Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Perseverance, Mars'taki Jezero Krateri'nde Volkanik Faaliyetin İzlerini Keşfetti!

Perseverance, Mars'taki Jezero Krateri'nde Volkanik Faaliyetin İzlerini Keşfetti! Researchgate
3 dakika
605
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Mars Perseverance Keşif Aracı'nın en yakın komşu gezegenimize indiğinden beri süregelen heyecan dolu bekleyiş nihayet son buldu. Bir buçuk yılın ardından elde edilen veriler, beklenmedik haberleri de beraberinde getirdi.

Neredeyse bir araba boyutunda olan ve yedi tane bilimsel enstrümanı üzerinde bulunduran keşif aracı, bir süredir Mars'ın 49 km genişliğindeki Jezero kraterini inceliyordu. Bir zamanlar bir göl olan bu krater, antik yaşam üzerine kanıt aramak ve gezegenin jeolojik ve iklimsel geçmişi hakkında bilgi edinmek için ideal bir yer.

Tüm Reklamları Kapat

Aracın bu kraterde yaptığı incelemeler üzerine Science Advances dergisinde, UCLA ve Oslo Üniversitelerinin öncülüğünde gerçekleştirilen bir araştırma makalesi yayımlandı. Aracın yere nüfuz eden radar sistemiyle yaptığı gözlemler sayesinde araştırmacılar, krater zemininin altındaki kaya tabakalarının beklenmedik bir şekilde eğimli olduğunu fark etti. Eğimli kısımların eğimi, kalınlığı ve şekli; bu tabakaların yavaşça soğumuş lav veya gölden kalma tortulardan oluştuklarını düşündürüyor.

Gözlem esnasında kullanılan ve yere nüfuz eden radar sistemi, Mars'ın Yeraltı Deneyleri için Radar Görüntüleyicisi (RIMFAX) olarak adlandırılıyor. RIMFAX, yeraltına radar dalgaları yollayarak çalışıyor. Kaya tabakalarına ve diğer engellere çarparak geri dönen bu dalgalar sayesinde yeraltı şekillerini haritalayabiliyor. Yeraltı nesnelerinin şekilleri, kalınlıkları, açıları ve yapıları radar dalgalarının nasıl geri sekeceklerini etkiliyor. Bu da yeraltında nelerin yattığının görsel bir kopyasının oluşturulmasına olanak sağlıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Perseverance şu anda kraterin batı kenarındaki bir deltayı inceliyor. Eskiden bir nehrin gölü beslediği bu deltada, nehrin seyri boyunca topladığı toprak ve kayalardan oluşan geniş bir çökelti bulunuyor. Keşif aracı daha fazla veri topladıkça araştırmacılar, Kızıl Gezegenin bu bölgesinin karmaşık tarihine ışık tutabileceklerini düşünüyorlar. UCLA'da Dünya, Gezegen ve Uzay Bilimleri profesörü ve RIMFAX araştırmacılarının önde gelenlerinden biri olan David Paige şöyle diyor:

Kayaları eğimli bir açıda yığılmış olarak bulmak oldukça şaşırtıcıydı. Biz krater zemininde yatay pozisyonda dizilmiş kayalarla karşılaşmayı bekliyorduk. Böyle eğimli oluşlarının altında çok daha karmaşık bir jeolojik tarih yatıyor olmalı. Erimiş kayalar yüzeye doğru yükselince şekillenmiş olabilirler. Alternatif olarak kraterin zeminine gömülmüş eski bir delta çökeltisinin eseri olma ihtimalleri de var.

Paige, keşif aracının şimdiye kadar topladığı bulguların volkanik veya erimiş bir kaynağa işaret ettiğini belirtiyor. Ancak RIMFAX verilerine göre, Paige ve ekibi eğimli tabakaların nasıl oluştuğu üzerine henüz kesin bir şey söyleyemiyor.

Perseverance'ın 3 kilometrelik ilk dönüşünde araç, kesintisiz bir radar görüntüsü elde etti. Bu radar görüntüsü, Jezero'nun 15 metrelik derinlikte elektromanyetik özelliklerini ve ana kaya stratigrafisini ortaya koydu. Görüntü aynı zamanda 15 dereceye kadar eğimi olanlar da dâhil olmak üzere her yerde bulunan kaya tabakalarının varlığını da gözler önüne serdi. Bu eğimli alanlar içerisinde birçok yöne eğilen, oldukça yansıtıcı kaya katmanlarının bulunması ise kafa karıştırıcı ve durumu daha gizemli bir hale getiriyor. Paige şöyle açıklıyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

RIMFAX bize Mars stratigrafisini gösteriyor. Bunun benzerini, dağ yamaçlarında birbiri üstüne yığılmış kaya tabakalarında görebilirsiniz. Perseverance Mars'a inmeden önce krater zeminindeki maddelerin yapısı ve kaynağı üzerine çok fazla hipotez vardı. Elimizdeki olasılıkların aralığını daraltabildik. Yine de şu ana kadar elde ettiğimiz veriler bize, krater zeminin tarihinin beklediğimizden daha karmaşık olabileceğini gösteriyor.

RIMFAX’ın elde ettiği verilerin, Perseverance tarafından toplanan ve Dünya'ya götürülecek olan kayalar hakkında değerli ve işe yarar bir bağlam sunacağı düşünülüyor. Paige son olarak şunları söylüyor:

RIMFAX bize analiz edeceğimiz numunelerin geçmişleri hakkında bilgi veriyor. Keşif aracının veri üretmesi ve bizim bunları öğrenmeye başlamamız heyecan verici ancak daha gidecek çok yolumuz var. Krater zeminine inebildik ama şimdi de asıl deltaya çıkmaya çalışıyoruz. Zaten görevin esas amacı da bu. Tüm bunlar, yakında Mars hakkında öğreneceklerimizin sadece başlangıcı.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
23
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/12/2023 18:32:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12344

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Botanik
Tüy
Evrimsel
Evrimsel Süreç
Kuyruk
Ekonomi
Erkek
Zooloji
Neandertal
Böcek Bilimi
Hücre
Dalga Boyu
Kan
Yatay Gen Transferi
Hızlı
Beslenme Biçimi
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Tehdit
İlaç
Coronavirus
Dalga
Yaşam
Fare
Besin Değeri
Hukuk
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Ay Nasıl Oluştu?
Ay Nasıl Oluştu?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Küçükkıvanç, et al. Perseverance, Mars'taki Jezero Krateri'nde Volkanik Faaliyetin İzlerini Keşfetti!. (10 Eylül 2022). Alındığı Tarih: 5 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12344
Küçükkıvanç, S., Bakırcı, Ç. M. (2022, September 10). Perseverance, Mars'taki Jezero Krateri'nde Volkanik Faaliyetin İzlerini Keşfetti!. Evrim Ağacı. Retrieved December 05, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12344
S. Küçükkıvanç, et al. “Perseverance, Mars'taki Jezero Krateri'nde Volkanik Faaliyetin İzlerini Keşfetti!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 10 Sep. 2022, https://evrimagaci.org/s/12344.
Küçükkıvanç, Sena. Bakırcı, Çağrı Mert. “Perseverance, Mars'taki Jezero Krateri'nde Volkanik Faaliyetin İzlerini Keşfetti!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 10, 2022. https://evrimagaci.org/s/12344.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close