Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Kadın Sünneti (Kadınların Genital Sakatlanması): Temizlik, Saflık ve Evlenebilirlik Kisvesi Altında Kadınlara Dayatılan İstismar!

Sünnet Sadece Erkeklere Uygulanmıyor! Ve Kadınlara Uygulandığında Elde Edilen Sonuçlar Felaket Oluyor!

Kadın Sünneti (Kadınların Genital Sakatlanması): Temizlik, Saflık ve Evlenebilirlik Kisvesi Altında Kadınlara Dayatılan İstismar! Vagabomb
5 dakika
53,706
Podcast
7:00
Merve Karamanlı
Seslendiren
25
 • İndir
 • Dış Sitelerde Paylaş
Tüm Reklamları Kapat

Dini veya kültürel sebeplerle erkeklere uygulanan sünnet, penis başını saran ve koruyan prepüs isimli üst derinin bir kısmının ya da tamamının kesilmesi olayıdır. Sünnet sayesinde penis başı ya da diğer adı ile glans, açıkta kalır. Sünnet genelde küçük yaştaki erkeklere uygulanır fakat bazı ebeveynler çocuklarını doğar doğmaz sünnet ettirerek onları bazı travmalardan korumayı amaçlarlar.

Dünya'da Sünnetli Erkek Oranları
Dünya'da Sünnetli Erkek Oranları
Wikipedia

Erkeklere uygulanan bu ritüel, aynı zamanda Afrika, Asya ve Orta Doğu’daki bazı ülkelerde ya da bu ülkelerin içinde bazı topluluklar tarafından kadınlara da uygulanmaktadır ve bu uygulamaya kadın sünneti denir. Kadın sünnetinin bir diğer adı ise kadın genital mutilasyonudur (KGM). Bu uygulama doğrultusunda, tıbbi olmayan sebepler ile kadın üreme organları kısmen ya da tamamen vücuttan çıkartılır. Ancak bu, bilimsel hiçbir dayanağı olmayan ve çok tehlikeli bir uygulama olduğu için 6 Şubat günü Kadın Sünnetine Karşı Sıfır Tolerans Günü olarak tanımlanmıştır.

Kadın sünneti, özünde kadına şiddetin farklı bir boyutundan ibarettir. Birleşmiş Milletler’in (BM) tahminlerine göre Dünya’da bugün hayatta olan 200 milyon kız çocuğu ve kadın çeşitli yöntemlerle sünnet edilmiştir. Bu sayısal değer ise her 20 kadın ya da kız çocuğundan birinin cinsel bölgelerinin bilerek sakatlandığı anlamına gelmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Endonezya’da KGM Uygulanan Bir Kız Çocuğu ve Sünnetçiler
Endonezya’da KGM Uygulanan Bir Kız Çocuğu ve Sünnetçiler
Visa pour l’Image

Kenya’nın İsiolo bölgesinde yaşayan ve Borana Kabilesi’nin bir üyesi olan Bishara Sheikh Hamo, kadın sünnetinin kadınlar ve kız çocukları üzerinde hem fiziksel hem de psikolojik olarak derin etkiler bıraktığını dile getirmektedir. Bishara da 11 yaşında sünnet edilmiş bir kadındır ve bu uygulama yüzünden idrar yapma sorunları yaşadığını söylemektedir. İdrar sorununun yanında, tekrarlayan enfeksiyonlar ve adet düzensizliği ile de sık sık karşılaştığını açıklayan Bishara, bu ritüel yüzünden yalnızca sezaryenle doğum yapabileceğini öğrendiği zaman büyük bir hayal kırıklığına uğramış. Bishara, bugün kadınların saf ve temiz olmak adına genital sakatlamaya maruz bırakılmasına karşı çıkan bir aktivist.

Kenyalı Bishara; elindeki pankartta ‘’Bıçağınızı ve jiletinizi bırakın. Kadın Sünnetine Hayır.’’ yazıyor.
Kenyalı Bishara; elindeki pankartta ‘’Bıçağınızı ve jiletinizi bırakın. Kadın Sünnetine Hayır.’’ yazıyor.
BBC News

Neden Kadınlar Sünnet Ediliyor?

Pek çok ülkede yasaklanmış olan kadın sünneti, Afrika, Orta Doğu ve Asya ülkelerinde genellikle dini inançlar, toplum tarafından kabul görme isteği, bakireliğin korunması, erkeğin cinsel haz hissini arttırma, hijyen konusunda sahip olunan yanlış bilgiler ve kadını "evlenilebilir" kılma amaçlı uygulanmaktadır.

