Gece Modu

Bu yazı, Critical-Thinking isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Komplo teorilerin evrensel temalarından bir tanesi de Dünya'yı yöneten ve niyetleri bir Yeni Dünya Düzeni kurmak isteyen gizli bir topluluğun her çeşit politikaya, ekonomiye ve sosyal hayata sızmasıdır. Detaylar teorisyenden teorisyene göre değişebilir, ancak diğerlerine göre en çok önde duran grubun adı İlluminati'dir.

İlluminati, 18. yüzyılda Bavyer'de gizli bir topluluk idi. 1776 yılında Ingolstadt Üniversitesi’nde Adam Weishaupt tarafından kurulmuştu, ve bu topluluğun fikirleri Aydınlanma ile yakından ilişkili amaçlara sahipti; dini düşünceye karşı gelmek ve rasyonalizmi desteklemek. Weishaupt tarafından yayılan bu hile ve komplo teorisyenlerin bundan güvenilirliğinin ötesinde yaptıkları çıkarım, Weishaupt'un daha öncelerinde dini bir üniversitede seküler (ve anti-monarşik) birisi olduğu gerçeğinden bir sonuç çıkarmak için gerekliydi. İlluminati diğer organizasyonlara sızarak fikirlerini yaymaya çalıştı; ancak, bu topluluk momentum kaybederek doğumundan 15 sene sonra bitti.

Komplo teorisyenleri bu topluluğa ait Amerikan Doları üzerinde gizli işaretlerin olduğuna inanıyorlar. Bu işaretler resmi yasalarda kullanılan armanın arka tarafındandır. Ön ve arka tasarımlar da 1930'larda dolar banknotlarına eklenmiştir. Latince olan ''Novus Ordo Seclorum'' ifadesi ''Yeni Dünya Düzeni'' anlamına geldiği söylenmiştir, ancak ''Çağların Yeni Düzeni'' anlamına gelmesine rağmen hala 200 küsur sene boyunca büyük bir planın yürütüldüğüne dair bir kanıt olarak gösterilmektedir. Görülen piramit ve göz sembolü, bazı kaynaklar tarafından İlluminati ile işbirliği yapmakla suçlanan Freemasonlar ile ilişkilendirilmiştir. Mührün kronolojik olarak nasıl geliştirildiği gayet açık ve nettir:

''Gerçek daha olağandır. ABD mührü hiçbir zaman Masonik ya da İlluminati sembolü olmamıştır. Tasarımı Pierre Du Simitiere tarafından Thomas Jefferson, Benjamin Franklin ve John Adams komitesine sunulmuştu. Bu dört kişiden sadece Franklin bir Freemason idi, ancak tasarım için fikirleri komite tarafından kabul görmemişti. Her şeyi gören göz zamanın klasik sembolüdür, ancak piramidin tepesindeki göz Du Simitiere tarafından düşünülen bir şeye benziyor, ve komite tarafından onay gördü.'' (Wikipedia)

Komplo teorisyenlerin Orwellian Big Brother için bir metafor olarak gördükleri bu göz, aslında İlahi Takdir'in sembolüdür ve hem Rönesans hem de İncil ile ilgili kaynaklarda görülebilir. Teorisyenlerin iddiaları doğru olsaydı bile, gizli bir sembolü elden ele dolaşan ulusal bir dolar banknotun üzerine konulmasındaki mantığı anlamak zordur.

Komplo teorisyenleri bugün hala -ya orijinal gruba bağlı ya da orijinal modele göre oluşturulmuş olan- İlluminati'nin varlığına inanıyorlar. Farklı teorisyenler tarafından yapılan iddiaların hepsine bakmak, Skeptic's Dictionary'de yazar olan Robert Carroll'un da söylediği gibi ''bir tımarhaneye girmekten farksızdır''. Aşırı dindar muhafazakarlardan uzaylılara merak duyanlara kadar, ortak düşünce İlluminati'nin zihin kontrolü ve kimlik saptama teknikleri ile tüm kitleyi kandırmasıdır. Görünüşe göre dünyanın sonu yakın.

Komplo teori hareketindeki önemli bir figür olan Myron Fagan, Waterloo, Fransız Devrimi, JFK'nin suikastı, ve Komünist komplosundaki çeşitli tarihi olayların İlluminati tarafından düzenlendiğine dair Hollywood film endüstrisine sızarak kanıt bulmak için son yıllarını harcadı.

