Evrim Ağacı

Köpekgiller (Canidae)

Köpekgiller (Canidae)
Genç bir altın çakal (Canis aureus).
Furkan Eren

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Tanım ve Genel Bilgiler

Boyutları oldukça değişken olan, dört ayaklı, genelde dik kulaklı, uzun çeneli ve büyük köpek dişli etçil canlılardır. Örneğin gri kurt 2 metre boyutunda ulaşabilirken; çöl tilkisi yaklaşık 24 santimetre boyutundadur. Dişleri kemikleri kırmak üzere evrimleşmiştir. Uzun bacakları koşmaya adapte olmuştur.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Biyolojik olarak köpek-benzeri canlıların bulunduğu ailedir. Bu ailede Caninae, ardından nesli tükenen Borophaginae ve Hesperocyoninae ile birlikte 3 tane alt aile bulunur. Caninae içerisinde iyi bildiğimiz evcil köpekler, kurtlar, tilkiler, çakallar ve diğer bazı üyeler bulunur. Günümüzde yaşayan kurtların hepsi aynı türdür. Aynı şekilde köpeklerin de hepsi aynı türde sınıflandırılır.

Kedi-benzeri etçiller (Feliformia) ve köpek-benzeri etçiller (Caniformes) yaklaşık 42-45 milyon yıl önce Carnivoramorpha isimli bir takımdan ayrıldıkları hesaplanmıştır. Bunlar arasında tilki benzeri cins olan Leptocyon cinsi bulunur. Ardından 34 milyon yıl önce bu cinsin nesli tükendi; fakat 11.9 milyon yıl önce tilkiler ve köpeklere dallanmıştır.

Kendi başına tür olarak sınıflandırılırsa Canis familiaris veya kurtların alt türü olarak sınıflandırılırsa Canis lupus familiaris olan "köpek"
Kendi başına tür olarak sınıflandırılırsa Canis familiaris veya kurtların alt türü olarak sınıflandırılırsa Canis lupus familiaris olan "köpek"
Pedram Türkoğlu

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Köpekgiller, Antarktika dışında bütün kıtalara göçler ve insan müdahelesi sayesinde yayılmışlardır.

Davranış ve Etoloji

Bilinen en sosyal hayvanlar arasındadırlar ve gruplar/sürüler halinde yaşarlar. Köpekler, kurtlardan yapay seçilim yolu ile evrimleşerek günümüzde insan türüne en yakın evcil hayvanlardan biridir.

Diyet ve Metabolizma

Etçil hayvanlardır. Genelde diğer otçul memeliler ile beslenirler. Leşleri de yiyebilirler. Zaten çoğu etçil tür, gerektiğinde leş (ölü hayvan) ile beslenir. Diş yapıları kemikleri kırmak için oldukça idealdir.

Etimoloji

İngilizce "canids" olarak tanımlanabilir. Canidae isimli ailenin kısaltılmış halidir. Canine adı verilen köpek dişlerinden dolayı bu şekilde isimlendirilmiştir. Otçul hayvanlarda da bu diş bulunur. Ancak köpekgiller kadar uzun ve sivri değildir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2020 03:22:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8487

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Deri
Balıklar
Lgbt
İlaç
Mit
Maymun
Ay Ve Dünya
Ara Geçiş Türleri
Böcekler
Ölüm
Oyun Teorisi
Yaşlılık
Farmakoloji
Genel Görelilik
Bilim Tarihi
Sağlık Personeli
Jinekoloji
Balıkçılık
Yapay Seçilim
Sağlık Bilimleri
Etimoloji
Önlem
Doğa Yasaları
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Zehirli Mantar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eflatun (Plato) yakın bir dostumdur. Ancak gerçekler, daha yakın dostlarımdır.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder