Evrim Ağacı

Oksijen Üretici (Fotosentetik) Yaşam, Sanılandan 60 Milyon Yıl Daha Erken Evrimleşti!

Oksijen Üretici (Fotosentetik) Yaşam, Sanılandan 60 Milyon Yıl Daha Erken Evrimleşti!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Jeologlar Dünya üzerinde oksijen üretebilen yaşamın sanılandan 60 milyon yıl kadar önce, günümüzden 3.02 milyar yıl önce başladığına dair izler bulduklarını ilan ettiler. Makalenin baş yazarı olan, Dublin'dedeki Trinity College Doğa Bilimleri Fakültesi'nden Dr. Quentin Crowley bu bulguyu şöyle yorumluyor:

"Bu heyecan verici bir buluş. Bu buluş sayesinde erken Dünya'daki evrime dair bilgilerimizdeki boşlukları doldurabiliyoruz."

Erken yaşam formları, atmosfere oksijen vererek bugün Dünya'da gördüğümüz karmaşık yapılı çok hücreli yaşamın evrimini ve çeşitliliğini sağladı. Hindistan'ın Kolkata kentinde bulunan Presidency University'den meslektaşları ile birlikte çalışan jeologlar, güney Hindistan'dan toplanan ve paleosol adı verilen antik toprak kalıntılarını analiz ederek bu sonuca vardılar. Analiz sonucunda paleosolda bulunduğu tespit edilen "kimyasal iklimlendirme" izlerinden ötürü bu toprağın ait olduğu dönemde oksijenin bulunması gerektiğini anladılar.

Araştırmacıların belirttiğine göre bu tür bir iklimlendirme yalnızca fotosentez sayesinde mümkün olabilir. Fotosentez, bitkilerin güneş enerjisini kullanarak karbondioksidi oksijen ve suya dönüştürmesi sürecidir. Peki paleosoldaki bu yüksek oksijen seviyelerine neden olan fotosentezi kimler yapıyordu? Muhtemelen bakteriler. Crowley şöyle anlatıyor:

"Bitkiler, hatta çok basit yapılı bitkiler bile, o dönemde henüz evrimleşmemişti. Şu anda hala Dünya'mızın derin tarihi ve gezegenimiz üzerindeki evrimsel süreci öğrenme aşamasındayız."

Konuyla ilgili makale 28 Ağustos 2014'te Geology dergisinde yayımlandı.

 

Not: Bu yazı Huffington Post adresinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2020 10:42:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2665

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Ortak Ata
Oyun Teorisi
Retrovirüs
Vegan
Sağlık Bakanlığı
Genler
Gıda
Ekoloji
Anne
Büyük Patlama
Olasılık
İstatistik
Neandertal
İnsanlık
Doğal
Uyku
İmmünoloji
Evrim Ağacı Duyurusu
Hekim
Hafıza
Evrim
Kuyruksuz Maymun
Sürüngen
Psikiyatri
Karanlık Madde
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir aptal beni kendi mantığıyla ikna etmeye çalışır; bir bilge ise kendi mantığımla...”
Robert T. Oliver
Geri Bildirim Gönder