Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

NASA Galaksisinden Kaçan Karadeliği Araştırıyor!

NASA Galaksisinden Kaçan Karadeliği Araştırıyor! Aeon
2 dakika
6
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Galaktik bir birleşme, süper kütleli bir karadeliği bulunduğu galaksiden dışarı itiyor olabilir. Bilim insanları, bu konu üzerine yapılacak çalışmaların, evrenin ağır topları olan süper kütleli karadelikler hakkındaki bazı gizemleri açığa çıkaracağını umuyor.

CXO J101527.2+625911 adıyla da bilinen süper kütleli karadelik bizden 3.9 milyar ışık yılı uzaktaki bir eliptik galakside yer alıyor. Kütlesi ise Güneşimizin tam 160 milyon katı. Gözlemlerimiz gösteriyor ki süper kütleli karadeliğimiz, galaksinin merkezinden 4,109 ışık yılı uzakta, ki bu da oldukça alışılmadık bir durum. Araştırmacılar aynı zamanda karadeliğin saniyede 179 km hızla hareket ettiğini keşfetti. Bu da bize çok bariz bir şekilde gösteriyor ki, karadelik galaksiden dışarıya doğru hareket ediyor!

Astrophysical Journal'da yayınlanmak için kabul gören bir çalışmada gökbilimciler, süper kütleli karadeliğin oluşumunun iki küçük karadeliğin birleşmesinden kaynaklandığını ve etkileşimlerinin şiddetinin, süper kütleli karadeliği çekirdeğin dışına ittiğini ileri sürdü.

Tüm Reklamları Kapat

Süper kütleli karadeliklerin nasıl oluştuğunu bilmediğimizden dolayı, gökbilimciler bu karadelik ve benzerleri üzerinde yapılacak çalışmaların, karadelik birleşmelerini anlamamıza yardım edebileceği düşünüyor. Tabii diğer bir ihtimal de, tüm bu gözlemlediğimiz olayın yalnızca bir istisna olması.

Binlerce galaksinin X-Işını verileri arasında araştırma yapılırken, gökbilimciler galaksinin merkezi dışında bulunan çok kuvvetli bir X-Işını kaynağı keşfettiler. Tabii bunun ne olduğunu anlamaları hiç de kolay olmadı. Araştırmacılar Sloan Digital Sky Survey'deki optik gözlemleri, NASA'nın Chandra X-Işını Gözlemevinden alınan veriler ile birleştirildi ve bu birleştirilen veriler sonucunda durumun sebebini açıklayabildi: Kaynak hareket eden bir karadelikti!

Ancak araştırmacılar bir şeyden emin değillerdi. Hareket eden bu karadelik ardında ne bırakmıştı? Galaksinin çekirdeği boş mu kalmıştı şimdi? Çünkü eğer boş kalmadıysa ve orada bir karadelik varsa, hareket eden karadelik, çekirdekten kovulmuş bir süper kütleli karadelik değildi.

Araştırmacılar CXO J101527 ve galaksisinin nasıl hareket ettiğinin yanı sıra, kızıl ötesi ve radyo dalgaları gözlemlerine dayanarak, galaksinin merkezinde başka bir karadeliğin bulunmasının pek mümkün olmadığını söylüyor.

Tüm Reklamları Kapat

Merkezden uzaklara gitmekte olan süper kütleli karadeliğimizin nasıl oluştuğu konusunda bizlere fikir veren birkaç olay daha var. Bunlardan bir tanesi, galaksinin eliptik olması. Eliptik galaksilerin iki galaksinin çarpışması sonucu oluştuğu düşünülmekte ve bu da tam olarak araştırmacıların düşündüğü şeyi işaret ediyor. Ekip ayrıca, bu özel galaksinin kenarındaki bozuklukları ve yıldız oluşumunu keşfetti. Bu durum da yeni bir birleşmenin özelliklerini taşıyor.

Tüm ipuçları tek bir şeyi işaret ediyor olsa da henüz kesin konuşmak için çok erken. Ekip şu anda yeni gözlemler planlamakta. Yapacakları gözlemlerin bulgularını destekleyeceğini umuyorlar.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • NASA. Astronomers Pursue Renegade Supermassive Black Hole - Nasa. Alındığı Tarih: 25 Mart 2024. Alındığı Yer: NASA | Arşiv Bağlantısı
 • D. -C. Kim, et al. (2017). A Potential Recoiling Supermassive Black Hole Cxo J101527.2+625911. American Astronomical Society, sf: 71. doi: 10.3847/1538-4357/aa6030. | Arşiv Bağlantısı
 • D. A. Carpineti. Runaway Black Hole Might Have Been Propelled By Gravitational Waves. (23 Mart 2017). Alındığı Tarih: 25 Mart 2024. Alındığı Yer: IFLScience | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/06/2024 10:36:17 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12754

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Basınç
Goril
Çekirdek
Sağlık Örgütü
Ara Tür
Olumsuz
İyi
Epidemik
Özel Görelilik
Özellikler
Anatomi
Taklit
Deri
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Optik
Yaşam
Factchecking
Tarih
Entropi
Sinirbilim
Kuşlar
Analiz
Hukuk
Radyo
Entomoloji
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. C. Karanfil, et al. NASA Galaksisinden Kaçan Karadeliği Araştırıyor!. (5 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 15 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12754
Karanfil, E. C., Kayalı, Ö. (2020, August 05). NASA Galaksisinden Kaçan Karadeliği Araştırıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 15, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12754
E. C. Karanfil, et al. “NASA Galaksisinden Kaçan Karadeliği Araştırıyor!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, 05 Aug. 2020, https://evrimagaci.org/s/12754.
Karanfil, Ege Can. Kayalı, Ögetay. “NASA Galaksisinden Kaçan Karadeliği Araştırıyor!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, August 05, 2020. https://evrimagaci.org/s/12754.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close