Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Kuzey Amerika'daki Fosil İnsan Ayak İzlerinin Dünya'daki En Eski Ayak İzi Fosili Olduğu Doğrulandı!

2021'de ilk kez tanımlanan ve tarihlenen ayak izlerinin yaklaşık 21.000 – 23.000 yıl öncesine ait olduğunu destekleyen iki yeni kanıt ortaya çıktı!

Kuzey Amerika'daki Fosil İnsan Ayak İzlerinin Dünya'daki En Eski Ayak İzi Fosili Olduğu Doğrulandı! The University of Arizona
2 dakika
672
Tüm Reklamları Kapat

Eylül 2021'de US Geological Survey'den araştırmacıların oluşturduğu uluslararası bir ekip, White Sands Ulusal Parkı'nda bulunan fosil ayak izlerinin 21.000 ila 23.000 yıllık olduğunu duyurmuştu. Bu tahmin, Kuzey Amerika'daki insan varlığının daha önce düşünülenden birkaç bin yıl daha eski olduğu ve kıtanın ilk sakinlerinin ve mega faunasının Pleistosen çağının sona ermesinden birkaç bin yıl önce bir arada bulunduğu anlamına geliyordu.

2021'deki bu araştırmanın sonuçları, toplumun hayal gücünü harekete geçiren ve bilim camiasında tarihlerin doğruluğu konusunda muhalif yorumları teşvik eden küresel bir tartışma başlatmıştı. USGS araştırma jeologu ve White Sands ayak izlerinin yaşını doğrulayan yeni yayımlanan bir çalışmanın yazarlarından Jeff Pigati şöyle söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Arkeoloji camiasının bazı çevrelerindeki ilk tepki, tarihlememizin doğruluğunun Son Buzul Maksimum döneminde Kuzey Amerika'da insanların var olduğu gibi olağanüstü bir iddiada bulunmak için yetersiz olduğu yönündeydi. Ancak bu yeni araştırmadaki metodolojimiz gerçekten işe yaradı.

Tartışma, radyokarbon tarihleme yoluyla elde edilen tarihlerin doğruluğuna odaklanıyordu. White Sands'teki ayak izlerinin yaşı, başlangıçta fosilleşmiş izlerde bulunan yaygın su bitkisi Ruppia cirrhosa'nın tohumlarının tarihlendirilmesiyle belirlenmişti. Ancak su bitkileri, atmosfer yerine suda çözünmüş karbon atomlarından da karbon elde edebileceğinden ölçülen yaşları olması gerekenden büyük bulunabilir. USGS jeologu ve güncel Science'ta yayımlanan makalenin başyazarı Kathleen Springer konu hakkında şunları söylüyor:

Orijinal çalışma yayımlanırken bile sonuçlarımızı birden fazla kanıtla test etmek için hızla ilerliyorduk. Güçlü jeolojik, hidrolojik ve stratigrafik kanıtların yanı sıra orijinal tarihlememize de güveniyorduk, ancak bağımsız kronolojik kontrolün önemli olduğunu biliyorduk.

Takip çalışmaları için araştırmacılar, kozalaklı ağaç poleninin radyokarbon tarihlemesine odaklandılar; çünkü polen karasal bitkilerden geldiği için Ruppia gibi su bitkilerinin tarihlendirilmesinde ortaya çıkabilecek potansiyel sorunların yaşanması daha az olasıydı. Araştırmacılar, tarihlendirdikleri her örnek için yaklaşık 75.000 polen tanesini izole etmek için dikkat gerektiren prosedürler uyguladılar. Daha da önemlisi, polen örnekleri orijinal tohumlarla tamamen aynı katmanlardan toplandı; böylece doğrudan bir karşılaştırma yapılabildi. Polen yaşının her seferinde istatistiksel olarak ilgili tohum yaşına eşit olduğu görüldü. USGS araştırma coğrafyacısı ve güncel Science makalesinin ortak yazarı David Wahl konu hakkında şöyle söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Polen örnekleri aynı zamanda ayak izlerinin ait olduğu dönemdeki daha geniş çevresel şartları anlamamıza yardımcı oldu. Örneklerdeki polenler, genellikle soğuk ve ıslak buzul koşullarında bulunan bitkilerden geliyordu. Bu durum, günümüzde orada bulunan çöl bitki örtüsünü yansıtan kıyı ovasından gelen polenlerle tam bir tezat oluşturuyor.

Ekip, polen örneklerine ek olarak kuvars tanelerinin gün ışığına en son ne zaman maruz kaldığını tarihlendiren optik olarak uyarılmış lüminesans adı verilen farklı bir tarihleme türü de kullandı. Bu yöntemi kullanarak, ayak izi taşıyan katmanlarda toplanan kuvars örneklerinin en azından 21.500 yaşlarında olduğunu buldular ve bu da radyokarbon sonuçlarına daha fazla destek sağladı.

Yaklaşık olarak aynı yaşa işaret eden üç farklı kanıt dizisinin yanlış veya taraflı olma olasılığı oldukça düşük olduğundan, bir arada değerlendirilince bu kanıtlar ayak izlerinin 21.000-23.000 yıllık yaş aralığına sahip olması iddiasına güçlü bir destek sunuyor.

Araştırma ekibinde USGS, Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı, Ulusal Park Servisi ve akademik kurumlardan bilim insanları yer aldı. White Sands'de devam eden çalışmalar ise Son Buzul Maksimum sırasında insanların güney New Mexico'da evrilmesine olanak sağlayan çevresel koşullara odaklanıyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
30
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/12/2023 10:20:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/15950

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kadın Sağlığı
Psikoloji
Duygu
Tohum
Olasılık
Güve
Kan Hastalıkları
Davranış
Mitler
Antibiyotik
Gen
Hastalık Yayılımı
Stres
Avrupa
Uterus
Makine
Diş Sorunları
Ara Tür
İnfografik
Çocuklar
Hasta
Çalışma
Patojen
Dağılım
Hastalık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Cinsel Bölgelerimiz Neden Kıllı?
Cinsel Bölgelerimiz Neden Kıllı?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Neden Öpüşüyoruz?
Neden Öpüşüyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. Recep, et al. Kuzey Amerika'daki Fosil İnsan Ayak İzlerinin Dünya'daki En Eski Ayak İzi Fosili Olduğu Doğrulandı!. (25 Ekim 2023). Alındığı Tarih: 6 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/15950
Recep, A., Alparslan, E. (2023, October 25). Kuzey Amerika'daki Fosil İnsan Ayak İzlerinin Dünya'daki En Eski Ayak İzi Fosili Olduğu Doğrulandı!. Evrim Ağacı. Retrieved December 06, 2023. from https://evrimagaci.org/s/15950
A. Recep, et al. “Kuzey Amerika'daki Fosil İnsan Ayak İzlerinin Dünya'daki En Eski Ayak İzi Fosili Olduğu Doğrulandı!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 25 Oct. 2023, https://evrimagaci.org/s/15950.
Recep, Arzu. Alparslan, Eda. “Kuzey Amerika'daki Fosil İnsan Ayak İzlerinin Dünya'daki En Eski Ayak İzi Fosili Olduğu Doğrulandı!.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, October 25, 2023. https://evrimagaci.org/s/15950.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close