Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Halk arasında Osmanlı ateşi olarak bilinen Lycaena ottomanus türünü, 26 Haziran 2016 tarihlerinde Sakarya'nın Karasu ilçesinde gözlemledik. 

Tanım ve Genel Bilgiler

Kanat üstü turuncu olan bu kelebeğin kanat açıklığı yaklaşık olarak 28-30 mm'dir. Erkek bireylerin üst kanat köşelerinde bulunan siyah benekler bu türün diğerlerinden ayrılmasında yardımcı olur. Kanat üstü kenarlarında bulunan siyah çerçeve, bu ailenin diğer türlerine göre oldukça kalındır. Kanat altında belirgin bir şekilde görülebilen kırmızı bir bant vardır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Lycaena ottomanus, Papilionoidea üst ailesinde bulunan Lycaenidae ailesine ait bir türdür.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Küresel ölçekte baktığımızda Türkiye, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Karadağ ve Hırvatistan'da bulunur. Türkiye'de ise Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz bölgelerinde bulunur.

Ormanlık alanlarda, su kaynaklarının çevrelerinde ve makilik alanlarda 0-2000 metre rakıma sahip özellikle Rumex (labada) türleri yönünden zengin habitatlarda bulunur.

Osmanlı ateşi (Lycaena ottomanus) erkek birey kanat üstü görünümü.
Osmanlı ateşi (Lycaena ottomanus) erkek birey kanat üstü görünümü.
Gökhan Eren

Popülasyon ve Koruma Statüsü

IUCN (Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği) Kırmızı Liste içerisinde Vulnerable (VU) yani ''savunmasız'' kategorisinde sınıflandırılırlar.

Davranış ve Etoloji

Aktivasyon zamanı mart, nisan, mayıs, haziran ve temmuz aylarını kapsar.

Diyet ve Metabolizma

Erişkin bireyler diğer kelebek ve güve türleri gibi çiçek özü ve nektar ile beslenir. Larvaları Rumex acetosella ve Polygonum aviculare bitkileri ile beslenir.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Osmanlı ateşi için en önemli tehdit habitat kaybıdır.

Etimoloji

Türkçe ismini, tür epitetinde bulunan ottomanus'dan almaktadır. İngilizcede Grecian Copper olarak adlandırılmaktadır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • adamerkelebek. Lycaena Ottomanus / Osmanlıateşi / Grecian Copper. (2019, Mayıs 27). Alındığı Tarih: 27 Mayıs 2019. Alındığı Yer: adamerkelebek | Arşiv Bağlantısı
 • trakel. Lycaenidae / Osmanlı Ateşi / / Lycaena Ottomanus. (2019, Mayıs 27). Alındığı Tarih: 27 Mayıs 2019. Alındığı Yer: trakel | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/04/2020 22:28:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7811

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir kültürü yok etmek için kitapları yakmaya gerek yoktur. İnsanları kitap okumaktan caydırın, yeter.”
Ray Bradbury
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder