Paylaşım Yap

Popüler Video Oyunları, Depresyon ve Anksiyete Gibi Zihin Hastalıklarını Tedavi Etmekte Kullanılabilir!

Popüler Video Oyunları, Depresyon ve Anksiyete Gibi Zihin Hastalıklarını Tedavi Etmekte Kullanılabilir! Digital Trends
2 dakika
3,949
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

İrlanda Bilim Vakfı Yazılım Araştırma Merkezi (Lero) araştırmacıları, popüler video oyunlarının bazı zihinsel sağlık sorunları için düşük maliyetli, kolay erişimli, etkili ve önyargıdan yoksun bir şekilde destek sağlama potansiyeline sahip olduğunu keşfetti.

Bağlantılı sağlık araştırmalarında dünya lideri olan Lero'daki ekibin çalışmasına göre video oyunları, maliyet veya coğrafi lokasyon nedeniyle geleneksel psikolojik/psikiyatrik terapilere erişimin olmadığı durumlarda veya depresyon ve anksiyete gibi zihinsel hastalıklarda kullanılan geleneksel terapötik tedavilere takviye olarak kullanılabilir.

Lero araştırmacısı Dr. Mark Campbell liderliğindeki ekibin, video oyunlarının özellikle de depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık sorunları üzerindeki etkilerini araştıran makaleleri inceleyerek yaptığı akademik literatür taraması, video oyunlarının bu zihinsel sorunlar üzerindeki olumlu etkisini destekleyen bilimsel kanıtların arttığını gösterdi.[1] Limerick Üniversitesi Sağlık Araştırma Enstitüsü ve Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri profesörü Campbell, şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Ticari olarak erişilebilir olan video oyunları, küresel olarak zihin sağlığının çeşitli yönlerinin iyileştirilmesi için potansiyel bir alternatif olarak düşünülmelidir.
Ticari video oyunlarının depresyon ve anksiyete gibi zihin sağlığı problemleri üzerindeki pozitif etkisini gösteren araştırmalardan bir seçki.
Ticari video oyunlarının depresyon ve anksiyete gibi zihin sağlığı problemleri üzerindeki pozitif etkisini gösteren araştırmalardan bir seçki.
JMIR Serious Games

Dr. Campbell, ticari video oyunlarının ya tek seferlik ve nispeten düşük bir maliyetle ya da ücretsiz olarak erişilebilir olduğunu ve şu anda dünya çapında tahmini olarak 2,7 milyar oyuncusu olduğunu söylüyor:

Ticari video oyunlarının modern toplumdaki genel erişilebilirliği ve yaygınlığı, onları, yaş ve cinsiyetten bağımsız olarak zihinsel sağlık bozuklukları olan ve özellikle mevcut COVID-19 pandemisiyle ilgili zihinsel sağlık hizmetlerine sınırlı erişimi olan bireylere ulaşmak için paha biçilmez bir araç olarak konumlandırıyor.

Makalenin baş yazarı olan, Lero ve UL'den Magdalena Kowal, araştırmalarının, dünya nüfusunun %14'ünden fazlasını etkileyen akıl hastalıklarının mali yükü ve sağlık hizmetleri yükü bağlamında yapıldığını ve akıl sağlığı sorunları olan bu kişilerin önemli bir bölümünün tedavi görmediğini söylüyor:

Ruh sağlığı hastalıklarıyla baş etmeyi önleyen, kolay erişilebilir ve uygun maliyetli yöntemlere yönelik talepte bir artış var. Bu talep, COVID-19 pandemisinin ortaya çıkması ve ardından ruh sağlığı bozuklukları, depresyon ve anksiyetedeki artışın ardından daha da şiddetlendi.

Magdalena Kowal, ticari olarak satılan Sanal Gerçeklik (VR) video oyunlarının zihinsel sağlık sorunlarının tedavisinde de büyük potansiyele sahip olduğunu söyledi:

Bunlar, gelecekte, depresyon ve anksiyete bozukluklarının tedavisinde yer alan bilişsel davranışçı tekniklerin uygulanması için çok uygundur. VR teknolojisinin sürükleyici doğası ve sanal ortamın kontrol edilebilirliği göz önüne alındığında, özellikle maruz kalma tedavisi gibi yöntemler için kullanılabilir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
33
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

Bu yazımızda sözü edilen akademik makalenin yöntemi veya sonuçları ile ilgili bir sorunuz veya sorununuz mu var? Aşağıda, akademik makalenin yazarlarının iletişim adreslerini bulabilirsiniz.

Evrim Ağacı sadece bilimsel bir çalışmayı duyurmak ile mükelleftir; araştırmayı, araştırmacıları veya araştırmanın sonuçlarını savunmaz. Akademik bir makalenin sonuçlarını geçersiz kılmanın ana yöntemi, orijinal çalışmanın yöntemi, sonuçları veya tartışması ile ilgili hatalı noktaları tespit etmek ve bunu hakemli dergilerde yayınlamaktır. Bu yapılacak olursa, Evrim Ağacı o çalışmaları da memnuniyetle duyuracak ve/veya bu çalışmayı güncelleyecektir.

Makalenin Yazışmadan Sorumlu Yazarı:

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 18
 • Muhteşem! 10
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 8
 • Tebrikler! 7
 • İnanılmaz 6
 • Bilim Budur! 3
 • Güldürdü 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ M. Kowal. (2021). Gaming Your Mental Health: A Narrative Review On Mitigating Symptoms Of Depression And Anxiety Using Commercial Video Games. JMIR Serious Games, sf: e26575. doi: 10.2196/26575. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/04/2024 04:07:32 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10600

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Evren
Grip
Video
Etimoloji
Evrim Tarihi
Elektromanyetizma
Mühendislik
Sahte
Mikrobiyota
Ana Bulaşma Mekanizması
Safsata
Nasa
Sars Virüsü
Uluslararası Uzay İstasyonu
Freud
Kanat
Sinir Sistemi
Hastalıkların Tedavisi
Yavru
Göğüs
Vücut
Venüs
Şehir
Manyetik Alan
Hayvanlar Alemi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Popüler Video Oyunları, Depresyon ve Anksiyete Gibi Zihin Hastalıklarını Tedavi Etmekte Kullanılabilir!. (17 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 23 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10600
Bakırcı, Ç. M. (2021, June 17). Popüler Video Oyunları, Depresyon ve Anksiyete Gibi Zihin Hastalıklarını Tedavi Etmekte Kullanılabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved April 23, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10600
Ç. M. Bakırcı. “Popüler Video Oyunları, Depresyon ve Anksiyete Gibi Zihin Hastalıklarını Tedavi Etmekte Kullanılabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 17 Jun. 2021, https://evrimagaci.org/s/10600.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Popüler Video Oyunları, Depresyon ve Anksiyete Gibi Zihin Hastalıklarını Tedavi Etmekte Kullanılabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 17, 2021. https://evrimagaci.org/s/10600.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close