Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Oyuncak Arabayı Kovalayan İnekler ve İnek-Balina Akrabalığı...

Oyuncak Arabayı Kovalayan İnekler ve İnek-Balina Akrabalığı... Wired UK
1 dakika
2,238 Okunma Sayısı
Not Ekle
Reklamı Kapat

İnekler son derece tuhaf hayvanlar. Evcilleştirilmiş toynaklı hayvanlar arasından en yaygın olarak bulunan canlı. Evcilleştirilmiş diğer toynaklı hayvanlar atlar, eşekler ve domuzlar. Ancak toynaklı hayvanlar bu kadar mı? Hayır! Ungulata (Toynaklılar) süper takımı içerisinde yer alan diğer hayvanlar: zürafalar, develer, su aygırları, balinalar ve yunuslardır.

Balinalar ve yunuslar mı? Toynaklı hayvanlar içeriside? Bildiğimiz, şu yüzen balina ve yunus... Evet, tam olarak onlar!

Çünkü bu karasal memeliler, su aygırına benzer ancak ondan çok daha ufak olan karasal bir hayvandan evrimleşerek denizlere adapte olmuş memelilerdir. Denizlere adapte olduktan sonra ön bacakları yüzgeçlere evrimleşmiştir; arka bacakları ise körelerek yok olmuştur.

Bunu nereden mi biliyoruz? Hem yunuslarda, hem balinalarda; ancak özellikle de balinalarda bulunan, neredeyse tamamen yok olmuş, tamamen işlevsiz, vücut boşlığu içerisinde öylece kalakalmış olan arka bacak kemiklerinden! Herhangi bir müzeye gidin, özellikle de Ankara'daysanız MTA Doğa Tarihi Müzesi'ne gidin ve orada bile, balina iskeletinde körelmiş arka bacakları göreceksiniz. 

Reklamı Kapat

Bu hayvanlar, toynaklıların dallandığı takımlardan biri olan Çift Toynaklılar'dan (Artiodactyla Takımı) evrimleşmiştir. Yani eğer ki o körelmiş bacakları tam olarak oluşabilecek olsa veya ön bacaklarının evrimini geriye sarabilsek, çift toynaklı veya ona çok yakın hayvanlar olduklarını görürdük! En azından ataları çift toynaklı olurdu...

Modern taksonomide bu torun türleri birleştiren çeşitli gruplar önerilmiştir ("Cetartiodactyla" gibi). Ancak onlara ne derseniz deyin, DNA'nın söylediği açıktır: deniz memelileri, çift toynaklılardan evrimleşmiştir.

Ha, inekler diyorduk... Evet, inekler tuhaf hayvanlar.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Güldürdü 3
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/01/2021 06:07:07 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7654

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Kedi
Onkoloji
Analiz
Hız
Tahmin
Uyku
Anne
Virüs
Galaksi
Köpek
Lgbt
Ay Görevleri
Retrovirüs
Kanser
Radyasyon
Arı
Mucize
Darwin
Müzik
Şehir Hastanesi
Stephen Hawking
Dünya
Evrenin Genişlemesi
Bilim İnsanları
Ekoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Felsefe, bütün bilimlerin anasıdır.”
Marcus Tullius Cicero
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku