Osmanlı ateşi (Lycaena ottomanus)

Osmanlı ateşi (Lycaena ottomanus)
Osmanlı ateşi (Lycaena ottomanus)
Gökhan Eren
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
1 dakika
665 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Osmanlı ateşi
 • Bilimsel Adı Lycaena ottomanus
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Osmanlı ateşi
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Grecian Copper
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Halk arasında Osmanlı ateşi olarak bilinen Lycaena ottomanus türünü, 26 Haziran 2016 tarihlerinde Sakarya'nın Karasu ilçesinde gözlemledik. 

Tanım ve Genel Bilgiler

Kanat üstü turuncu olan bu kelebeğin kanat açıklığı yaklaşık olarak 28-30 mm'dir. Erkek bireylerin üst kanat köşelerinde bulunan siyah benekler bu türün diğerlerinden ayrılmasında yardımcı olur. Kanat üstü kenarlarında bulunan siyah çerçeve, bu ailenin diğer türlerine göre oldukça kalındır. Kanat altında belirgin bir şekilde görülebilen kırmızı bir bant vardır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Lycaena ottomanus, Papilionoidea üst ailesinde bulunan Lycaenidae ailesine ait bir türdür.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Küresel ölçekte baktığımızda Türkiye, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Karadağ ve Hırvatistan'da bulunur. Türkiye'de ise Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz bölgelerinde bulunur.

Ormanlık alanlarda, su kaynaklarının çevrelerinde ve makilik alanlarda 0-2000 metre rakıma sahip özellikle Rumex (labada) türleri yönünden zengin habitatlarda bulunur.

Osmanlı ateşi (Lycaena ottomanus) erkek birey kanat üstü görünümü.
Osmanlı ateşi (Lycaena ottomanus) erkek birey kanat üstü görünümü.
Gökhan Eren

Popülasyon ve Koruma Statüsü

IUCN (Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği) Kırmızı Liste içerisinde Vulnerable (VU) yani ''savunmasız'' kategorisinde sınıflandırılırlar.

Davranış ve Etoloji

Aktivasyon zamanı mart, nisan, mayıs, haziran ve temmuz aylarını kapsar.

Diyet ve Metabolizma

Erişkin bireyler diğer kelebek ve güve türleri gibi çiçek özü ve nektar ile beslenir. Larvaları Rumex acetosella ve Polygonum aviculare bitkileri ile beslenir.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Osmanlı ateşi için en önemli tehdit habitat kaybıdır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Etimoloji

Türkçe ismini, tür epitetinde bulunan ottomanus'dan almaktadır. İngilizcede Grecian Copper olarak adlandırılmaktadır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • adamerkelebek. Lycaena Ottomanus / Osmanlıateşi / Grecian Copper. (27 Mayıs 2019). Alındığı Tarih: 27 Mayıs 2019. Alındığı Yer: adamerkelebek | Arşiv Bağlantısı
 • trakel. Lycaenidae / Osmanlı Ateşi / / Lycaena Ottomanus. (27 Mayıs 2019). Alındığı Tarih: 27 Mayıs 2019. Alındığı Yer: trakel | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/05/2021 00:25:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7811

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Bitki
Kan
Yıl
İhtiyoloji
Süpernova
Biyokimya
Evrimsel Tarih
Çevre
Filogenetik
Böcek
Epistemik
Kalp
Tespit
Mistik
Gıda
Sağlık Personeli
İnfografik
Tarım
Obezite
Sahtebilim
Bilim Felsefesi
Plüton
Büyük Patlama
Gerçek
Astronomi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku