Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Meşhur UFO Haberleri ve Bunların Ardındaki Bilimsel Gerçeklerin Analizi

Meşhur UFO Haberleri ve Bunların Ardındaki Bilimsel Gerçeklerin Analizi Axios
7 dakika
2,751
Evrim Ağacı Akademi: UFO ve Uzaylılar Yazı Dizisi

Bu yazı, UFO ve Uzaylılar yazı dizisinin 14. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "UFO'ların Bilimsel Analizi: UFO, Uzaylı Demek Değildir! Uçan Hızlı Nesneler, Uzaylı Ziyaretini İspatlamaz!" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 10 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

UFO'lar yıllar boyunca insanları büyülemiş ve şaşırtmasına rağmen, şimdiye kadar varlıklarına dair sağlam kanıtlar elde edilememiştir. Çoğu insan, sadece uzaylıların dünyayı ziyaret ettiğine değil, hükümetlerin de bunu örtbas etmek için çok gizli küresel bir komplo sürdürdüğüne de ikna olmuştur. Skeptik ve UFO uzmanı Benjamin Radfor, bazı kayda değer görme iddialarını da içerir şekilde, UFO tarihi ve psikolojisine bir göz attı. 

Bugün çoğu insan UFO'ları dünya dışı zeka ve ileri teknolojilerle denk görüyor; ama bu çok yeni bir fikir. Bu, eski insanların gökyüzünde beklenmedik şeylere şahit olmadıkları anlamına gelmiyor. Kesinlikle gördüler ve bunları raporladılar: Binlerce yıldır kuyruklu yıldızlar, meteorlar, tutulmalar ve benzerleri binlerce yıldır rapor edilmiş, bazıları kayda geçmiştir. Örneğin bazı araştırmacılar, Bethlehem yıldızının (İsa doğduğunda ortaya çıktığı inanılan yıldız), tam da İsa'nın doğumunda oluşan, gökyüzünde Jüpiter ve Venüs'ün kaynaşmasının yarattığı bir illüzyon olduğuna inandılar. 

Tüm Reklamları Kapat

İlk UFO'lar

Ancak son yüzyıldan beridir gökyüzündeki bilinmeyen ışık ya da objelerin, diğer gezegenlerden gelen ziyaretçiler olduğu varsayılmaya başlandı. Gökyüzündeki gezegenler binlerce yıldır zaten biliniyordu; ama bunların diğer yaşayan varlıkların ikamet ettiği yerler olduğu düşünülmüyordu. Örneğin eski Yunan ve Romalılar, gezegenlerin tanrı olduğunu düşünmüşlerdir.

Jules Verne ve Edgar Allan Poe gibi erken dönem bilim kurgu yazarları, halkın başka dünyalara seyahat merakını körükledi. Teknoloji ilerledikçe, bazı insanlar gelişmiş medeniyetlerin mümkün olup olamayacağını merak etmeye başladı. UFO diye adlandırılabilecek ilk rivayetler 1800'lerin sonlarına doğru ortaya çıktı. Gerçi o zamanlarda "UFO" ya da "Uçan daire" terimlerinin yerine "hava gemisi" tabiri kullanılmaktaydı.

Tüm Reklamları Kapat

Sahte bir UFO fotoğrafı...
Sahte bir UFO fotoğrafı...

İlk çarpıcı UFO karşılaşması 1897'de Teksas'da meydana geldi. Dallas Morning News gazetesi muhabiri E. E. Haydon, onlarca görgü şahidinin önünde kaza geçirmiş uzay aracı, ele geçirilmiş Marslı bedeni ve metalik yıkıntıyla tamamlanmış hayret verici bir UFO karşılaşmasını tasvir etmişti (elli yıl sonra neredeyse aynı hikaye komşu eyalet New Mexico'da bir kaza hakkında dolaşacaktır). Bu fantastik öykü, araştırmacıların Haydon'un hikayesini destekleyecek bir görgü tanığı, uzaylının bir parçası ya da onlarca tonluk gizemli uzay aracı enkazı bulamamasıyla çözüldü. Haydon'un bütün hikayeyi turistlerin ilgisini çekecek bir reklam kampanyası için uydurduğu açığa çıktı. 

UFO Görme İddiaları

Eski gazete şakaları bir yana, yıllar içinde sayısız UFO bildirimi olmuştur, bunlardan birkaçı önemli olarak öne çıkmıştır.

İlk "uçan daire" bildirimi, Kenneth Arnold adındaki pilotun gökyüzünde bumeranga benzeyen dokuz cisim gördüğünü bildirdiği 1947'ye dayanır. Bu cisimlerin hareketlerini "suda sektirilen fincan tabağı gibi" olarak tanımlamıştı. Dikkatsiz bir muhabir, objelerin kendilerinin "uçan daire"yi (flying saucer - uçan fincan tabağı) andırdığını söylemesi şeklindeki yanlış anlamasıyla bu hata, sonraki yıllarda birçok "uçan daire" bildirimlerini ateşledi. Araştırmacılar, Arnold'un muhtemelen bir pelikan sürüsü görüp, onların boyutlarını yanlış değerlendirdiğini, pelikanların büyük kanatlarının bahsettiği "V" şeklini oluşturduğunu düşünüyorlar.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

En ünlü UFO kazası iddiası, şüphecilere göre çok gizli bir casus balon, inananlara göre pilotu uzaylı olan bir uzay aracı diye tanımlanan bir şeyin 1947'de Roswell, New Mexico dışındaki bir çöldeki çiftliğe çarpmasıyla oluşmuştur ve tartışmalar günümüze kadar şiddetlenerek gelmiştir.

NASA'nın yeni görüntülerinden birinde güneşin yakınında acayip şekilli obje UFOlara inananların dikkatini çekti.
NASA'nın yeni görüntülerinden birinde güneşin yakınında acayip şekilli obje UFOlara inananların dikkatini çekti.
NASA

İlk ve şimdiye kadarki en ünlü UFO kaçırma vakası, Barney ve Betty Hill adındaki ırklar arası bir çiftin 1961'de bir UFO tarafından kovalanarak kaçırıldıklarını iddia etmeleriydi. Lakin olayın başka görgü şahidi olmamasından ve kaçırılmayı zamanında (sadece hipnoz altında hatırlamışlar) bildirmemeleriyle şüpheli olarak kalmıştır.

Bir diğer ünlü UFO görülme olayı Mart 1997'de, Phoenix, Arizona yakınlarında, gece gökyüzünde bir seri parlak ışık bildirimiyle vuku bulmuştur. Ordunun, bu görülmeyle eş zamanlı olarak, yakınlardaki bir deneme alanında rutin egzersizler sırasında işaret fişekleri atıyor olduğu bilinmesine rağmen, UFO meraklıları hükümetin açıklamalarını reddetmiş ve hikayenin bunun ötesinde olduğunda ısrar etmiştir.

O zamandan beri, bir sürü UFO görülmeleri bildirilmiştir. Burada son yıllarda pek çok dikkat çeken bir avuç dolusu bildirime, zamanları ve makale linkleri ile yer verilmiştir.

 • 7 Ocak 2007: Arkansas civarında tuhaf ışıklar Hava kuvvetlerinin UFO iddialarını o ışıkların rutin eğitimlerin bir parçası olarak uçaklardan atıldığını açıklayarak çürütmesine kadar internette pek çok spekülasyonu körüklemiştir.
 • 21 Nisan 2008: Phoenix ışıkları yine bildirilmiştir. Bu, helyum balonlarına bağlanan işaret fişeklerinden meydana gelen bir oyundu. Oyunu yapan kişi bunu itiraf etti ve görgü tanıkları onu bunu yaparken gördüklerini bildirdiler.
 • 5 Ocak 2009: New Jersey UFO'ları o kadar meşhur oldu ki, History Channel'da da kendine yer buldu. Ama sosyal bir deneyin parçaları olan helyum balonları, kırmızı ışıklar ve balık ağı oldukları çıktı. Bu kandırmacayı düzenleyen Joe Rudy ve Chris Russo, yakınlardaki Morristown havalimanına tehlike oluşturabilecek şeyler yaptıkları için 250$ para cezasına çarptırıldılar.
 • 13 Kasım 2010: Manhattan civarındaki UFO'ların Mount Vernon'daki bir okulun partisinden kaçan Helyum balonları olduğu açığa çıktı.
 • 28 Ocak 2011: Filistin civarında (Kudüs Dağ tapınağı üzerindeki Kaya kubbesi) havada asılı kalan UFO videolarının da düzmece olduğu açığa çıktı. Video düzenleme yazılımı efektleri kullanıldığı ortaya çıkarıldı.
 • Temmuz 2011: Okyanus tabanında görülen UFO İsveçli bir bilim insanınca yayıldı. İddiayı yayan Peter Lindberg, bulanık görüntü içinde fark ettiği şeyin "tamamen yuvarlak" olduğunu söyledi; fakat bu iddiası düşük çözünürlüklü sonar görüntülerde görülemiyor. İkinci bir "anomali" keşfedilmesi konuyu iyice tuhaflaştırdı; ancak uzaylı kökenli bir cisim olduğunu destekleyecek hiçbir kanıt ortaya çıkmadı. 
 • Nisan 2012: NASA'nın görüntülerden birinde dikkat çekilen Güneş'in yakınındaki UFO, kamera hatası çıktı.
 • Nisan 2012: Viral bir UFO videosu Güney Kore civarındaki bir uçaktan çekilmiştir. Muhtemelen uçağın penceresindeki su zerresiydi.
 • Mayıs 2012: Wayan kardeşler komedi takımının yeğenlerinden biri olan Duayne "Shway ShWayans" Wayans, Kaliforniya'daki stüdyo şehir civarında UFO'yu görüntülemiştir. Ama pek çok UFO görülmesindeki gibi bunun da Venüs gezegeni olduğu ortaya çıkmıştır. Aslında Venüs gezegeni, havayolu pilotları tarafından bile yanlışlıkla UFO sanılmıştır
Peter Lindberg'in takımının bulduğu, okyanus tabanına çarpmış uçan daire gibi görünen şey.
Peter Lindberg'in takımının bulduğu, okyanus tabanına çarpmış uçan daire gibi görünen şey.

UFO Psikolojisi

Ne kadar çok UFO görülme vakası olduğunu anlamak zor değil. Ne de olsa UFO için tek kriter o anda gökyüzüne bakan kişi için tanımlanamayan uçan cisim olmasıdır. Gökyüzünde özellikle geceleri görülen her cisim, insan görüş açısının kısıtlılığı nedeniyle tanımlaması çok güç olabilir. Bir şeyin ne kadar uzak olduğu, onun boyutu ve hızını belirlememizde bize yardımcı olur. Uzakta hareket eden arabaların gerçekten küçük ya da yavaş hareket ediyor olmadıklarını bilmemiz bu nedenledir; bu çok basit bir göz yanılgısıdır. Eğer görgü tanıkları uzaklığı bilmezlerse, boyutu da belirleyemezler. Gökyüzündeki bu cisim ya da ışık 6 metre uzunluğunda ve 200 metre uzaklıkta mı, yoksa 60 metre uzunlukta ve 2 kilometre uzaklıkta mı? Bunu bilmek imkansız, ve bu UFO'ların boyut, uzaklık ve hız tahminlerini güvenilmez kılıyor. 

Tüm Reklamları Kapat

Psikologlar da bilirler ki, beynimiz kayıp bilgileri "doldurma" eğilimindedir, bu da bizi yanıltabilir. Örneğin, gece gökyüzündeki üç ışık görülüşü bir çok kez üçgen uzay gemisi görüntüsü şeklinde bildirilmiştir. Gerçek şu ki gökyüzündeki herhangi üç ışık, ilintili olsun ya da olmasın, eğer bu üç noktanın sonlarında bağlantılı olduğunu farz ederseniz (kanıtsız şekilde) bir üçgen oluşturacaktır. Dört ışık görmüş bir görgü tanığı üstündeki karanlık gökyüzünde bunun dikdörtgen şekilli bir obje olduğunu farz eder. Bağlantının olmadığı bazı zamanlarda bunu beynimiz yapar. 

Morris County, New Jersey sakinleri 5 Ocak'ta gökyüzünde parlak ışıklar görünce UFO olduklarını zannetmişlerdi. Ama bu Joe Rudy ve Chris Russo'nun helyum balonları ve işaret fişekleriyle kurduğu bir düzmeceydi.
Morris County, New Jersey sakinleri 5 Ocak'ta gökyüzünde parlak ışıklar görünce UFO olduklarını zannetmişlerdi. Ama bu Joe Rudy ve Chris Russo'nun helyum balonları ve işaret fişekleriyle kurduğu bir düzmeceydi.

UFO görme iddiasında bulunmak için gerekli olan tek şey gökyüzünde tanımlayamadığı bir cisim ya da ışık gören bir kişidir. Ancak bir ya da daha fazla insanın anında tanımlayamadığı ya da açıklayamadığı bir şeyin, daha fazla eğitim ve tecrübeli birisi (hatta objeyi farklı açıdan gören aynı kişinin) tarafından anında tanınmayacağı anlamına gelmiyor. Uzay gemisi içindeki uzaylıların varlığı ve dünyayı ziyaret etmesi mümkün de olsa, UFO'ların görülmesi şimdiye kadar gerçek bir kanıt sağlamamıştır. Buradan çıkarılacak ders, "gökteki bilinmedik ışıklar"ın "dünya dışı uzay aracı"yla aynı olmadığıdır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: UFO ve Uzaylılar Yazı Dizisi

Bu yazı, UFO ve Uzaylılar yazı dizisinin 14. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "UFO'ların Bilimsel Analizi: UFO, Uzaylı Demek Değildir! Uçan Hızlı Nesneler, Uzaylı Ziyaretini İspatlamaz!" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Live Science | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/02/2024 04:16:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1912

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Evrim Kuramı
Dağılım
Mantık Hatası
Mavi
Renk
Komplo
Dünya
Kuş
Doğa Olayları
Skeptisizm
Protein
Alzheimer
Doğal Seçilim
Karadelik
Goril
Kartal
Hava
Biyoçeşitlilik
Sürüngen
Erkek
Sinek
Uçuş
Bilinç
Nükleik Asit
Optik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
F. Öztoprak, et al. Meşhur UFO Haberleri ve Bunların Ardındaki Bilimsel Gerçeklerin Analizi. (28 Ocak 2014). Alındığı Tarih: 29 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1912
Öztoprak, F., Bakırcı, Ç. M. (2014, January 28). Meşhur UFO Haberleri ve Bunların Ardındaki Bilimsel Gerçeklerin Analizi. Evrim Ağacı. Retrieved February 29, 2024. from https://evrimagaci.org/s/1912
F. Öztoprak, et al. “Meşhur UFO Haberleri ve Bunların Ardındaki Bilimsel Gerçeklerin Analizi.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 28 Jan. 2014, https://evrimagaci.org/s/1912.
Öztoprak, Fadime. Bakırcı, Çağrı Mert. “Meşhur UFO Haberleri ve Bunların Ardındaki Bilimsel Gerçeklerin Analizi.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 28, 2014. https://evrimagaci.org/s/1912.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close