Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Istakoz güvesi (Stauropus fagi)

Istakoz güvesi (Stauropus fagi)
Sakarya'da gözlemlenen ıstakoz güvesi larvası (tırtılı).
Gökhan Eren
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Sakarya'nın Karasu ilçesinde bir fındık bahçesinde gözlemlediğimiz tırtıl (larva) aşamasında birey. Bu türün tırtıl aşaması, 2015 ve 2018 yıllarının ağustos aylarında iki kez gözlemlenmiştir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Istakoz güvesi (Stauropus fagi) yetişkini yaklaşık 40-70 milimetre arasında değişen bir kanat açıklığına sahiptir. Tırtıl (larva) döneminde ıstakozu andırdığı için bu isim verilmiştir. Kahverengi ile gri arasında bir renk tonuna sahiptir. Distal (vücuttan uzak) bölmeleri açık tonlara sahiptir. Tırtıllarının genel görünümü kırmızımsı kahverengidir. Dinlenme pozisyonunda kanatların costa ve apex geriye protrüzyon gösterir.

Larvanın savunma davranışı.
Larvanın savunma davranışı.
Gökhan Eren

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Bu tür ilk olarak taksonominin babası sayılan meşhur İsveçli doğa bilimci Carl Linnaeus tarafından Sistema Naturae eserinin 10. baskısında tanımlanmıştır. Diğer kelebekler ve güveler ile birlikte Lepidoptera takımında sınıflandırılırlar. Bu takım içerisinde özellikle tropikal güvelerin bulunduğu Notodontidae familyasına ait bir güvedir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Deniz seviyesinden yaklaşık 1000 m yüksekliğe kadar yaprak döken ormanlık alanlarda ve daha nadir olarak park ve bahçelerde bulunur. Tırtıllar genellikle karanlık, nemli, gölgeli alanlarda bulunur. Istakoz güvesinin ergin formu mayıs veya haziran aylarında ortaya çıkar. Avrupa'nın çoğu bölümünde (İrlanda, İngiltere, İspanya, Türkiye) ve Asya’nın ılıman bölgelerinde bulunurlar.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Stauropus fagi türü, bu cins içindeki en yoğun ve en yaygın türdür. Popülasyonu çok fazla olmamakla birlikte, tehdide yakın veya tehdit altında değildir. IUCN Kırmızı Liste içerisinde LC yani Asgari Endişe (Least Concern) kategorisinde sınıflandırılırlar.

Larvanın savunma davranışı.
Larvanın savunma davranışı.
Gökhan Eren

Davranış ve Etoloji

Yumurtadan çıkan tırtıl olağanüstü uzun bacaklara ve şişmiş bir anal segmente sahiptir ve 1. ve 2. instarlarda karınca benzeri görünüme sahiptir. Tıpkı bir karınca gibi gergin bir şekilde hareket eder ve diğer Stauropus tırtılları da dahil olmak üzere yaklaşan diğer küçük böceklere saldırır. Genel görünümü kırmızımsı kahverengidir ve dinlenme konumunda mükemmel bir kamuflaj imkanı tanır. Kurumuş yapraklar arasında fark etmek oldukça zordur. Zaten bazı doğa fotoğrafçıları arasında da mucize tür olarak bilinir. Ancak tehdit algılarsa tırtıl uzun bacaklarını tehditkar bir şekilde dışarı atar (ıstakoz görünümü gibi). Bu savunma davranışının kuşların saldırmasını ve yemesini gerçekten engelleyip engellemediği bilinmemektedir. Ergin bireyler, ağaç gövdelerinin üzerinde gündüzleri dinlenme durumundayken, kanat desenleri üzerinde bulunduğu ağaç kabuğuyla mükemmel derecede uyum sağlar.

Diyet ve Metabolizma

Yumurtaları; meşe (Quercus), kayın (Fagus), huş ağacı (Betula) veya fındık (Corylus) yaprakları üzerinde bulunur. Yetişkin bireyler çiçek özü ve nektar ile beslenir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İğrenç! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/09/2020 23:51:03 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7667

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Gelişim
Arı
Atom
Yavru
Parazit
Zaman
Besin Değeri
Diş Hekimliği
Albert Einstein
Deizm
Maymun
Transkripsiyon
Bilinç
Sinir Sistemi
Lgbt
Sağlık
Toplum
Hominid
Maske Takmak
Doğru
Bilim İnsanı
Elektrik
Oksijen
Koronavirüs
Uzay Görevleri
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çoğu zaman ekonomistlerin insanlardan beklediği gibi davranmayız; çünkü onların sandığından çok daha az bencil ve çok daha az rasyoneliz.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder