Mutluluğun Arkasındaki Bilim: Nasıl Mutlu Oluyoruz?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mutluluk, sadece insanlar için değil, sayısız hayvan için kritik öneme sahip bir duygudur. Canlıların hepsi mutluluk veya genel olarak "iyilik"lerini en yüksek düzeye çıkarmak veya yüksek bir seviyede tutmak isterler. Özellikle memeli hayvanlarda (örneğin insanlarda) bu mekanizma en karmaşık olacak şekilde evrimleşmiştir. Zira giderek irileşen beyin, etrafını inceleyecek, araştıracak ve dönüştürecek seviyeye ulaşabilmiştir. Bu da, merak-haz mekanizması ile sürdürülür. 

Peki nasıl mutlu oluyoruz? Hangi kimyasallar, nasıl bu hissi oluşturuyor? Beynimiz mutluluğu nasıl algılıyor? Bu görselde bu soruların en temel seviyede cevaplarını vereceğiz.

Umarız faydalı olur.

 

Hazırlayan: ÇMB

Görsel Çeviri ve Düzenleme: Mehmet Onurcan Kaya

Kaynak: visual.ly

Robot, Evrimi Taklit Ederek Kendi Çocuklarını Üretti ve Evrimleştirdi!

2015 İtibariyle Devam Eden Uzay Görevleri!

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim