Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Kontrolsüz İklim Değişimi Amazon Ormanlarını Kurutacak ve Bu Kuruma, İklim Değişimini Hızlandıracak!

Kontrolsüz İklim Değişimi Amazon Ormanlarını Kurutacak ve Bu Kuruma, İklim Değişimini Hızlandıracak! The Bulletin
2 dakika
1,061
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Yeni araştırmaya göre, Amazon yağmur ormanları düşünülenden çok daha fazla "aşırı kuraklık riski" altında olabilir.

Leeds Üniversitesi tarafından yürütülen uluslararası bir araştırma, karbon emisyonlarını azaltmak için önlem alınmazsa, Amazon'un doğu kesimindeki devasa alanların yüzyılın sonuna kadar ciddi şekilde kuruyacağı konusunda uyarıyor. Eğer bu olursa, ormanlardan atmosfere büyük miktarlarda karbondioksit salınacak, bu gazlar sera gazı etkisine katkıda bulunacak ve daha fazla iklim değişikliğine sebep olacak.

Tüm Reklamları Kapat

Amazon'un kurak mevsimi boyunca artan kuraklık, ağaçlar zaten su stresi altında olduğundan ve daha büyük orman yangınları riski olduğundan, yağmur ormanlarının büyük bölümlerinin yaşayabilirliğini daha da tehdit edecektir.

Öngörülen kuraklıkların ayrıca Amazon su döngüsü, biyolojik çeşitlilik ve bölgede yaşayan nüfus için geniş kapsamlı sonuçları olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Environmental Research Letters dergisinde yayınlanan bulgular, yaygın ağaç ölümlerine neden olan ve Amazon toplulukları üzerinde büyük etkileri olan 2005 ve 2010'daki büyük kuraklıklar sırasında görülen kurumaya benzer yağış düşüşlerini öngörüyor.[1]

Araştırma ekibi, ormanların suyu topraktan atmosfere aktarma sürecini düzenleyen ve evapotranspirasyon olarak bilinen faktörleri inceledi. Çalışmayı yöneten ve Leeds Üniversitesi Dünya ve Çevre Okulu'nda görev yapan Dr. Jessica Baker şöyle diyor:

Brezilya'da yaşayan ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar, Amazon'un geleceği ve onun değerli karbon ve biyolojik çeşitlilik deposu için haklı olarak endişe duyuyorlar. Amazon, ormansızlaşma ve iklim değişikliğinin tehdidinden risk altında.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu yeni çalışma, Amazon ikliminin aşırı bir ısınma senaryosu altında nasıl değişebileceğine ışık tutuyor. Bu hayati küresel kaynağın hafife alınmaması gerektiği, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler için alarm zilleri çalmalıdır. Karbonu emen ve depolayan mevcut ormanların korunması ve genişletilmesi, iklim değişikliğiyle mücadele için büyük önem taşıyor.

Amazon havzası dünyanın en büyük tropik yağmur ormanlarını içerir ve küresel karbon ve su döngülerinde önemli bir rol oynar. Bununla birlikte, mevcut iklim modelleri, Amazon'un daha ıslak mı yoksa daha kuru mu olacağı konusunda kesin bir tahminde bulunamıyor. Bu, politika yapıcıların gelecekteki kuraklıkları tahmin etmesini, orman yangını risklerini değerlendirmesini veya iklim değişikliğini azaltma ve uyum stratejilerini planlamasını zorlaştırıyor.

Araştırma ekibi, Amazon'a yönelik bugüne kadar geliştirilmiş 38 iklim modelinin sonuçlarını analiz etti. Gerçekçi olmayan iklim tahmin modelleri dışlandığında, Amazon'da yağış değişimi kalıplarının gelecekte nasıl yön değiştireceği daha net hale geldi.

Yeni araştırmaya göre, 38 modelden sadece üçte biri, daha önce Amazon saha çalışması tarafından gösterilen atmosfer ve kara yüzeyi arasındaki etkileşimleri doğru bir şekilde yeniden üretti. Bu daha küçük model grubuna odaklanarak, tüm Amazon havzasındaki yağış değişimlerindeki belirsizlik yarı yarıya azaltıldı. Bu model grubu, önümüzdeki 80 yıl içinde doğu Amazon'da beklenen şiddetli kuraklık ve tersine batı havzasında yağış artışları ile gelecekteki yağış değişikliklerini tahmin etmede büyük oranda hemfikirdi.

Brezilya'daki Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nde görev alan ve çalışmanın ortak yazarı olan Dr. Caio Coelho, şöyle anlatıyor:

Amazon ikliminin gelecekte nasıl değişebileceğini anlamak önemlidir. Bu çalışma, Amazon'un bazı bölgelerindeki kurak mevsim yağışlarının azalmasının, 2005 ve 2010'daki büyük Amazon kuraklıkları sırasında görülen ve yaygın ağaç ölümlerine neden olan, dolayısıyla Amazon toplulukları için büyük etkileri olan kuraklıklara benzer olabileceğini gösteriyor.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Korkutucu! 3
 • Üzücü! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2024 11:02:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10631

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Güneş
Araştırma
Irk
Asteroid
Abd
Psikoloji
Obezite
İspat Yükü
Protein
Sars Mers
Şehir Hastanesi
Metabolizma
Çekirdek
Alan
Tekillik
Ateş
Evrim
Beyin
Epistemoloji
Zehirli Mantar
Uzay Aracı
Solunum
Temel
Tespit
Aşırı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
"İkinci Beyin": Vücudunuzdaki Yabancı Organizmalar, Beyninizi Nasıl Yönetiyor?
Arılar da İnsanlar Gibi
Arılar da İnsanlar Gibi "Jetlag" Hisseder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Akman, et al. Kontrolsüz İklim Değişimi Amazon Ormanlarını Kurutacak ve Bu Kuruma, İklim Değişimini Hızlandıracak!. (23 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 27 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10631
Akman, S., Bakırcı, Ç. M., Özerdem, . (2021, June 23). Kontrolsüz İklim Değişimi Amazon Ormanlarını Kurutacak ve Bu Kuruma, İklim Değişimini Hızlandıracak!. Evrim Ağacı. Retrieved February 27, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10631
S. Akman, et al. “Kontrolsüz İklim Değişimi Amazon Ormanlarını Kurutacak ve Bu Kuruma, İklim Değişimini Hızlandıracak!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 23 Jun. 2021, https://evrimagaci.org/s/10631.
Akman, Sude. Bakırcı, Çağrı Mert. Özerdem, . “Kontrolsüz İklim Değişimi Amazon Ormanlarını Kurutacak ve Bu Kuruma, İklim Değişimini Hızlandıracak!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 23, 2021. https://evrimagaci.org/s/10631.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close