Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Kadın Sünneti (Kadınların Genital Sakatlanması): Temizlik, Saflık ve Evlenebilirlik Kisvesi Altında Kadınlara Dayatılan İstismar!

Sünnet Sadece Erkeklere Uygulanmıyor! Ve Kadınlara Uygulandığında Elde Edilen Sonuçlar Felaket Oluyor!

Kadın Sünneti (Kadınların Genital Sakatlanması): Temizlik, Saflık ve Evlenebilirlik Kisvesi Altında Kadınlara Dayatılan İstismar! Vagabomb
5 dakika
30,774

Dini veya kültürel sebeplerle erkeklere uygulanan sünnet, penis başını saran ve koruyan prepüs isimli üst derinin bir kısmının ya da tamamının kesilmesi olayıdır. Sünnet sayesinde penis başı ya da diğer adı ile glans, açıkta kalır. Sünnet genelde küçük yaştaki erkeklere uygulanır fakat bazı ebeveynler çocuklarını doğar doğmaz sünnet ettirerek onları bazı travmalardan korumayı amaçlarlar.

Dünya'da Sünnetli Erkek Oranları
Dünya'da Sünnetli Erkek Oranları
Wikipedia

Erkeklere uygulanan bu ritüel, aynı zamanda Afrika, Asya ve Orta Doğu’daki bazı ülkelerde ya da bu ülkelerin içinde bazı topluluklar tarafından kadınlara da uygulanmaktadır ve bu uygulamaya kadın sünneti denir. Kadın sünnetinin bir diğer adı ise kadın genital mutilasyonudur (KGM). Bu uygulama doğrultusunda, tıbbi olmayan sebepler ile kadın üreme organları kısmen ya da tamamen vücuttan çıkartılır. Ancak bu, bilimsel hiçbir dayanağı olmayan ve çok tehlikeli bir uygulama olduğu için 6 Şubat günü Kadın Sünnetine Karşı Sıfır Tolerans Günü olarak tanımlanmıştır.

Bu Reklamı Kapat

Kadın sünneti, özünde kadına şiddetin farklı bir boyutundan ibarettir. Birleşmiş Milletler’in (BM) tahminlerine göre Dünya’da bugün hayatta olan 200 milyon kız çocuğu ve kadın çeşitli yöntemlerle sünnet edilmiştir. Bu sayısal değer ise her 20 kadın ya da kız çocuğundan birinin cinsel bölgelerinin bilerek sakatlandığı anlamına gelmektedir.

Endonezya’da KGM Uygulanan Bir Kız Çocuğu ve Sünnetçiler
Endonezya’da KGM Uygulanan Bir Kız Çocuğu ve Sünnetçiler
Visa pour l’Image

Kenya’nın İsiolo bölgesinde yaşayan ve Borana Kabilesi’nin bir üyesi olan Bishara Sheikh Hamo, kadın sünnetinin kadınlar ve kız çocukları üzerinde hem fiziksel hem de psikolojik olarak derin etkiler bıraktığını dile getirmektedir. Bishara da 11 yaşında sünnet edilmiş bir kadındır ve bu uygulama yüzünden idrar yapma sorunları yaşadığını söylemektedir. İdrar sorununun yanında, tekrarlayan enfeksiyonlar ve adet düzensizliği ile de sık sık karşılaştığını açıklayan Bishara, bu ritüel yüzünden yalnızca sezaryenle doğum yapabileceğini öğrendiği zaman büyük bir hayal kırıklığına uğramış. Bishara, bugün kadınların saf ve temiz olmak adına genital sakatlamaya maruz bırakılmasına karşı çıkan bir aktivist.

Bu Reklamı Kapat

Kenyalı Bishara; elindeki pankartta ‘’Bıçağınızı ve jiletinizi bırakın. Kadın Sünnetine Hayır.’’ yazıyor.
Kenyalı Bishara; elindeki pankartta ‘’Bıçağınızı ve jiletinizi bırakın. Kadın Sünnetine Hayır.’’ yazıyor.
BBC News

Neden Kadınlar Sünnet Ediliyor?

Pek çok ülkede yasaklanmış olan kadın sünneti, Afrika, Orta Doğu ve Asya ülkelerinde genellikle dini inançlar, toplum tarafından kabul görme isteği, bakireliğin korunması, erkeğin cinsel haz hissini arttırma, hijyen konusunda sahip olunan yanlış bilgiler ve kadını "evlenilebilir" kılma amaçlı uygulanmaktadır.

Bazı kültürlerde, kadın sünneti yetişkinliğe geçiş aşamasının bir ön koşulu olarak görülür ve kadınlar evlenmeden önce bu ritüele maruz bırakılır.

Kadın sünneti temizlik açısından kız çocuklarına ve kadınlara hiçbir katkı sağlamamaktadır; fakat belirli topluluklarda sünnet edilmemiş kadınlar ve kız çocukları pis veya değersiz olarak nitelendirilmektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu işlem, çoğunlukla kadınların ve kız çocuklarının isteği dışında gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, kadın sünneti kadın şiddetine ve çocuk istismarına açılan bir kapı olarak görülmektedir.

Kadınlar Nasıl Sünnet Ediliyor?