Bazı kültürlerde, kadın sünneti yetişkinliğe geçiş aşamasının bir ön koşulu olarak görülür ve kadınlar evlenmeden önce bu ritüele maruz bırakılır.

Kadın sünneti temizlik açısından kız çocuklarına ve kadınlara hiçbir katkı sağlamamaktadır; fakat belirli topluluklarda sünnet edilmemiş kadınlar ve kız çocukları pis veya değersiz olarak nitelendirilmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu işlem, çoğunlukla kadınların ve kız çocuklarının isteği dışında gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, kadın sünneti kadın şiddetine ve çocuk istismarına açılan bir kapı olarak görülmektedir.

Kadınlar Nasıl Sünnet Ediliyor?

Kadın sünneti genellikle "sünnetçi" olarak anılan yaşlı kadınlar tarafından bu işlemin uygulanacağı bireylerin evinde yapılır. Kız çocukları ya da kadınlar anestezinin etkisiyle genital sakatlamaya maruz kalabilir veya sünnetçinin fikri doğrultusunda anestezi uygulanmayabilir. Bunun yanı sıra, bazı toplumlarda berberler sağlık hizmeti sağladığından ötürü bu topluluklarda KGM uygulayacak sünnetçi erkek bir berber de olabilir.

KGM uygulaması için genellikle steril olmayan bıçak, ustura, makas, cam, tırnak ya da keskinleştirilmiş kaya kullanılır. 2007 yılında The Lancet dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, Ugandalı bir hemşire, KGM uygulamasında aynı bıçağın bir kerede 30 farklı kadın üzerinde kullanıldığına şahit olduğunu dile getirmiştir.

Kadın Sünneti İçin Kullanılan Malzemeler
Kadın Sünneti İçin Kullanılan Malzemeler
Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu

Kadın Sünnetinin 4 Türü

Aşağıdaki vulva (kadının genital bölgesinin dışardan bakılınca gözle görülür kısmı) anatomisine göre, Dünya Sağlık Örgütü KGM’nin 4 türünü tanımlamaktadır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Aslında maddi destek istememizin nedeni çok basit: Çünkü Evrim Ağacı, bizim tek mesleğimiz, tek gelir kaynağımız. Birçoklarının aksine bizler, sosyal medyada gördüğünüz makale ve videolarımızı hobi olarak, mesleğimizden arta kalan zamanlarda yapmıyoruz. Dolayısıyla bu işi sürdürebilmek için gelir elde etmemiz gerekiyor.

Bunda elbette ki hiçbir sakınca yok; kimin, ne şartlar altında yayın yapmayı seçtiği büyük oranda bir tercih meselesi. Ne var ki biz, eğer ana mesleklerimizi icra edecek olursak (yani kendi mesleğimiz doğrultusunda bir iş sahibi olursak) Evrim Ağacı'na zaman ayıramayacağımızı, ayakta tutamayacağımızı biliyoruz. Çünkü az sonra detaylarını vereceğimiz üzere, Evrim Ağacı sosyal medyada denk geldiğiniz makale ve videolardan çok daha büyük, kapsamlı ve aşırı zaman alan bir bilim platformu projesi. Bu nedenle bizler, meslek olarak Evrim Ağacı'nı seçtik.

Eğer hem Evrim Ağacı'ndan hayatımızı idame ettirecek, mesleklerimizi bırakmayı en azından kısmen meşrulaştıracak ve mantıklı kılacak kadar bir gelir kaynağı elde edemezsek, mecburen Evrim Ağacı'nı bırakıp, kendi mesleklerimize döneceğiz. Ama bunu istemiyoruz ve bu nedenle didiniyoruz.

