Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu fotoğraftaki bir cırlak baykuş. Bilimsel adıyla Megascops kennicottii. Kuzey ve Orta Amerika'ya özgü, ortalamada 22 santimetre büyüklüğünde olan, kanat açıklığı 55 santimetreyi bulabilen, 88-220 gram arasında değişen kütleye sahip hayvanlardır. 

Buradaki spesifik baykuşun adı ise Zeus. İsmi (tahmin edebileceğiniz gibi), gözleri gökyüzünü andırdığı için Yunan Tanrısı Zeus'tan geliyor... Normalde cırlak baykuşların gözleri böylesine etkileyici değildir; ancak ne yazık ki Zeus kör. Bu sebeple yolunu bulamamış ve Güney Kaliforniya'da bir binanın duvarına sertçe kafasını çarparak sersemlemiş, ev sahipleri de bunu fark ederek hayvana yaklaştıklarında, körlüğün bir getirisi olan şaşırtıcı lekeli gözlerini görmüşler.

Veterinere götürülüp yapılabilecek hiçbir şey olmadığını öğrendiklerinde, Kaliforniya'nın Symlar kentindeki Vahşiyaşam Öğrenim Merkezi baykuşa yuva olmuş. 

Peki gözlerindeki o lekeler ne? Vitröz kalıntıları... Aslında tıpkı zaman zaman gözlerinizin önünde uçuşan o lekelerle aynı şeyler (onların ne olduğu hakkında evrimagaci.org/fotograf/65/4983">buradan bilgi alabilirsiniz). Kimi zaman körlük nedeniyle bu vitröz cisimcikler fazlasıyla birikerek öbekler oluştururlar ve dışarıdan bariz bir şekilde görülebilir hale gelirler. Hele ki Zeus'ta yapılan incelemeler, gözünde iris ve lensin de tam oluşmadığını gösterdiği için, muhtemelen doğuştan gelen bir hata, onu bu hale getirmiş. Bizim gözümüze güzel geliyor; ancak son derece ölümcül bir durum. Neyse ki şu anda güvenle, vahşiyaşam merkezinin kurucusu Paul Hahn'ın masasına tüneyerek yaşaımını sürdürüyor.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. io9
 2. IFLS
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/02/2020 16:20:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3053

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mutluluğun sırrı özgürlüktür. Özgürlüğün sırrı ise cesaret...”
Thucydides
Geri Bildirim Gönder