Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Meşhur UFO Haberleri ve Bunların Ardındaki Bilimsel Gerçeklerin Analizi

Meşhur UFO Haberleri ve Bunların Ardındaki Bilimsel Gerçeklerin Analizi Axios
7 dakika
2,201
 • Ufoloji
 • Bilim Haberciliği
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 9 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

UFO'lar yıllar boyunca insanları büyülemiş ve şaşırtmasına rağmen, şimdiye kadar varlıklarına dair sağlam kanıtlar elde edilememiştir. Çoğu insan, sadece uzaylıların dünyayı ziyaret ettiğine değil, hükümetlerin de bunu örtbas etmek için çok gizli küresel bir komplo sürdürdüğüne de ikna olmuştur. Skeptik ve UFO uzmanı Benjamin Radfor, bazı kayda değer görme iddialarını da içerir şekilde, UFO tarihi ve psikolojisine bir göz attı. 

Bugün çoğu insan UFO'ları dünya dışı zeka ve ileri teknolojilerle denk görüyor; ama bu çok yeni bir fikir. Bu, eski insanların gökyüzünde beklenmedik şeylere şahit olmadıkları anlamına gelmiyor. Kesinlikle gördüler ve bunları raporladılar: Binlerce yıldır kuyruklu yıldızlar, meteorlar, tutulmalar ve benzerleri binlerce yıldır rapor edilmiş, bazıları kayda geçmiştir. Örneğin bazı araştırmacılar, Bethlehem yıldızının (İsa doğduğunda ortaya çıktığı inanılan yıldız), tam da İsa'nın doğumunda oluşan, gökyüzünde Jüpiter ve Venüs'ün kaynaşmasının yarattığı bir illüzyon olduğuna inandılar. 

Tüm Reklamları Kapat

İlk UFO'lar

Ancak son yüzyıldan beridir gökyüzündeki bilinmeyen ışık ya da objelerin, diğer gezegenlerden gelen ziyaretçiler olduğu varsayılmaya başlandı. Gökyüzündeki gezegenler binlerce yıldır zaten biliniyordu; ama bunların diğer yaşayan varlıkların ikamet ettiği yerler olduğu düşünülmüyordu. Örneğin eski Yunan ve Romalılar, gezegenlerin tanrı olduğunu düşünmüşlerdir.

Jules Verne ve Edgar Allan Poe gibi erken dönem bilim kurgu yazarları, halkın başka dünyalara seyahat merakını körükledi. Teknoloji ilerledikçe, bazı insanlar gelişmiş medeniyetlerin mümkün olup olamayacağını merak etmeye başladı. UFO diye adlandırılabilecek ilk rivayetler 1800'lerin sonlarına doğru ortaya çıktı. Gerçi o zamanlarda "UFO" ya da "Uçan daire" terimlerinin yerine "hava gemisi" tabiri kullanılmaktaydı.

Tüm Reklamları Kapat

Sahte bir UFO fotoğrafı...
Sahte bir UFO fotoğrafı...

İlk çarpıcı UFO karşılaşması 1897'de Teksas'da meydana geldi. Dallas Morning News gazetesi muhabiri E. E. Haydon, onlarca görgü şahidinin önünde kaza geçirmiş uzay aracı, ele geçirilmiş Marslı bedeni ve metalik yıkıntıyla tamamlanmış hayret verici bir UFO karşılaşmasını tasvir etmişti (elli yıl sonra neredeyse aynı hikaye komşu eyalet New Mexico'da bir kaza hakkında dolaşacaktır). Bu fantastik öykü, araştırmacıların Haydon'un hikayesini destekleyecek bir görgü tanığı, uzaylının bir parçası ya da onlarca tonluk gizemli uzay aracı enkazı bulamamasıyla çözüldü. Haydon'un bütün hikayeyi turistlerin ilgisini çekecek bir reklam kampanyası için uydurduğu açığa çıktı. 

UFO Görme İddiaları

Eski gazete şakaları bir yana, yıllar içinde sayısız UFO bildirimi olmuştur, bunlardan birkaçı önemli olarak öne çıkmıştır.

İlk "uçan daire" bildirimi, Kenneth Arnold adındaki pilotun gökyüzünde bumeranga benzeyen dokuz cisim gördüğünü bildirdiği 1947'ye dayanır. Bu cisimlerin hareketlerini "suda sektirilen fincan tabağı gibi" olarak tanımlamıştı. Dikkatsiz bir muhabir, objelerin kendilerinin "uçan daire"yi (flying saucer - uçan fincan tabağı) andırdığını söylemesi şeklindeki yanlış anlamasıyla bu hata, sonraki yıllarda birçok "uçan daire" bildirimlerini ateşledi. Araştırmacılar, Arnold'un muhtemelen bir pelikan sürüsü görüp, onların boyutlarını yanlış değerlendirdiğini, pelikanların büyük kanatlarının bahsettiği "V" şeklini oluşturduğunu düşünüyorlar.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

En ünlü UFO kazası iddiası, şüphecilere göre çok gizli bir casus balon, inananlara göre pilotu uzaylı olan bir uzay aracı diye tanımlanan bir şeyin 1947'de Roswell, New Mexico dışındaki bir çöldeki çiftliğe çarpmasıyla oluşmuştur ve tartışmalar günümüze kadar şiddetlenerek gelmiştir.

