Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Yeni beneklimelek (Pontia edusa)

Yeni beneklimelek (Pontia edusa)
Kanat altı
Asrın Akıncıoğlu
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
1 dakika
664 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Yeni beneklimelek
 • Bilimsel Adı Pontia edusa
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Yeni beneklimelek
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Eastern Bath White
 • Gözlem Lokasyonu Üsküpdere, Kırklareli, Türkiye
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Kırklareli'nde öğlen saatlerinde bitki açısından zayıf bir göl kenarında görüntülenmiştir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Kanat açıklığı 48 mm kadar olabilen, orta boy bir kelebektir. Kanat üstü beyazdır ve siyah benekler barındırır. Dişide bu benekler ve lekeler erkeklere göre daha belirgin ve fazladır. Disksel benek ayırt edicidir. Ön kanadın üstündeki disksel beneğin ortasından ince bir beyaz damar geçer. Bu benek kanat altında ön kenara kadar uzanır. Kanat altı yeşil ve beyaz desenlidir.

Dağ oyklösü (Euchloe ausonia) ile karışabilmektedir. Benekli melek (Pontia daplidice) ile morfolojik olarak aynıdır. Yani dış görünüşten bu iki türü ayırt edilemez. Bunun yanında Benekli melek türünün ülkemizdeki dağılımı hakkında yeterince bilgi bulunmaması da ayırt etmeyi zorlaştırmaktadır.

Daire ile gösterilen disksel beneğin alttan görüntüsü ve okla gösterilen yuvarlak beyaz benek
Daire ile gösterilen disksel beneğin alttan görüntüsü ve okla gösterilen yuvarlak beyaz benek
Asrın Akıncıoğlu

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Pieridae familyasında bulunan Pontia cinsinden bir türdür. Önceden Pontia daplidice ile Pontia edusa aynı tür olarak bilinirdi. Daha sonra ikisinin farklı tür olduğu keşfedilmiştir. Genital veya genetik inceleme ile ayırt edilebilirler.

Reklamı Kapat

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Avrupa’da, Balkanlar’da ve Batı Asya’da dağılım gösterir. Türkiye’nin her bölgesinde görülebilen, yaygın bir türdür.

Bitki konusunda zayıf taşlık ve kayalık alanlardan bağ, bahçe, çayırlar ve çalılıklar gibi çeşitli habitatlarda bulunmaktadırlar.

Bitki üzerinde dinlenen birey
Bitki üzerinde dinlenen birey
Asrın Akıncıoğlu

Popülasyon ve Koruma Statüsü

IUCN tarafından yaygın bulunan türler için kullanılan Asgari Endişe (LC) kategorisinde sınıflandırılmıştır.

Davranış ve Etoloji

Mart ve Ekim ayları arasında uçar. 2300 metre yüksekliğe kadar görülebilir. Kışı pupa halinde geçirir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Diyet ve Metabolizma

Reseda, Cruciferae, Iberis, Sinapis cinsleri gibi Brassicaceae ve Resedaceae familyalarından bitkiler ve başka bitkilerle beslenirler.

Etimoloji

Türün İngilizce adı Eastern Bath White, Türkçe adı Yeni Benekli Melek’tir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 1
 • İnanılmaz 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • trakel. Yeni Beneklimelek / Pontia Edusa. (09 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: Trakel | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Pontia Edusa. (04 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • Adrian Hoskins. Eastern Bath White. (10 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 10 Ekim 2020. Alındığı Yer: Learn About Butterflies | Arşiv Bağlantısı
 • Ahmet Baytaş. (2019). Türkiye'nin Kelebekleri Arazi Rehberi. ISBN: 78-605-82749-1-4. Yayınevi: DKM.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/03/2021 01:17:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9434

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Gezegen
Yok Oluş
Transkripsiyon
Atmosfer
Uzay Görevleri
Algı
Gen
Ekonomi
Tahmin
Abd
Astrofotoğrafçılık
Kültür
Göğüs
Radyasyon
İklim
Charles Darwin
Nasa
Zooloji
Etimoloji
Primatlar
Eğitim
Parçacık
Mikoloji
Astronomi
Nadir
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kadınlar erkeklerden daha iyi midir bilemem. Ancak daha kötü olmadıklarından eminim.”
Golda Meir
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku