Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

İnsan Saç Renginin Evrimi: Farklı Saç Renkleri Nasıl ve Neden Evrimleşti?

İnsan Saç Renginin Evrimi: Farklı Saç Renkleri Nasıl ve Neden Evrimleşti?
2 dakika
13,702
Tüm Reklamları Kapat

Sadece koyu saç rengi özelliği bulunan insanların olduğu bir dünyayı hayal edin. Öncül insanlardan, modern insanların ortaya çıktığı dönemlere kadar dünya, buna benzemekteydi.

İlk hominidlerin Afrika'da yaşıyor oldukları bilinmektedir. Afrika'nın ekvator çevresindaki bölgeleri yıl boyunca direkt güneş ışığı almaktadır. Bu da insan evrimini etkiler ve insan pigmentlerinin olabildiğince koyu olmasını sağlayan doğal seçilimin işlemesine sebebiyet verir. Melanin gibi, koyu pigmentler, zararlı ultraviyole ışığının saçlar ve deriden geçerek vücudu etkilemesini engeller. Daha koyu ten veya saç, bireyi Güneş ışığından daha iyi koruyacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

İnsanlar, dünyanın diğer bölgelerine göç ettikçe, dolayısıyla koyu rengin seçilimi yönündeki baskı azaldıkça daha açık ten ve saç renkleri artmış ve daha fazla görülür olmuştur.

Aslında, insanların Batı Avrupa ve İskandinav Bölgeleri'ne göç etmesiyle, insanlar yeterli seviyede D vitamini ihtiyacını karşılayabilmek için daha da açık ten rengine sahip olmak yönünde evrimleşti. Deri ve saçlardaki koyu renkli pigmentler, istenmeyen zararlı mor ötesi ışınlarına engel olurken, aynı zamanda güneş ışığının hayatta kalmak için önemli olan diğer bileşenlerini de engellerler.

Tüm Reklamları Kapat

Ekvator yakınında bulunan ve Güneş ışığını direkt alan bölgelerde, D vitamini elde etmek bir problem değildir. Ancak, insanlar ekvatorun daha kuzeyine (veya güneyine) göç ettikçe, güneş ışığı miktarı yıl boyunca değişiklik gösterir. Kışın, insanların dışarı çıkıp gerekli yapı maddelerini sağlayacağı Güneş ışığının görülme saatleri çok azdır. Bu dönemlerdeki soğuğu ve dışarı çıkmanın nahoşluğunu hesaba katmasak bile.

Bu toplumların, göç eden ataları daha soğuk iklimlerin olduğu bölgelere yerleşmişlerdir, bu da seçilim baskısının da azalmasıyla derideki ve saçlardaki pigmentlerin nesiller boyunca soluklaşmasına ve yeni renk kombinasyonları oluşmasına fırsat verir. Saç rengi poligenik bir özellik olduğu için insanlardaki saç renginin fenotipini birçok gen kontrol eder. Bu da dünyadaki farklı toplulukarda görülen çok farklı renk tonlarının oluşmasının nedenidir. Deri rengi ve ve saç rengi bir şekilde bağlantılı olsa bile, farklı kombinasyonların oluşmasına engel olacak kadar bağlantılı değildir. Dünyada bu farklı tonlar ve renkler görülmeye başlayınca, bu özellikler üzerindeki doğal seçilimin etkisi azaldı ve cinsel seçilimin etkisi arttı.

Bu konuda yapılan araştırmalar, bir popülasyonun gen havuzunda daha az olan saç rengi özelliğine sahip kişileri daha ilgi çekici hale geldiğini göstermektedir. Bu da Kuzey bölgelerdeki daha fazla D vitamini elde etmek için yarar sağlayan sarı saç özelliğinin çok hızlı bir şekilde çoğalmasını sağlamıştır. Bireylerde sarı saç rengi görülmeye başladığında, çevredeki koyu saç rengine sahip bireylere göre cinsel olarak daha çekici hale geldiler. Nesiller sonra, sarı saç daha belirginleşti ve çok çabuk çoğalmış oldu. Daha sonra kuzeydeki insanlar göç etmeye başladı ve diğer bölgelerden kişilerle eşleşerek, farklı saç renk tonlarının oluşmasını sağladılar.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kızıl saç ise, bu süreçte oluşan bir DNA mutasyonunu sonucu ortaya çıkmıştır. Neandertaller ayrıca, Homo sapiens kuzenlerine göre daha açık saç renklerine sahip gibi görünmektedirler. Bu iki farklı tür arasında gen akışı ve eşleşme olduğu düşünülmektedir. Bu da büyük olasılıkla, daha farklı tonlarda saç renklerinin oluşmasına katkı sağlamış olabilir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
21
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 42
 • Merak Uyandırıcı! 19
 • Muhteşem! 12
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 12
 • Bilim Budur! 11
 • Umut Verici! 6
 • İnanılmaz 4
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: ThoughtCo. | Arşiv Bağlantısı
 • Heather Scoville. Https://Www.thoughtco.com/Evolution-Of-Hair-Color-1224779. (10 Aralık 2018). Alındığı Tarih: 10 Aralık 2018. Alındığı Yer: ThoughtCo. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/12/2023 02:37:22 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7023

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Balıklar
Psikiyatri
Uzay Aracı
Covıd-19
Görme
Ahlak
Hominid
Koku
Yörünge
Patlama
Primatlar
İyi
Kromozom
Jinekoloji
Beslenme
Yakınsak Evrim
Enerji
Karbonhidrat
Öğrenme Teorileri
Şehir
Mikrop
Hukuk
Bilgi
Zehir
Zehirli Mantar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
H. Scoville, et al. İnsan Saç Renginin Evrimi: Farklı Saç Renkleri Nasıl ve Neden Evrimleşti?. (26 Nisan 2015). Alındığı Tarih: 4 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7023
Scoville, H., Özdoğan, K. T. (2015, April 26). İnsan Saç Renginin Evrimi: Farklı Saç Renkleri Nasıl ve Neden Evrimleşti?. Evrim Ağacı. Retrieved December 04, 2023. from https://evrimagaci.org/s/7023
H. Scoville, et al. “İnsan Saç Renginin Evrimi: Farklı Saç Renkleri Nasıl ve Neden Evrimleşti?.” Edited by Kadir Toykan Özdoğan. Translated by Kadir Toykan Özdoğan, Evrim Ağacı, 26 Apr. 2015, https://evrimagaci.org/s/7023.
Scoville, Heather. Özdoğan, Kadir Toykan. “İnsan Saç Renginin Evrimi: Farklı Saç Renkleri Nasıl ve Neden Evrimleşti?.” Edited by Kadir Toykan Özdoğan. Translated by Kadir Toykan Özdoğan. Evrim Ağacı, April 26, 2015. https://evrimagaci.org/s/7023.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close