Jeolojik Zaman: Bastığınız Yerleri Toprak Deyip Geçmeyin, Tanıyın!

Jeolojik Zaman: Bastığınız Yerleri Toprak Deyip Geçmeyin, Tanıyın!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

"Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı;

Düşün altında binlerce kefensiz yatanı." 

Bu dizeler elbette ki bizim burada söz edeceğimiz konuyla doğrudan alakalı değil. Ancak bir gerçek var ki (ve bu şiir de o gerçeği yansıtıyor), adımımızı attığımız her noktanın altında bırakın binlerceyi, milyarlarca, on milyarlarca ölmüş canlı yatıyor. Ancak bu canlıları "özel" kılan durum, "kefensiz" yatıyor olmalarından ziyade, ayaklarımızın altında yatan yer katmanlarında daha derinlere indikçe, giderek daha basit yapılı canlılara ulaştığımızı görüyoruz. Bunun sebebi, evrimsel süreçte en erken zamanlarda evrimleşmiş olan canlıların, sonradan evrimleşmiş canlılara nazaran çok daha basit yapılı olmasıdır. Her ne kadar evrim her daim canlıları karmaşıklaştırmak zorunda olmasa da, genel bir bakış açısı çerçevesinde gördüğümüzün bu olduğu söylenebilir. Bu durum, evrimin kanıtlarının ayaklarımızın tam altında yattığını bizlere göstermektedir.

 

Kaynak: Paleontology

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder