Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

İnsanlık İçin de, Hindistan İçin de Dev Bir Adım: Mangalyaan Uydusu Mars Yörüngesine Oturdu!

İnsanlık İçin de, Hindistan İçin de Dev Bir Adım: Mangalyaan Uydusu Mars Yörüngesine Oturdu!
2 dakika
975
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 9 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Hindistan, 24 Eylül 2014'te tarihinin en büyük başarılarından birisine imza atarak Mangalyaan yörünge uydusunu başarıyla Mars'ın yörüngesine oturttu. Böylece Asya'dan Mars'a ulaşabilen ilk ülke ünvanını kazandı. Ayrıca, daha ilk denemesinde Mars'a başarılı bir uydu gönderebilen de ilk ülke oldu!

Hindistan, Mars'a ulaşmayı başararak bu konuda ABD, Avrupa ve eski Sovyetler Birliği'nden oluşan kulübe dahil oldu. 24 Eylül'de TSİ 10:30 sularında Mars atmosferine giren uydu için Hindistan Başbakanı Narendra Modi şöyle söyledi:

Tüm Reklamları Kapat

Hindistan bugün tarih yazmıştır. Bizim için neredeyse imkansız olana ulaşmayı başardık. Tüm ISRO bilim insanlarını ve Hindistan halkını bu tarihi olay için tebrik ediyorum. Bilim insanlarımızın bu başarısıyla onur duymalıyız. ISRO bilim insanlarının başarısı, kriket takımımızın bir turnuva kazanmasından çok daha büyük bir başarı olarak karşılanmalıdır.

Bilim insanlarımızın parlak zekaları ve yoğun çabaları sayesinde, imkansıza ulaşmayı bir alışkanlık haline getirdiler. Tüm okulları ve üniversiteleri bu başarıyı 5 dakikalığına alkışa tutmaya davet ediyorum. Tüm ülkemiz, bu başarıyı bir kutlama günü haline getirmelidir.

Tüm Reklamları Kapat

Mars Yörünge Görevi (kısaca "MOM") adı verilen bu görev, aynı zamanda bilinen en ucuz Mars görevi olarak da tarihe geçti. NASA'nın 22 Eylül'de başarıya ulaşan Maven isimli Mars yörüngesi görevi'nin 10'da 1'i masrafla başarıya ulaştı. Gönderilen uydu 1350 kilogram ağırlığında ve yaşam izi bulabilecek metan gazı sensörü, renkli kamera, haritalandırma için termal görüntüleme spektrometresi gibi araçlarla donanmış vaziyette. Başbakan Modi, açıklamasına şöyle devam ediyor:

Bilim insanlarımız, birçok Hollywood filminin bütçesinden daha az bütçeyle Mars'a ulaşmıştır. Bu başarımız, tarihin sayfalarına altın harflerle yazılacaktır. Mars Orbiter Mission, kısaca MOM olarak anılıyor, yani "anne" demek. MOM'ın bizi asla hayal kırıklığına uğratmayacağını biliyordum. Suya atlamadan yüzebilir misiniz? Sadece riski almak bile, başarıya ulaşmanızı sağlar.

Tüm olasılıklar bize karşıydı. Bugüne kadar Dünya çapında 51 Mars görevi denendi ve sadece 21 tanesi başarılı oldu. Ancak biz, başarıya ulaşanlardan birisiyiz. Uzay aracımız, 650 milyon kilometrelik akıl almaz bir mesafe kat ederek insan girişiminin ve hayal gücünün sınırlarını aştı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

NASA, bu başarısından ötürü Hindistan'ı, Curiosity Mars aracının resmi Twitter adresinden "Namaste, @MarsOrbiter! @ISRO'yu ve Hindistan'ı Mars yörüngesine ulaşarak, ilk gezegenler arası başarıya ulaşmalarını tebrik ederim!" yazarak kutladı. Uydu için açılan resmi Twitter hesabından da "Selam @MarsCuriosity"? İrtibatta kalalım. Ben bu civarlarda olacağım." yazıldı.

Evrim Ağacı olarak Hindistan'ı bu başarılarından ötürü tebrik ediyor, gururlarını paylaşıyoruz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • DNA India. Mangalyaan Success Bigger Than Indian Cricket Team Winning Tournament: Pm Narendra Modi Congratulates Isro. (24 Eylül 2014). Alındığı Tarih: 10 Mayıs 2020. Alındığı Yer: DNA India | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/03/2024 10:39:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2730

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sayı
Hayvan Davranışları
Tarih
Genetik Müdahale
Önlem
Semptom
Besin Değeri
Aşı
Gen İfadesi
Makale
Çiftleşme
Evrim Teorisi
Argüman
Yılan
Antropoloji
Allah
Doğa Yasası
Jeoloji
İspat Yükü
Kuantum
İspat
Mantık Hatası
Mistik
Uzay Aracı
Evrimsel
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. İnsanlık İçin de, Hindistan İçin de Dev Bir Adım: Mangalyaan Uydusu Mars Yörüngesine Oturdu!. (25 Eylül 2014). Alındığı Tarih: 5 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2730
Bakırcı, Ç. M. (2014, September 25). İnsanlık İçin de, Hindistan İçin de Dev Bir Adım: Mangalyaan Uydusu Mars Yörüngesine Oturdu!. Evrim Ağacı. Retrieved March 05, 2024. from https://evrimagaci.org/s/2730
Ç. M. Bakırcı. “İnsanlık İçin de, Hindistan İçin de Dev Bir Adım: Mangalyaan Uydusu Mars Yörüngesine Oturdu!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 25 Sep. 2014, https://evrimagaci.org/s/2730.
Bakırcı, Çağrı Mert. “İnsanlık İçin de, Hindistan İçin de Dev Bir Adım: Mangalyaan Uydusu Mars Yörüngesine Oturdu!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 25, 2014. https://evrimagaci.org/s/2730.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close