Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Kilo Alıp Vermek, Penis Büyüklüğünü Nasıl Etkiliyor?

Kilo Alan Erkeklerin Penisi Neden Şişmanlamaz (ve Tam Tersine, Pratikte Küçülebilir)?

Kilo Alıp Vermek, Penis Büyüklüğünü Nasıl Etkiliyor? Envato Elements
3 dakika
138,655
Tüm Reklamları Kapat

Kilo alan bir erkeğin kol, bacak, boyun, karın gibi birçok organı ve bölgesinin şişkinleşmesi, penisin de şişkinleşebileceğini düşünmeye neden olabilir. Ancak penis, 2'si corpora cavernosa diğeri corpus spongiosum olarak adlandırılan 3 adet sünger doku, bunları birbirine bağlayan bağ doku, besleyen damarlar ve etrafını deriden oluşan, basit yapılı bir organdır. Penis içerisinde kas, kemik veya yağ hücreleri bulunmaz.

Penis kesiti.
Penis kesiti.
Nature

Öte yandan "kilo almak", vücudun tüketebileceğinden fazla enerji alması sonucunda, bu fazladan enerjinin yağ hücrelerinde depolamasına verdiğimiz isimdir. Bu hücreler yağ ile dolup şiştiğinde, hem kütleleri hem de hacimleri artar. Bu nedenle dışarıdan bakıldığında kişinin hacimce (ve kütlece) irileştiği görülür.

Kilo Aldıkça Penisiniz Küçülebilir!

Peniste yağ doku bulunmadığından, burada herhangi bir yağlanma ve irileşme de yaşanamaz. Bu nedenle kilo alan kişilerin penisleri büyümez. Tam tersine, kilo alan kişilerin penisleri küçülebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu küçülmenin nedeni mutlak/reel bir küçülme veya kısalma değildir; göreli bir küçülmedir. Bu durum, penisin yaklaşık yarısının vücudun içinde bulunmasından ve dolayısıyla dışarıdan görülememesinden kaynaklanır. Örneğin bu nedenle doğru bir penis uzunluğu ölçümü, ölçüm aletinin kasık derisine hafifçe yerleştirilmesiyle değil, kasık kemiğine iyice bastırılmasıyla yapılır - ki o durumda bile bir miktar eksik ölçülmüş olacaktır. Ama işte bu bastırma sırasında geriye itilen dokular, aynı zamanda şişmanlamaya bağlı olarak penisin görece kısalmış gibi gözükmesinin de nedenidir.

Bir kişi kilo aldığında penisi şişmanlamaz; ancak penisin kökünün bulunduğu dokuları kaplayan karın dokuları yağla dolarak irileşir. Bu dokular, penisin vücut içinde kalan kısmının görece daha da fazla olmasına neden olur; dolayısıyla penisin toplam uzunluğu da değişmediği için, vücut dışından gözüken kısmı daha kısa olur. Bu da göreli olarak penis boyunun kısalması anlamına gelir.

Bu durumun aşırı boyuta ulaşması hâlinde Gömülü Penis Sendromu (veya Gizli Penis Sendromu) olarak bilinen bir problemle yüzleşilebilir: Genellikle doğuştan gelen bir sorun olan Gömülü Penis Sendromu, ilerleyen yaşlarda da penis ligamentlerinin bozulması, ölümcül düzeyde obezite veya testis dokusu etrafında meydana gelen şişme (lenf ödemi) nedeniyle gelişebilir. Sendrom, bir dizi fiziksel ve psikolojik sorunu beraberinde getirir ve genellikle sadece cerrahi olarak düzeltilebilir: Bu kişiler ayakta (ve hatta oturarak) işeyemezler, işeseler bile kıyafetlerini ve vücutlarını da ıslatırlar, idrar yolu enfeksiyonları yaşarlar, sünnetsizlerse penis ucu enflamasyonu daha yaygın gözükür, erekte olmakta zorlanırlar (ve erekte olsalar da acı çekerler), özgüven eksikliği yaşarlar.

Normal Penis (Solda) vs. Gömülü Penis Sendromu (Sağda)
Normal Penis (Solda) vs. Gömülü Penis Sendromu (Sağda)
The Asian Parent

Şişmanlığın Penis Üzerindeki Ek Sorunları

Elbette kilo almanın penis üzerindeki tek etkisi bunlar değildir: Aynı zamanda şişmanlamaya bağlı olarak (özellikle de hareketsiz kişilerde) dolaşım sistemi zayıflar. Penisin sertleşmesinin ana sorumlusu kan ile dolması olduğu için, şişmanlığa bağlı dolaşım zayıflaması erektil disfonksiyon ile sonuçlanabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Buna ek olarak yağ hücreleri irileştikçe, penisinizi hissetmenizi sağlayan sinir hücrelerine baskı uygulayarak bunların düzgün çalışmasına engel olabilirler. Bu durum, seksin daha keyifsiz olmasına neden olur ve bu da cinsel sorunları beraberinde getirebilir.

Son olarak, şişman bireyler vücut ısılarını daha zor kontrol ettikleri için daha fazla terlerler ve iri yağ dokuları arasına sıkışan ter, bakteri ve mantar gibi potansiyel patojenlerin çoğalması için uygun zemini hazırlar. Hijyene yeterli önem verilmemesi hâlinde bu kişilerde bakteri ve mantar enfeksiyonları görülebilir.

Sonuç

Sonuç olarak, kilo alarak penis boyutunuzu artıramazsınız (hatta penis boyutunu ameliyat haricinde büyütebilecek hiçbir yöntem bulunmamaktadır); ancak kilo almak, penisinizin dışarıdan görünen büyüklüğünü azalttığı için, göreli olarak kısalmış gibi deneyimlemenize sebep olabilir ve bu da özgüven eksikliği ile sonuçlanabilir. Daha fenası, aşırı kilo almanız hâlinde genel sağlık durumunuz kötüşeceği ve penisiniz de bundan etkileneceği için seks gibi faaliyetlerden daha az zevk alabilirsiniz; hatta erektil disfonksiyon gibi hastalıklara yakalanmanız hâlinde isteseniz bile seks yapamayabilirsiniz. Bu nedenle kiloyu kontrol altında tutmak, sadece penisiniz için değil, genel sağlığınız için hayati öneme sahiptir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
81
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 40
 • Bilim Budur! 16
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 15
 • İnanılmaz 11
 • Muhteşem! 8
 • Güldürdü 8
 • Umut Verici! 6
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Üzücü! 6
 • Korkutucu! 2
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/06/2024 06:23:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12072

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Metabolizma
Evrim Ağacı Duyurusu
Çiftleşme
Evrim Tarihi
Uzun
Toprak
Olumsuz
Dinozor
Kartal
Tahmin
Video
Botanik
Diş Sorunları
Sayı
Savaş
Primat
Nöroloji
Allah
Nüfus
Bilim Tarihi
Zeka
Makroevrim
Demir
Avcı
Tohum
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Kilo Alıp Vermek, Penis Büyüklüğünü Nasıl Etkiliyor?. (5 Temmuz 2022). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12072
Bakırcı, Ç. M. (2022, July 05). Kilo Alıp Vermek, Penis Büyüklüğünü Nasıl Etkiliyor?. Evrim Ağacı. Retrieved June 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12072
Ç. M. Bakırcı. “Kilo Alıp Vermek, Penis Büyüklüğünü Nasıl Etkiliyor?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 05 Jul. 2022, https://evrimagaci.org/s/12072.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Kilo Alıp Vermek, Penis Büyüklüğünü Nasıl Etkiliyor?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, July 05, 2022. https://evrimagaci.org/s/12072.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close