Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

İnsan Saç Renginin Evrimi: Farklı Saç Renkleri Nasıl ve Neden Evrimleşti?

İnsan Saç Renginin Evrimi: Farklı Saç Renkleri Nasıl ve Neden Evrimleşti?
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, ThoughtCo. isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Sadece koyu saç rengi özelliği bulunan insanların olduğu bir dünyayı hayal edin. Öncül insanlardan, modern insanların ortaya çıktığı dönemlere kadar dünya, buna benzemekteydi.

İlk hominidlerin Afrika'da yaşıyor oldukları bilinmektedir. Afrika'nın ekvator çevresindaki bölgeleri yıl boyunca direkt güneş ışığı almaktadır. Bu da insan evrimini etkiler ve insan pigmentlerinin olabildiğince koyu olmasını sağlayan doğal seçilimin işlemesine sebebiyet verir. Melanin gibi, koyu pigmentler, zararlı ultraviyole ışığının saçlar ve deriden geçerek vücudu etkilemesini engeller. Daha koyu ten veya saç, bireyi Güneş ışığından daha iyi koruyacaktır.

İnsanlar, dünyanın diğer bölgelerine göç ettikçe, dolayısıyla koyu rengin seçilimi yönündeki baskı azaldıkça daha açık ten ve saç renkleri artmış ve daha fazla görülür olmuştur.

Aslında, insanların Batı Avrupa ve İskandinav Bölgeleri'ne göç etmesiyle, insanlar yeterli seviyede D vitamini ihtiyacını karşılayabilmek için daha da açık ten rengine sahip olmak yönünde evrimleşti. Deri ve saçlardaki koyu renkli pigmentler, istenmeyen zararlı mor ötesi ışınlarına engel olurken, aynı zamanda güneş ışığının hayatta kalmak için önemli olan diğer bileşenlerini de engellerler.

Ekvator yakınında bulunan ve Güneş ışığını direkt alan bölgelerde, D vitamini elde etmek bir problem değildir. Ancak, insanlar ekvatorun daha kuzeyine (veya güneyine) göç ettikçe, güneş ışığı miktarı yıl boyunca değişiklik gösterir. Kışın, insanların dışarı çıkıp gerekli yapı maddelerini sağlayacağı Güneş ışığının görülme saatleri çok azdır. Bu dönemlerdeki soğuğu ve dışarı çıkmanın nahoşluğunu hesaba katmasak bile.

Bu toplumların, göç eden ataları daha soğuk iklimlerin olduğu bölgelere yerleşmişlerdir, bu da seçilim baskısının da azalmasıyla derideki ve saçlardaki pigmentlerin nesiller boyunca soluklaşmasına ve yeni renk kombinasyonları oluşmasına fırsat verir. Saç rengi poligenik bir özellik olduğu için insanlardaki saç renginin fenotipini birçok gen kontrol eder. Bu da dünyadaki farklı toplulukarda görülen çok farklı renk tonlarının oluşmasının nedenidir. Deri rengi ve ve saç rengi bir şekilde bağlantılı olsa bile, farklı kombinasyonların oluşmasına engel olacak kadar bağlantılı değildir. Dünyada bu farklı tonlar ve renkler görülmeye başlayınca, bu özellikler üzerindeki doğal seçilimin etkisi azaldı ve cinsel seçilimin etkisi arttı.

Bu konuda yapılan araştırmalar, bir popülasyonun gen havuzunda daha az olan saç rengi özelliğine sahip kişileri daha ilgi çekici hale geldiğini göstermektedir. Bu da Kuzey bölgelerdeki daha fazla D vitamini elde etmek için yarar sağlayan sarı saç özelliğinin çok hızlı bir şekilde çoğalmasını sağlamıştır. Bireylerde sarı saç rengi görülmeye başladığında, çevredeki koyu saç rengine sahip bireylere göre cinsel olarak daha çekici hale geldiler. Nesiller sonra, sarı saç daha belirginleşti ve çok çabuk çoğalmış oldu. Daha sonra kuzeydeki insanlar göç etmeye başladı ve diğer bölgelerden kişilerle eşleşerek, farklı saç renk tonlarının oluşmasını sağladılar.

Kızıl saç ise, bu süreçte oluşan bir DNA mutasyonunu sonucu ortaya çıkmıştır. Neandertaller ayrıca, Homo sapiens kuzenlerine göre daha açık saç renklerine sahip gibi görünmektedirler. Bu iki farklı tür arasında gen akışı ve eşleşme olduğu düşünülmektedir. Bu da büyük olasılıkla, daha farklı tonlarda saç renklerinin oluşmasına katkı sağlamış olabilir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 26
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • Muhteşem! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Bilim Budur! 4
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 2
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: ThoughtCo. | Arşiv Bağlantısı
 • Heather Scoville. Https://Www.thoughtco.com/Evolution-Of-Hair-Color-1224779. (10 Aralık 2018). Alındığı Tarih: 10 Aralık 2018. Alındığı Yer: ThoughtCo. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/09/2020 01:38:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7023

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Bilgi Felsefesi
Covid-19
Kamuflaj
Hasta
Sinir Sistemi
Eczacılık
Bilimkurgu
Sosyal
Meteor
Canlılık
İnsan Evrimi
Normal Doğum
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
İspat Yükü
Kemik
Ornitoloji
Yumurta
Wuhan Koronavirüsü
Koaservat
Evrimsel Antropoloji
Küresel Salgın
Endokrin Sistemi
Malzeme
Ara Geçiş Türleri
Karadelik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir şeyin ya gerçekleşmesini izlersiniz ya da o şeyin bir parçası olursunuz.”
Elon Musk
Geri Bildirim Gönder