NASA'nın yeni görüntülerinden birinde güneşin yakınında acayip şekilli obje UFOlara inananların dikkatini çekti.
NASA'nın yeni görüntülerinden birinde güneşin yakınında acayip şekilli obje UFOlara inananların dikkatini çekti.
NASA

İlk ve şimdiye kadarki en ünlü UFO kaçırma vakası, Barney ve Betty Hill adındaki ırklar arası bir çiftin 1961'de bir UFO tarafından kovalanarak kaçırıldıklarını iddia etmeleriydi. Lakin olayın başka görgü şahidi olmamasından ve kaçırılmayı zamanında (sadece hipnoz altında hatırlamışlar) bildirmemeleriyle şüpheli olarak kalmıştır.

Bir diğer ünlü UFO görülme olayı Mart 1997'de, Phoenix, Arizona yakınlarında, gece gökyüzünde bir seri parlak ışık bildirimiyle vuku bulmuştur. Ordunun, bu görülmeyle eş zamanlı olarak, yakınlardaki bir deneme alanında rutin egzersizler sırasında işaret fişekleri atıyor olduğu bilinmesine rağmen, UFO meraklıları hükümetin açıklamalarını reddetmiş ve hikayenin bunun ötesinde olduğunda ısrar etmiştir.

O zamandan beri, bir sürü UFO görülmeleri bildirilmiştir. Burada son yıllarda pek çok dikkat çeken bir avuç dolusu bildirime, zamanları ve makale linkleri ile yer verilmiştir.

 • 7 Ocak 2007: Arkansas civarında tuhaf ışıklar Hava kuvvetlerinin UFO iddialarını o ışıkların rutin eğitimlerin bir parçası olarak uçaklardan atıldığını açıklayarak çürütmesine kadar internette pek çok spekülasyonu körüklemiştir.
 • 21 Nisan 2008: Phoenix ışıkları yine bildirilmiştir. Bu, helyum balonlarına bağlanan işaret fişeklerinden meydana gelen bir oyundu. Oyunu yapan kişi bunu itiraf etti ve görgü tanıkları onu bunu yaparken gördüklerini bildirdiler.
 • 5 Ocak 2009: New Jersey UFO'ları o kadar meşhur oldu ki, History Channel'da da kendine yer buldu. Ama sosyal bir deneyin parçaları olan helyum balonları, kırmızı ışıklar ve balık ağı oldukları çıktı. Bu kandırmacayı düzenleyen Joe Rudy ve Chris Russo, yakınlardaki Morristown havalimanına tehlike oluşturabilecek şeyler yaptıkları için 250$ para cezasına çarptırıldılar.
 • 13 Kasım 2010: Manhattan civarındaki UFO'ların Mount Vernon'daki bir okulun partisinden kaçan Helyum balonları olduğu açığa çıktı.
 • 28 Ocak 2011: Filistin civarında (Kudüs Dağ tapınağı üzerindeki Kaya kubbesi) havada asılı kalan UFO videolarının da düzmece olduğu açığa çıktı. Video düzenleme yazılımı efektleri kullanıldığı ortaya çıkarıldı.
 • Temmuz 2011: Okyanus tabanında görülen UFO İsveçli bir bilim insanınca yayıldı. İddiayı yayan Peter Lindberg, bulanık görüntü içinde fark ettiği şeyin "tamamen yuvarlak" olduğunu söyledi; fakat bu iddiası düşük çözünürlüklü sonar görüntülerde görülemiyor. İkinci bir "anomali" keşfedilmesi konuyu iyice tuhaflaştırdı; ancak uzaylı kökenli bir cisim olduğunu destekleyecek hiçbir kanıt ortaya çıkmadı. 
 • Nisan 2012: NASA'nın görüntülerden birinde dikkat çekilen Güneş'in yakınındaki UFO, kamera hatası çıktı.
 • Nisan 2012: Viral bir UFO videosu Güney Kore civarındaki bir uçaktan çekilmiştir. Muhtemelen uçağın penceresindeki su zerresiydi.
 • Mayıs 2012: Wayan kardeşler komedi takımının yeğenlerinden biri olan Duayne "Shway ShWayans" Wayans, Kaliforniya'daki stüdyo şehir civarında UFO'yu görüntülemiştir. Ama pek çok UFO görülmesindeki gibi bunun da Venüs gezegeni olduğu ortaya çıkmıştır. Aslında Venüs gezegeni, havayolu pilotları tarafından bile yanlışlıkla UFO sanılmıştır
Peter Lindberg'in takımının bulduğu, okyanus tabanına çarpmış uçan daire gibi görünen şey.
Peter Lindberg'in takımının bulduğu, okyanus tabanına çarpmış uçan daire gibi görünen şey.

UFO Psikolojisi

Ne kadar çok UFO görülme vakası olduğunu anlamak zor değil. Ne de olsa UFO için tek kriter o anda gökyüzüne bakan kişi için tanımlanamayan uçan cisim olmasıdır. Gökyüzünde özellikle geceleri görülen her cisim, insan görüş açısının kısıtlılığı nedeniyle tanımlaması çok güç olabilir. Bir şeyin ne kadar uzak olduğu, onun boyutu ve hızını belirlememizde bize yardımcı olur. Uzakta hareket eden arabaların gerçekten küçük ya da yavaş hareket ediyor olmadıklarını bilmemiz bu nedenledir; bu çok basit bir göz yanılgısıdır. Eğer görgü tanıkları uzaklığı bilmezlerse, boyutu da belirleyemezler. Gökyüzündeki bu cisim ya da ışık 6 metre uzunluğunda ve 200 metre uzaklıkta mı, yoksa 60 metre uzunlukta ve 2 kilometre uzaklıkta mı? Bunu bilmek imkansız, ve bu UFO'ların boyut, uzaklık ve hız tahminlerini güvenilmez kılıyor. 

Tüm Reklamları Kapat

Psikologlar da bilirler ki, beynimiz kayıp bilgileri "doldurma" eğilimindedir, bu da bizi yanıltabilir. Örneğin, gece gökyüzündeki üç ışık görülüşü bir çok kez üçgen uzay gemisi görüntüsü şeklinde bildirilmiştir. Gerçek şu ki gökyüzündeki herhangi üç ışık, ilintili olsun ya da olmasın, eğer bu üç noktanın sonlarında bağlantılı olduğunu farz ederseniz (kanıtsız şekilde) bir üçgen oluşturacaktır. Dört ışık görmüş bir görgü tanığı üstündeki karanlık gökyüzünde bunun dikdörtgen şekilli bir obje olduğunu farz eder. Bağlantının olmadığı bazı zamanlarda bunu beynimiz yapar. 

Morris County, New Jersey sakinleri 5 Ocak'ta gökyüzünde parlak ışıklar görünce UFO olduklarını zannetmişlerdi. Ama bu Joe Rudy ve Chris Russo'nun helyum balonları ve işaret fişekleriyle kurduğu bir düzmeceydi.
Morris County, New Jersey sakinleri 5 Ocak'ta gökyüzünde parlak ışıklar görünce UFO olduklarını zannetmişlerdi. Ama bu Joe Rudy ve Chris Russo'nun helyum balonları ve işaret fişekleriyle kurduğu bir düzmeceydi.

UFO görme iddiasında bulunmak için gerekli olan tek şey gökyüzünde tanımlayamadığı bir cisim ya da ışık gören bir kişidir. Ancak bir ya da daha fazla insanın anında tanımlayamadığı ya da açıklayamadığı bir şeyin, daha fazla eğitim ve tecrübeli birisi (hatta objeyi farklı açıdan gören aynı kişinin) tarafından anında tanınmayacağı anlamına gelmiyor. Uzay gemisi içindeki uzaylıların varlığı ve dünyayı ziyaret etmesi mümkün de olsa, UFO'ların görülmesi şimdiye kadar gerçek bir kanıt sağlamamıştır. Buradan çıkarılacak ders, "gökteki bilinmedik ışıklar"ın "dünya dışı uzay aracı"yla aynı olmadığıdır.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
1
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Live Science | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/02/2023 09:44:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1912

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Kişilik
Galaksi
Evrenin Genişlemesi
Uydu
Kuşlar
Süpernova
Kuantum
Astrofotoğrafçılık
Covıd-19
Mikrobiyoloji
Antropoloji
Teori
Kimyasal
Değişim
Sinek
Damar
Korku
Sağlık Bakanlığı
Kuantum Fiziği
Kök Hücre
Mit
Manyetik Alan
Öğrenme Teorileri
Allah
Orman
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
F. Öztoprak, et al. Meşhur UFO Haberleri ve Bunların Ardındaki Bilimsel Gerçeklerin Analizi. (28 Ocak 2014). Alındığı Tarih: 8 Şubat 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1912
Öztoprak, F., Bakırcı, Ç. M. (2014, January 28). Meşhur UFO Haberleri ve Bunların Ardındaki Bilimsel Gerçeklerin Analizi. Evrim Ağacı. Retrieved February 08, 2023. from https://evrimagaci.org/s/1912
F. Öztoprak, et al. “Meşhur UFO Haberleri ve Bunların Ardındaki Bilimsel Gerçeklerin Analizi.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 28 Jan. 2014, https://evrimagaci.org/s/1912.
Öztoprak, Fadime. Bakırcı, Çağrı Mert. “Meşhur UFO Haberleri ve Bunların Ardındaki Bilimsel Gerçeklerin Analizi.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 28, 2014. https://evrimagaci.org/s/1912.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Kural İhlali Seç
Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Kural İhlali Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.