Kadın sünneti genellikle "sünnetçi" olarak anılan yaşlı kadınlar tarafından bu işlemin uygulanacağı bireylerin evinde yapılır. Kız çocukları ya da kadınlar anestezinin etkisiyle genital sakatlamaya maruz kalabilir veya sünnetçinin fikri doğrultusunda anestezi uygulanmayabilir. Bunun yanı sıra, bazı toplumlarda berberler sağlık hizmeti sağladığından ötürü bu topluluklarda KGM uygulayacak sünnetçi erkek bir berber de olabilir.

KGM uygulaması için genellikle steril olmayan bıçak, ustura, makas, cam, tırnak ya da keskinleştirilmiş kaya kullanılır. 2007 yılında The Lancet dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, Ugandalı bir hemşire, KGM uygulamasında aynı bıçağın bir kerede 30 farklı kadın üzerinde kullanıldığına şahit olduğunu dile getirmiştir.

Kadın Sünneti İçin Kullanılan Malzemeler
Kadın Sünneti İçin Kullanılan Malzemeler
Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu

Kadın Sünnetinin 4 Türü

Aşağıdaki vulva (kadının genital bölgesinin dışardan bakılınca gözle görülür kısmı) anatomisine göre, Dünya Sağlık Örgütü KGM’nin 4 türünü tanımlamaktadır.

Vulva Anatomisi: 1. Klitoral glans, 2. Corpus cavernosum clitoridis, 3. Crus clitoridis, 4. Üretra ağzı, 5. Vestibül, 6. Vajina girişi
Vulva Anatomisi: 1. Klitoral glans, 2. Corpus cavernosum clitoridis, 3. Crus clitoridis, 4. Üretra ağzı, 5. Vestibül, 6. Vajina girişi
Wikipedia
 • 1. Tip: Hassas klitoris bölgesi ve çevresindeki derinin bir kısmının veya tamamının kesilip alınması durumuna klitoridektomi denir.
 • 2. Tip: Klitorisin bir parçası ya da tamamı ile labya minora isimli vajinadaki iç dudakların kesilip alınması durumuna eksizyon denir.
 • 3. Tip: Hem vajinayı çevreleyen dış dudakların hem de iç dudağın kesilerek yapılarının değiştirilmesine infibülasyon denir. Bu uygulamada idrar ve adet kanının çıkışı için küçük bir delik bırakılır. Bu aralık çok küçüktür ve bazen cinsel ilişki ve doğum için kesilmesi gerekebilir. Fazlaca enfeksiyon riski taşıyan bu uygulama, kadınlar için de oldukça ağrılıdır.
 • 4. Tip: Son KGM çeşidi ise klitoris veya genital bölgenin delinmesi, oyulması ya da kazınması gibi zararlı işlemlerin tamamını içerir.
Dünya Sağlık Örgütü’nün Açıklamış Olduğu KGM Tiplerinin Figürleri (Çeviren: Ali Ahmet Turunç)
Dünya Sağlık Örgütü’nün Açıklamış Olduğu KGM Tiplerinin Figürleri (Çeviren: Ali Ahmet Turunç)
The Rakyat Post

Kadın Sünnetine Karşı Mücadele Devam Ediyor!

Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Af Örgütü ve farklı Dünya devletleri, KGM uygulamasına maruz bırakılmış bireylerin psikolojik olarak nasıl etkilendiğine ve vücutlarının ne denli zarar aldığına dikkatleri çekerek bu ritüelin sonlandırılmasına dair çalışmalar yürütmekte. 6 Şubat Uluslararası Kadın Sünnetine Karşı Sıfır Tolerans Günü de dikkat çekmek için takvimlerde yerini almış önemli bir farkındalık günüdür.

Uganda Aile Planlaması Derneği Tarafından Hazırlanmış Bir Pano: ‘’Kadın Sünnetini Durdurun, Bu İşlem Kadınların Sağlığı İçin Tehlikeli.’’
Uganda Aile Planlaması Derneği Tarafından Hazırlanmış Bir Pano: ‘’Kadın Sünnetini Durdurun, Bu İşlem Kadınların Sağlığı İçin Tehlikeli.’’
Wikipedia

Mücadelelerin yanı sıra, bu konuda uzman avukat Charlotte Proudman, bu uygulamanın yasak olduğu İngiltere gibi ülkelerde de yasal olmayan bir şekilde giderek arttığını dile getirerek daha hızlı bir şekilde harekete geçilmesini, bu çocuk istismarının ve kadın şiddetinin bir an önce önlenmesi gerektiğini söylemektedir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Grrr... *@$# 88
 • Korkutucu! 44
 • Üzücü! 41
 • İğrenç! 25
 • İnanılmaz 11
 • Tebrikler! 8
 • Muhteşem! 6
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: US National Library of Medicine National Institutes of Health | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/05/2022 12:30:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9277

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Primatlar
Gıda
Biyografi
Bilim İnsanı
Kadın Doğum
Ağız Sağlığı
Dalga
Kertenkele
Makale
İnsan Türü
Astrobiyoloji
Önlem
Grip
Türleşme
Doğa Yasaları
Renk
Köpekler
Periyodik Cetvel
Balıkçılık
Elektromanyetizma
Kuyrukluyıldız
Entomoloji
Allah
Hominid
Psikoloji
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et