Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

İnekler son derece tuhaf hayvanlar. Evcilleştirilmiş toynaklı hayvanlar arasından en yaygın olarak bulunan canlı. Evcilleştirilmiş diğer toynaklı hayvanlar atlar, eşekler ve domuzlar. Ancak toynaklı hayvanlar bu kadar mı? Hayır! Ungulata (Toynaklılar) süper takımı içerisinde yer alan diğer hayvanlar: zürafalar, develer, su aygırları, balinalar ve yunuslardır.

Balinalar ve yunuslar mı? Toynaklı hayvanlar içeriside? Bildiğimiz, şu yüzen balina ve yunus... Evet, tam olarak onlar!

Çünkü bu karasal memeliler, su aygırına benzer ancak ondan çok daha ufak olan karasal bir hayvandan evrimleşerek denizlere adapte olmuş memelilerdir. Denizlere adapte olduktan sonra ön bacakları yüzgeçlere evrimleşmiştir; arka bacakları ise körelerek yok olmuştur.

Bunu nereden mi biliyoruz? Hem yunuslarda, hem balinalarda; ancak özellikle de balinalarda bulunan, neredeyse tamamen yok olmuş, tamamen işlevsiz, vücut boşlığu içerisinde öylece kalakalmış olan arka bacak kemiklerinden! Herhangi bir müzeye gidin, özellikle de Ankara'daysanız MTA Doğa Tarihi Müzesi'ne gidin ve orada bile, balina iskeletinde körelmiş arka bacakları göreceksiniz. 

Bu hayvanlar, toynaklıların dallandığı takımlardan biri olan Çift Toynaklılar'dan (Artiodactyla Takımı) evrimleşmiştir. Yani eğer ki o körelmiş bacakları tam olarak oluşabilecek olsa veya ön bacaklarının evrimini geriye sarabilsek, çift toynaklı veya ona çok yakın hayvanlar olduklarını görürdük! En azından ataları çift toynaklı olurdu...

Modern taksonomide bu torun türleri birleştiren çeşitli gruplar önerilmiştir ("Cetartiodactyla" gibi). Ancak onlara ne derseniz deyin, DNA'nın söylediği açıktır: deniz memelileri, çift toynaklılardan evrimleşmiştir.

Ha, inekler diyorduk... Evet, inekler tuhaf hayvanlar.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 2
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/02/2020 14:56:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7654

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Merak, bilginin tohumudur.”
Francis Bacon
Geri Bildirim Gönder