Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Sakarya'nın Karasu ilçesinde bir fındık bahçesinde gözlemlediğimiz tırtıl (larva) aşamasında birey. Bu türün tırtıl aşaması, 2015 ve 2018 yıllarının ağustos aylarında iki kez gözlemlenmiştir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Istakoz güvesi (Stauropus fagi) yetişkini yaklaşık 40-70 milimetre arasında değişen bir kanat açıklığına sahiptir. Tırtıl (larva) döneminde ıstakozu andırdığı için bu isim verilmiştir. Kahverengi ile gri arasında bir renk tonuna sahiptir. Distal (vücuttan uzak) bölmeleri açık tonlara sahiptir. Tırtıllarının genel görünümü kırmızımsı kahverengidir. Dinlenme pozisyonunda kanatların costa ve apex geriye protrüzyon gösterir.

Larvanın savunma davranışı.
Larvanın savunma davranışı.
Gökhan Eren

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Bu tür ilk olarak taksonominin babası sayılan meşhur İsveçli doğa bilimci Carl Linnaeus tarafından Sistema Naturae eserinin 10. baskısında tanımlanmıştır. Diğer kelebekler ve güveler ile birlikte Lepidoptera takımında sınıflandırılırlar. Bu takım içerisinde özellikle tropikal güvelerin bulunduğu Notodontidae familyasına ait bir güvedir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Deniz seviyesinden yaklaşık 1000 m yüksekliğe kadar yaprak döken ormanlık alanlarda ve daha nadir olarak park ve bahçelerde bulunur. Tırtıllar genellikle karanlık, nemli, gölgeli alanlarda bulunur. Istakoz güvesinin ergin formu mayıs veya haziran aylarında ortaya çıkar. Avrupa'nın çoğu bölümünde (İrlanda, İngiltere, İspanya, Türkiye) ve Asya’nın ılıman bölgelerinde bulunurlar.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Stauropus fagi türü, bu cins içindeki en yoğun ve en yaygın türdür. Popülasyonu çok fazla olmamakla birlikte, tehdide yakın veya tehdit altında değildir. IUCN Kırmızı Liste içerisinde LC yani Asgari Endişe (Least Concern) kategorisinde sınıflandırılırlar.

Larvanın savunma davranışı.
Larvanın savunma davranışı.
Gökhan Eren

Davranış ve Etoloji

Yumurtadan çıkan tırtıl olağanüstü uzun bacaklara ve şişmiş bir anal segmente sahiptir ve 1. ve 2. instarlarda karınca benzeri görünüme sahiptir. Tıpkı bir karınca gibi gergin bir şekilde hareket eder ve diğer Stauropus tırtılları da dahil olmak üzere yaklaşan diğer küçük böceklere saldırır. Genel görünümü kırmızımsı kahverengidir ve dinlenme konumunda mükemmel bir kamuflaj imkanı tanır. Kurumuş yapraklar arasında fark etmek oldukça zordur. Zaten bazı doğa fotoğrafçıları arasında da mucize tür olarak bilinir. Ancak tehdit algılarsa tırtıl uzun bacaklarını tehditkar bir şekilde dışarı atar (ıstakoz görünümü gibi). Bu savunma davranışının kuşların saldırmasını ve yemesini gerçekten engelleyip engellemediği bilinmemektedir. Ergin bireyler, ağaç gövdelerinin üzerinde gündüzleri dinlenme durumundayken, kanat desenleri üzerinde bulunduğu ağaç kabuğuyla mükemmel derecede uyum sağlar.

Diyet ve Metabolizma

Yumurtaları; meşe (Quercus), kayın (Fagus), huş ağacı (Betula) veya fındık (Corylus) yaprakları üzerinde bulunur. Yetişkin bireyler çiçek özü ve nektar ile beslenir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/03/2020 17:18:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7667

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Paylaşılan sevinç çifte sevinçtir; paylaşılan acı yarım acı...”
İsveç Atasözü
Geri Bildirim Gönder