Vulva Anatomisi: 1. Klitoral glans, 2. Corpus cavernosum clitoridis, 3. Crus clitoridis, 4. Üretra ağzı, 5. Vestibül, 6. Vajina girişi
Vulva Anatomisi: 1. Klitoral glans, 2. Corpus cavernosum clitoridis, 3. Crus clitoridis, 4. Üretra ağzı, 5. Vestibül, 6. Vajina girişi
Wikipedia
 • 1. Tip: Hassas klitoris bölgesi ve çevresindeki derinin bir kısmının veya tamamının kesilip alınması durumuna klitoridektomi denir.
 • 2. Tip: Klitorisin bir parçası ya da tamamı ile labya minora isimli vajinadaki iç dudakların kesilip alınması durumuna eksizyon denir.
 • 3. Tip: Hem vajinayı çevreleyen dış dudakların hem de iç dudağın kesilerek yapılarının değiştirilmesine infibülasyon denir. Bu uygulamada idrar ve adet kanının çıkışı için küçük bir delik bırakılır. Bu aralık çok küçüktür ve bazen cinsel ilişki ve doğum için kesilmesi gerekebilir. Fazlaca enfeksiyon riski taşıyan bu uygulama, kadınlar için de oldukça ağrılıdır.
 • 4. Tip: Son KGM çeşidi ise klitoris veya genital bölgenin delinmesi, oyulması ya da kazınması gibi zararlı işlemlerin tamamını içerir.
Dünya Sağlık Örgütü’nün Açıklamış Olduğu KGM Tiplerinin Figürleri (Çeviren: Ali Ahmet Turunç)
Dünya Sağlık Örgütü’nün Açıklamış Olduğu KGM Tiplerinin Figürleri (Çeviren: Ali Ahmet Turunç)
The Rakyat Post

Kadın Sünnetine Karşı Mücadele Devam Ediyor!

Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Af Örgütü ve farklı Dünya devletleri, KGM uygulamasına maruz bırakılmış bireylerin psikolojik olarak nasıl etkilendiğine ve vücutlarının ne denli zarar aldığına dikkatleri çekerek bu ritüelin sonlandırılmasına dair çalışmalar yürütmekte. 6 Şubat Uluslararası Kadın Sünnetine Karşı Sıfır Tolerans Günü de dikkat çekmek için takvimlerde yerini almış önemli bir farkındalık günüdür.

Uganda Aile Planlaması Derneği Tarafından Hazırlanmış Bir Pano: ‘’Kadın Sünnetini Durdurun, Bu İşlem Kadınların Sağlığı İçin Tehlikeli.’’
Uganda Aile Planlaması Derneği Tarafından Hazırlanmış Bir Pano: ‘’Kadın Sünnetini Durdurun, Bu İşlem Kadınların Sağlığı İçin Tehlikeli.’’
Wikipedia

Mücadelelerin yanı sıra, bu konuda uzman avukat Charlotte Proudman, bu uygulamanın yasak olduğu İngiltere gibi ülkelerde de yasal olmayan bir şekilde giderek arttığını dile getirerek daha hızlı bir şekilde harekete geçilmesini, bu çocuk istismarının ve kadın şiddetinin bir an önce önlenmesi gerektiğini söylemektedir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
99
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Grrr... *@$# 131
 • Korkutucu! 70
 • Üzücü! 58
 • İğrenç! 37
 • İnanılmaz 13
 • Tebrikler! 11
 • Muhteşem! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: US National Library of Medicine National Institutes of Health | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/07/2024 21:18:44 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9277

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kuyruksuz Maymun
Deniz
Dna
Hastalık Kontrolü
Sağlık Bakanlığı
Hastalık Yayılımı
Hindistan
Sperm
Gıda
Gebelik
Einstein
Damar
Organizma
Erkek
Beslenme Davranışı
Eşey
Kimyasal Element
Karar
Bilgi
Öğrenme Alanı
Hızlı
Filogenetik
Grup
İmmünoloji
Sars Mers
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
C. R. Horowitz, et al. Kadın Sünneti (Kadınların Genital Sakatlanması): Temizlik, Saflık ve Evlenebilirlik Kisvesi Altında Kadınlara Dayatılan İstismar!. (1 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9277
Horowitz, C. R., Başkan, İ., Bakırcı, Ç. M. (2020, September 01). Kadın Sünneti (Kadınların Genital Sakatlanması): Temizlik, Saflık ve Evlenebilirlik Kisvesi Altında Kadınlara Dayatılan İstismar!. Evrim Ağacı. Retrieved July 20, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9277
C. R. Horowitz, et al. “Kadın Sünneti (Kadınların Genital Sakatlanması): Temizlik, Saflık ve Evlenebilirlik Kisvesi Altında Kadınlara Dayatılan İstismar!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by İrem Başkan, Evrim Ağacı, 01 Sep. 2020, https://evrimagaci.org/s/9277.
Horowitz, Carol R.. Başkan, İrem. Bakırcı, Çağrı Mert. “Kadın Sünneti (Kadınların Genital Sakatlanması): Temizlik, Saflık ve Evlenebilirlik Kisvesi Altında Kadınlara Dayatılan İstismar!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by İrem Başkan. Evrim Ağacı, September 01, 2020. https://evrimagaci.org/s/9277.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close