Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Köpekgiller (Canidae)

Köpekgiller (Canidae) Furkan Eren
Genç bir altın çakal (Canis aureus).
1 dakika
2,662
Tüm Reklamları Kapat
Köpekgiller
 • Bilimsel Adı Canidae
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Köpekgiller
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Canids
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Tanım ve Genel Bilgiler

Boyutları oldukça değişken olan, dört ayaklı, genelde dik kulaklı, uzun çeneli ve büyük köpek dişli etçil canlılardır. Örneğin gri kurt 2 metre boyutunda ulaşabilirken; çöl tilkisi yaklaşık 24 santimetre boyutundadur. Dişleri kemikleri kırmak üzere evrimleşmiştir. Uzun bacakları koşmaya adapte olmuştur.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Biyolojik olarak köpek-benzeri canlıların bulunduğu ailedir. Bu ailede Caninae, ardından nesli tükenen Borophaginae ve Hesperocyoninae ile birlikte 3 tane alt aile bulunur. Caninae içerisinde iyi bildiğimiz evcil köpekler, kurtlar, tilkiler, çakallar ve diğer bazı üyeler bulunur. Günümüzde yaşayan kurtların hepsi aynı türdür. Aynı şekilde köpeklerin de hepsi aynı türde sınıflandırılır.

Kedi-benzeri etçiller (Feliformia) ve köpek-benzeri etçiller (Caniformes) yaklaşık 42-45 milyon yıl önce Carnivoramorpha isimli bir takımdan ayrıldıkları hesaplanmıştır. Bunlar arasında tilki benzeri cins olan Leptocyon cinsi bulunur. Ardından 34 milyon yıl önce bu cinsin nesli tükendi; fakat 11.9 milyon yıl önce tilkiler ve köpeklere dallanmıştır.

Kendi başına tür olarak sınıflandırılırsa Canis familiaris veya kurtların alt türü olarak sınıflandırılırsa Canis lupus familiaris olan "köpek"
Kendi başına tür olarak sınıflandırılırsa Canis familiaris veya kurtların alt türü olarak sınıflandırılırsa Canis lupus familiaris olan "köpek"
Pedram Türkoğlu

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Köpekgiller, Antarktika dışında bütün kıtalara göçler ve insan müdahelesi sayesinde yayılmışlardır.

Davranış ve Etoloji

Bilinen en sosyal hayvanlar arasındadırlar ve gruplar/sürüler halinde yaşarlar. Köpekler, kurtlardan yapay seçilim yolu ile evrimleşerek günümüzde insan türüne en yakın evcil hayvanlardan biridir.

Diyet ve Metabolizma

Etçil hayvanlardır. Genelde diğer otçul memeliler ile beslenirler. Leşleri de yiyebilirler. Zaten çoğu etçil tür, gerektiğinde leş (ölü hayvan) ile beslenir. Diş yapıları kemikleri kırmak için oldukça idealdir.

Etimoloji

İngilizce "canids" olarak tanımlanabilir. Canidae isimli ailenin kısaltılmış halidir. Canine adı verilen köpek dişlerinden dolayı bu şekilde isimlendirilmiştir. Otçul hayvanlarda da bu diş bulunur. Ancak köpekgiller kadar uzun ve sivri değildir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/06/2024 07:45:22 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8487

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Obstetrik
Doğa Olayları
Endokrin Sistemi Hastalıkları
Kahve
Deniz
Kuyruksuz Maymun
Genel Görelilik
Biyografi
Evrim Teorisi
Homo Sapiens
Devir
Küresel Salgın
Türleşme
Müzik
Özel Görelilik
Metal
Anne
Yüz
Aşılar
Filogenetik
Fotosentez
Bilim İnsanları
Carl Sagan
Kuantum Mekaniği
Zihin
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
P. Türkoğlu. Köpekgiller (Canidae). (5 Mart 2020). Alındığı Tarih: 17 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8487
Türkoğlu, P. (2020, March 05). Köpekgiller (Canidae). Evrim Ağacı. Retrieved June 17, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8487
P. Türkoğlu. “Köpekgiller (Canidae).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 05 Mar. 2020, https://evrimagaci.org/s/8487.
Türkoğlu, Pedram. “Köpekgiller (Canidae).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, March 05, 2020. https://evrimagaci.org/s/8487.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close