Reklamı Kapat

Evapotranspirasyon Nedir? Kurak Bir Ortamda Buharlaşma ve Terleme Miktarını Neden Yakından Takip Etmek Gerekir?

Kurak Şehirlerin Peyzaj Çalışmalarında Bitkileri Aşırı Sulama Uygulamasını Terk Etmemiz ve Bilimsel Araştırmalara Kulak Vermemiz Gerekiyor!

Evapotranspirasyon Nedir? Kurak Bir Ortamda Buharlaşma ve Terleme Miktarını Neden Yakından Takip Etmek Gerekir?
Evotranspirasyon
Purple Roof
Yazar Amerikan Bahçe Bitkileri Bilimi Derneği Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
331 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Buharlaşma ve terleme (ya da kısaca "evotranspirasyon"); suyun, topraktan ve diğer yüzeylerden buharlaşarak ve bitkilerden terleme (transpirasyon) yoluyla karadan atmosfere aktarılması işlemidir. Evotranspirasyon, su döngüsünde önemli bir süreçtir; çünkü buharlaşma ve terleme, atmosferdeki su buharının %15'inden tek başına sorumludur. Bu su buharı girdisi olmadan bulutlar oluşamaz ve dolayısıyla yağışlar asla düşemez.

Su kıtlığının büyük endişe haline geldiği bir çağda, su kaybını engellemek adına var olan değerli su kaynaklarımızı kullanarak aşırı sulamalardan kaçınmak, bilinçli bir karar olacaktır. Las Vegas Nevada Üniversitesi'nde araştırmacı olan Tamara Wynne ve Dale Devitt, drenajın bir bileşeninden kaçınmak için, evapotranspirasyon miktarına karşılık gelen ve sulama yaparken peyzaj bitkilerinin su kullanımını ölçen bir çalışma yürüttüler. Bulgular, HortScience dergisinde yayınlanan "Kurak Bir Ortamda Kentsel Peyzaj Ağaçlarının ve Çimenlerin Buharlaşması: Arazide Potansiyel Ödünleşmeler" adlı makalede ilan edildi.[1]

Wynne ve Devitt kurak şehirlerde yapılan sulamalar sırasında önemli miktarda suyun kullanılabileceğini vurguluyor. Suyun korunması, bitki türlerine ve aşırı sulamayı en aza indirirken, bitkilerin su gereksinimlerini karşılayabilme gereksinimlerini tatmin etmeyi hedeflemelidir. Bununla birlikte araştırmada, Mojave Çölü gibi kurak ortamlarda peyzaj ağaçları ve çimen (İng: "turfgrass") için gerçek evapotranspirasyon tahminlerinin yetersiz olduğu da görüldü.

Amerika Birleşik Devletleri'nin kurak güneybatısında devam eden nüfus artışı, mevcut su kaynaklarına olan talebi artırmaktadır. Bu büyümenin çoğu, kentsel görüntüyü desteklemek için suyun açık havada kullanıldığı genişleyen metropollerde yaşanmaktadır. Kurak ortamlarda peyzaj bitki örtüsünün evapotranspirasyonunun genel itici gücü, çoğunlukla bitkilere sağlanan suyun miktarına bağlıdır.

Reklamı Kapat

Bu çalışmanın amaçlarından biri, ağaç çiminin su kullanım oranlarını belirlemek için bir toprak-su dengesi yaklaşımı kullanarak, 10 peyzaj ağacının ve iki çim türünün evapotranspirasyonunu ölçmektir. Peki bu, peyzajdaki su kullanımı değiş tokuşları açısından ne anlama gelebilir?

Çalışmada ağaçlar, bir arsada yüksek yoğunluklu bir dikim örüntüsüyle yetiştirildi. Her ağaç üzerinde tam bir morfolojik değerlendirme yapıldı ve bitki-su ilişkisinin ne durumda olduğunun incelenmesi haftalık olarak gerçekleştirildi. Sulama girdisi, drenaj çıkışı ve toprakta su depolamasındaki değişimler ölçülerek, her ağaçta su dengesi sağlandı.

Kuzey Las Vegas'taki Nevada Üniversitesi Las Vegas Kentsel Su Koruma Merkezi'ndeki gerçekleştirilen bir çalışmada ek olarak araştırmacılar, buharlaşmayı dolaylı olarak tahmin etmelerine izin veren sap akış sensörlerini kullanarak terlemeyi ölçtüler.

Wynne ve Devitt, ağaçlar büyüdükçe suyu kullanabilme gereksinimlerinin arttığını, ancak bazal bir gölgelik alanındaki su kullanımlarının aslında azalabileceğini, yani yaşlı ağaçların bulunduğu kentsel peyzajlarda en büyük su tasarrufunun ağaçların değil, çimlerin (özellikle soğuk mevsim otlarının) kaldırılmasıyla sağlanabileceğini bildirdi.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Araştırmacılar bulgularını daha fazla çalışma ve anlayış için bir referans noktası olarak sunarak, kurak ortamlarda peyzaj bitkileri ile ilgili sulama uygulamalarının önemini ve su depolamanın iyi bir şekilde yönetildiğini gösteriyor. Wynne şunu söylüyor:

Dr. Devitt'in önceki araştırması, genç ağaçların çim otundan daha fazla su kullandığını ortaya çıkardı ve olgun peyzaj ağaçlarının zamanla daha verimli hale geldiğini ve çimenlik alana göre alan başına daha az su kullandığını görmek ilginçti.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı
 • ^ T. Wynne, et al. (2020). Evapotranspiration Of Urban Landscape Trees And Turfgrass In An Arid Environment: Potential Trade-Offs In The Landscape. HortScience, sf: 1558-1566. doi: 10.21273/HORTSCI15027-20. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/04/2021 05:14:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10241

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Sars Virüsü
Doğal Seçilim
Arı
Atmosfer
Bilgisayar
Karar
Sinir Hücresi
Tüy
Koronavirüs
Foton
Beyin
Diş Hekimi
Maskeler
Balıkçılık
Hidrotermal Baca
Elementler
Yapay Seçilim
Botanik
Sağlık Örgütü
Bakteriler
Kitap
Sinir
Balık
Manyetik Alan
Jeoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku