Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

OpenAI, GPT-4o İsimli Yeni Modelini Tanıttı! Anlık Diyaloglar, Anlık Çeviri, Anlık Video Analizi ve Çok Daha Fazlası!

OpenAI, GPT-4o İsimli Yeni Modelini Tanıttı! Anlık Diyaloglar, Anlık Çeviri, Anlık Video Analizi ve Çok Daha Fazlası!
2 dakika
2,968
Tüm Reklamları Kapat

OpenAI, YouTube üzerinden yaptığı bir canlı yayınla yeni ChatGPT modeli olan GPT-4o'yu ilan etti. Yeni model, GPT-4'ün zeka seviyesinde olacak; ama ondan çok daha hızlı bir şekilde çalışabilecek. Ayrıca model, deneyimlerinden öğrenerek kendini geliştirebilecek. En önemlisiyse, ücretsiz kullanıcılar da bu modele erişebilecek. Ayrıca yeni arayüzü ve PC uygulaması sayesinde kullanıcılar ChatGPT'yi direkt olarak bilgisayarlarına indirebilecekler.

OpenAI tarafından yapılan açıklamaya göre GPT-4o, GPT-4 Turbo'dan %50 daha ucuz (5$/M input ve 15$/M output tokens), 5 kat daha yüksek oran limitli (dakikada 10 milyon token'a kadar), 2 kat daha hızlı. Ayrıca GPT-4o'nun görme yetenekleri, ilgili bir değerlendirmelerde GPT-4 Turbo'dan daha iyi performans sergiliyor. Son olarak GPT-4o, 50 farklı dildeki kullanımı daha da iyileştirme ve geliştirme vaadediyor. GPT-4o şu anda 128k'lık bir bağlam penceresine sahip ve en güncel bilgileri Ekim 2023'e kadar gidiyor. LMSys'te bir süredir "im-also-a-good-gpt2-chatbot" adıyla test edilen bu model, GPT4-turbo'dan çok daha yüksek bir ELO skoruna sahip:

William Fedus

Duyuru sırasında yapılan demolara göre GPT-4o ile sohbet artık anlık yapılabiliyor. Yani bir soru sorduktan sonra düşünmesini beklemenize gerek kalmayacak. Ayrıca görebildiğimiz kadarıyla ses tonlaması çok ama çok daha gerçekçi hâle gelmiş ve komutlara göre tonunu tamamen değiştirebiliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Dahası, OpenAI, Google'ın Gemini'ın yapabildiğini iddia ettiği (ama sonradan sahte olduğu anlaşılan) anlık görüntülü etkileşimini, canlı yayında kağıt üzerine yazılan denklemleri çözme konusunda kullanıcıya anlık olarak yardım ederek tekrarladı. Hatta anlık olarak X üzerinden sorular alarak GPT-4o'ya yönelttiler ve cevaplamasını sağladılar. Örneğin GPT-4o, anlık olarak farklı dillerde çeviri yapıp, sesli olarak tarafları birbiriyle konuşturabiliyor. Veya GPT-4o'ya bir video gösterip, videodaki kişinin deneyimlediği duyguları anlık olarak söylemesini sağlayabiliyorsunuz. Tüm bunlar, 2 dev rakip arasındaki rekabetin kızıştığını gösteriyor.

Demo sırasında yazılımcılara yönelik bazı geliştirmeler de tanıtıldı. Buna göre yazılımcılar artık GPT-4o ile anlık olarak konuşup ona kodlar gönderebilecekler ve sorular sorabilecekler. Ayrıca kodlarının çıktılarını (mesela grafikleri) GPT-4o'ya gösterip, grafiğin spesifik kısımlarıyla ilgili sorular sorup cevaplar alabilecekler.

OpenAI tarafından yapılan açıklamanın bir kısmı şu şekilde:

GPT-4o, paylaştığınız görüntüleri anlama ve tartışma konusunda mevcut tüm modellerden çok daha iyi. Örneğin, artık farklı bir dilde bir menünün resmini çekebilir ve bunu çevirmek, yemeğin tarihi ve önemi hakkında bilgi edinmek ve öneriler almak için GPT-4o ile konuşabilirsiniz. Gelecekteki iyileştirmeler; daha doğal, gerçek zamanlı sesli konuşmaya ve ChatGPT ile gerçek zamanlı video aracılığıyla sohbet edebilmeye olanak tanıyacak. Örneğin ChatGPT'ye canlı bir spor maçı gösterebilir ve ondan kuralları size açıklamasını isteyebilirsiniz. Bu yeni özelliklere sahip yeni bir Ses Modunu önümüzdeki haftalarda bir alfa sürümünde başlatmayı planlıyoruz ve daha geniş çapta kullanıma sunarken Plus kullanıcıları için erken erişim sağlayacağız.

GPT-4o'nun önümüzdeki günler ve haftalarda herkes tarafından erişilebilir hale geleceği bildirildi.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
35
2
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 9
 • Bilim Budur! 4
 • İnanılmaz 4
 • Umut Verici! 4
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/06/2024 15:52:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17579

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Mitler Ve Gerçekler
Psikiyatri
Uzay Görevleri
Coronavirus
Yiyecek
Hastalık Kontrolü
Yas
Balık
Hematoloji
Robot
Fizik
Türlerin Kökeni
Hız
Dna
Yeme
Ölüm
Eğilim
Fobi
Oyun Teorisi
Yaşlılık
Beslenme Davranışları
Mikrobiyoloji
Hastalık Kataloğu
Genler
Eşcinsellik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. OpenAI, GPT-4o İsimli Yeni Modelini Tanıttı! Anlık Diyaloglar, Anlık Çeviri, Anlık Video Analizi ve Çok Daha Fazlası!. (13 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 24 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17579
Bakırcı, Ç. M. (2024, May 13). OpenAI, GPT-4o İsimli Yeni Modelini Tanıttı! Anlık Diyaloglar, Anlık Çeviri, Anlık Video Analizi ve Çok Daha Fazlası!. Evrim Ağacı. Retrieved June 24, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17579
Ç. M. Bakırcı. “OpenAI, GPT-4o İsimli Yeni Modelini Tanıttı! Anlık Diyaloglar, Anlık Çeviri, Anlık Video Analizi ve Çok Daha Fazlası!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 13 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17579.
Bakırcı, Çağrı Mert. “OpenAI, GPT-4o İsimli Yeni Modelini Tanıttı! Anlık Diyaloglar, Anlık Çeviri, Anlık Video Analizi ve Çok Daha Fazlası!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, May 13, 2024. https://evrimagaci.org/s/17579.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close