Evrim Ağacı

Karatavukgiller (Turdidae)

Karatavukgiller (Turdidae)
Karatavuk (Turdus merula).
Meltem Çetin Sever

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Tanım ve Genel Bilgiler

Karatavukgiller, dünya çapında dağılımı olan ötücü bir kuş ailesidir. Karatavukgiller, böcekler, diğer omurgasızlar ve meyvelerle beslenen küçük ila orta boy kuşlardır. Dünyadaki bazı kuş türleri ile benzerliklerinden dolayı, bu ailenin alt taksonu olarak sınıflandırılmıştır. Örneğin karatavuk kaydımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ağaçlık alanlarda yaşar ve genellikle yerde beslenirler. En küçük karatavukgiller üyesi 21 g ve 14,5 cm boyu ile orman kaya ardıç kuşudur. En büyükleri ise 178 g ve 33 cm boyu ile mavi ıslık ardıç kuşudur. Çoğu tür gri veya kahverengidir ve alt kısımları genellikle beneklidir.

Birçok tür sıcak iklimlerde kalıcı olarak bulunurken, diğerlendari yaz aylarında genellikle önemli mesafelerde daha yüksek enlemlere göç ederler. Karatavukgiller, bazen çamurla kapladıkları fincan şeklinde yuvalar oluştururlar ve iki ila beş benekli yumurta bırakırlar. Her iki ebeveyn de yavruları yetiştirmede yardımcı olur.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Turdidae ailesi 1815 yılında Fransız polimat Konstantin Samuel Rafinesque tarafından tanıtılmıştır. Turdidae alt ailesi, bülbül ve Avrupa kızılgerdanı gibi küçük Eski Dünya türlerini içeriyordu ancak çoğu otorite bu grubu Eski Dünya sinekkapangiller ailesi olan Muscicapidae'ye yerleştirdi. Aile daha önce daha fazla tür içeriyordu.

Howard ve Moore Dünya Kuşları Komple Kontrol Listesi'nin 2003 yılında yayımlandığı tarihte, Myophonus, Alethe, Brachypteryx ve Monticola cinsleri de dahil edildi. Son haliyle, bu dört cins Muscicapidae'ye yerleştirilmiştir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Turdidae türleri, bitkilerin tohumlarını yayarak birçok türün dağılmasına yardımcı olurlar. Turdidae ailesi, birçok yarasa ve kuş türlerinin diyetinde meyveler büyük ölçüde yer alır. Meyveleri yiyen bu hayvanlar tohumları yutar ve daha sonra dışkılarlar. Bu tohum yayılımının önemli bir mekanizması olmuştur.

Turdidae büyük bir ekolojik öneme sahiptir, çünkü bazı popülasyonlar uzun mesafeler göç eder ve nesli tükenmekte olan bitki türlerinin tohumlarını yeni bölgelerde dağıtırlar ve yerel floranın genetik çeşitliliğini arttırmaya yardımcı olurlar.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Bu ailenin çok sayıda üyesi olan öter ardıç kuşu ortalama 3-4 yıl yaşarlar. Mortalite yüksektir ve nedenleri çok ve çeşitlidir. Ertesi ilkbaharda yavru kuşların sadece yüzde 20'si ve yetişkinlerin yüzde 60'ı hayatta kalmaktadır.

İngiliz Ornitoloji Vakfı tarafından gerçekleştirilen uzun süreli izlemede, İngiltere'deki nüfusun 1970 ile 1995 arasında yüzde 50'den fazla azaldığını göstermektedir. Bu düşüş en çok nüfusun yaklaşık yüzde 70 oranında azaldığı tarım arazilerinde belirgindir. Bu düşüş nedeniyle, bu tür ciddi koruma endişesi olan bir kuş olarak kırmızı listeye alındı. Son on yılda rakamlarda kısmi bir iyileşme olmuştur.

Davranış ve Etoloji

Karatavukgiller, bazen çamurla kapladıkları fincan şeklinde yuvalar yaparlar. İki ila beş benekli yumurta bırakırlar. Her iki ebeveyn de yavruları yetiştirmede yardımcı olurlar. Neredeyse tüm durumlarda, yuva bir dal üzerine yapılır; tek istisna ise deliklere yuva yapan üç türü olan mavi kuştur.

Diyet ve Metabolizma

Ağırlıklı olarak böcekçil (insektivor) bir türdür. Ancak çoğu birey solucan, kara salyangozlarını ve meyve de yiyebilir.

İngilizcede thrush, Eski İngilizcede þræsce, þrysce çesidi, Proto-Germanik; thruskjon.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/06/2020 08:49:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8742

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Biyografi
Fosil
Sahtebilim
Nöron Hücresi
Kamuflaj
Hayvanlar Alemi
Yağ
Deri
Carl Sagan
Sıcaklık
Yavru
Tardigrad
Canlı
Matematik
Doğa Yasası
Evrim
Mit
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Uzay
Teyit
Maske
Ay Ve Dünya
Mühendislik
Entropi
Tüyler
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin sahtebilimden çok daha şaşırtıcı olduğunu düşünüyorum. Hem bilimin sahtebilim üzerine ek bir özelliği daha vardır: Gerçektir.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder