Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Kulaklı yaprak biti (Ledra aurita)

Kulaklı yaprak biti (Ledra aurita) Furkan EREN
Ledra aurita
1 dakika
675
Tüm Reklamları Kapat
Kulaklı yaprak biti
 • Bilimsel Adı Ledra aurita
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Kulaklı yaprak biti
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Eared leafhopper
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Kulaklı yaprak biti (Ledra aurita), kulak benzeri bir çıkıntıya sahip bir böcek türüdür. Rengi solan ağaç kabuğu ve yapraklara oldukça benzediğinden dolayı doğada iyi bir biçimde kamufle olabilirler. Bu tür, oldukça yüksek ses çıkarabilmektedir. 13-18 mm vücut uzunluğuna sahiptir. Polifag bir türdür; yani birçok farklı besinle beslenebilirler. Geceleyin ışık kaynağına doğru uçmayı seven canlılardır. Bundan dolayı balkon kenarlarında, sokak lambası direklerinde ve insanların yaşam alanlarının çevresinde geceleyin görülebilirler. Mayıs-Eylül ayları arasında yetişkin oldukları gibi ergin bireyler Haziran ortasından Ekim başınlarına kadar görülebilirler. Üreme, Temmuz ile Ağustos aylarında gerçekleşir ve larvalar iki kez kışı geçirirler.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Ledra aurita, Avrupa ve Asya'da görülmektedir. Tür, alçak sıradağlarında ve Alplerin eteklerinde deniz seviyesinden 550 metre yüksekliğe kadar tespit edilmiştir. Bazı bölgelerde nadir değildirler, ancak iyi kamufle olduklarından ve ağaç tepelerindeki vakit geçirmelerinden dolayı bulunması çok zordur.

İsimlendirilmesinde etken olan kulak benzeri çıkıntılar.
İsimlendirilmesinde etken olan kulak benzeri çıkıntılar.
Furkan Eren

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Bu tür henüz IUCN Kırmızı Listesi için değerlendirilmemiştir.

Davranış ve Etoloji

Doğada oldukça kamufle olabilen bir canlı türüdür. Temas halinde veya başka bir noktaya gitmek istediklerinde aniden uzak mesafelere sıçrayabilirler. Gece olduğunda insanların yaşam alanları çevresinde oluşan ışıklara diğer böcekler gibi gidebilirler.

Tüm Reklamları Kapat

Diyet ve Metabolizma

Polifag canlılardır. Birçok farklı besini tüketebilirler. Liken kaplı ağaçlarda bulunur. Başta meşe ağacı olmak üzere, huş, kavak, ıhlamur, kayın, elma, akçaağaç ve kızılağaç beslendiği diğer ağaç türleridir.

Etimoloji

Vücudunda bulunan kulak benzeri çıkıntıdan dolayı "Kulaklı yaprak biti" olarak adlandırılmıştır. Tür İngilizce'de "Eared leafhopper", bilimsel olarak ise Ledra aurita olarak adlandırılmıştır.

Gözlem Bilgileri

Bu tür 2018'in Eylül ayında Karasu/Sakarya'da gözlenmiştir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
15
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 4
 • Bilim Budur! 4
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Britishbugs. Ledra Aurita. (14 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 14 Aralık 2021. Alındığı Yer: Britishbugs | Arşiv Bağlantısı
 • EUNIS. Ledra Aurita (Linnaeus, 1758). (14 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 14 Aralık 2021. Alındığı Yer: Eunis | Arşiv Bağlantısı
 • Gbif. Ledra Aurita (Linnaeus, 1758). (14 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 14 Aralık 2021. Alındığı Yer: Gbif | Arşiv Bağlantısı
 • Naturespot. Eared Leafhopper - Ledra Aurita. (14 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 14 Aralık 2021. Alındığı Yer: Naturespot | Arşiv Bağlantısı
 • Nbnatlas. Ledra Aurita (Linnaeus, 1758). (14 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 14 Aralık 2021. Alındığı Yer: Nbnatlas | Arşiv Bağlantısı
 • Natur-in-nrw. Echte Ohrzikade, Ohrenzikade, Ohrzirpe - Ledra Aurita (Linnaeus, 1758). (14 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 14 Aralık 2021. Alındığı Yer: Natur-in-nrw | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/12/2023 18:22:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11247

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Beslenme Davranışları
Tercih
Doğal Seçilim
Hukuk
Süpernova
Yeni Doğan
Mantık
Normal Doğum
Radyasyon
Koronavirüs
Goril
Bilim Tarihi
Vaka
Algı
Ses
Süt
Savaş
Fare
Uzay Aracı
Optik
Metabolizma
Kitap
Akciğer
İstatistik
Spor
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Deadpool Gibi Ölümsüz Olmak Mümkün mü?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
Plazma Küresi Nasıl Elektrik Saçıyor?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Megalodon Dişi, Sandığınızdan ÇOK DAHA Büyüktü!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
F. Eren, et al. Kulaklı yaprak biti (Ledra aurita). (18 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 8 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/11247
Eren, F., Bakırcı, Ç. M. (2021, December 18). Kulaklı yaprak biti (Ledra aurita). Evrim Ağacı. Retrieved December 08, 2023. from https://evrimagaci.org/s/11247
F. Eren, et al. “Kulaklı yaprak biti (Ledra aurita).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 18 Dec. 2021, https://evrimagaci.org/s/11247.
Eren, Furkan. Bakırcı, Çağrı Mert. “Kulaklı yaprak biti (Ledra aurita).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, December 18, 2021. https://evrimagaci.org/s/11247.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close