Bilinmesi gereken şudur ki, İlluminati ve bugün hala var olduklarına dair iddialara olan ilgideki birikilen ana fikirler 1970'lerde iki Playboy ortak editörü Robert Shea ve Robert Anton Wilson'un yazdığı ''The Illuminatus Trilogy''nin basımından sonra başladı. Post-modern bir bilim-kurgu eseri olan bu üçleme İlluminati'nin gezegeni yönetme planına odaklandı ve aynı zamanda diğer taraftaki Antik Mu konusunda kendini haklı gören baştaki ana figüre karşı çıkıldı. Modern teorisyenler bu hayali fikirleri daha da uçuk şeylerle birleştirdi. Bunlardan birisi de Dr. John Coleman'ın ''Targets of the Illuminati and the Committee of 300'' adlı çalışmasında İlluminati'nin niyetlerinde bunların olduğunu iddia ediyor:

 1. Birleşmiş bir kilise ile parasal bir sistemle Yeni bir Dünya Düzenin kurulması.
 2. Zihin kontrolü ile fikirlerini ilerletmek.
 3. Uyuşturucu ve pornografinin artması için teşvik etmek.
 4. Hedefleriyle uyuşmayan bilimsel ilerlemelere baskı uygulamak.
 5. 2050 senesine kadar savaş ve açlık yoluyla 3 milyar insanın ölümüne sebep olmak.
 6. İşsizlik oranını aşırı derecelere yükseltmek.
 7. Gençlerin isyan etmesini sağlayarak çekirdek aileyi parçalamak.
 8. Bu isyanların gerçekleşmesini kolaylaştırmak için ''Rolling Stones gibi rock gangsterlerini (Siyah Avrupa Soyluları tarafından sevilen bir gangster grubudur) içeren'' rock müziğini kullanmak.

Gizli işaretler ve toplulukların karanlık dünyası; büyük politik olayların, kimliği-yüksek hastalıkların, ünlü suikastlerin ve uluslararası anlaşmaların tek bir ''gerçek'' çatısı altında toplanmasıyla internette kendine güzel bir yuva edinmiş durumundaki bir dünyadır. Bazen ''toplumsal destek'' olarak tanımlanan yaşıt destekçileriyle, teorisyenler ortada büyük bir planın olduğu konusundaki fantezilerini sürdürüyorlar ve buna karşı savaşarak iyi tarafta olduklarını düşünüyorlar. İlluminati'nin gizli bir topluluk olduğunu düşünürsek, teorisyenlerin onların hedefleri hakkındaki bunca bilgiyi nereden bildiklerini anlamak güçtür. İnternet forumlarında ve komplo websitelerinde varsayımlar boldur, ve bu iç içe geçmiş fanteziler çoğalmaktadır. Eskiden bir spor sunucusu olan David Icke bu konu ile diğer bağlantılı komplolarla ilgili önde gelen otoritelerden birisidir. Icke, Oxford Birliğine İlluminati tarafından kontrol edilen eğitim sistemiyle nasıl öğrencilerin koyun yerine konulduğunu bildirdi, ki bu da akla bir soruyu getiriyor: Neden sözde İlluminati sistemi var olduklarını açığa çıkaracak bu kişinin bir platforma çıkmasına izin verdi? Icke İlluminatinin var olduğuna dair birbirinden farklı kaynaklara dikkatleri çeker, ve bunların arasında H.G. Wells'in erken bilim-kurgusu ile 19. yüzyıldan Başbakan Benjamin Disraeli'den siyasi sözleri de dahildir.

Skeptikler uluslararası hükümetlerin agresif güçlerin farkındadırlar, ancak dünyadaki her olayın bir soy tarafından kontrol edildiğini - bunlar çoğunlukla Yahudi ya da uzaylıdır- reddetmektedirler, ki bunlar mikrokozmik düşüncelerin içine sokulmuştur. İlluminati'nin her şeyi bilmesi ve her yerde bulunması düşüncesi her şeyi gören Tanrı fikrinden farklı değildir, ki dini muhafazakar olan komplo teorisyenleri bu ahlak dışı Yeni Dünya Düzeni tarafından saldırıya uğradıklarını sanıyorlar. Komplo teorisyenlerin eskatolojik (dünyanın sonuna) odaklanma eğilimi Vahiyler Kitabına ve gerçekleşmelerinden korktukları kehanetlerle bağlantılı bir temadır. Varsayımların birikimiyle basılmış kurguların üzerinde inşa edilmiş teorilerin çoğalması dışında, İlluminati'nin var olduğuna dair ampirik kanıt bulunmamaktadır. Komplo teorisyeni aklında tüm uluslararası yasalar, AB'nin tüm konuşlandırılmış askerleri ve tüm ekonomik ticari anlaşma, dünyanın tek bir global hükümete doğru yol aldığına dair bir kanıt olarak görmektedir. Prenses Diana'nın ölümünden Dünya Ticaret Merkezine yapılan saldırıya kadarki tüm büyük olayların izleri şimdi İlluminati'ye kadar sürdürülüyor. İnternetteki komplo teorisyenlerin sürdürdüğü bu operasyonlar ile, gelecekteki tüm vahşetler, kazalar ve olayların hepsi İlluminati ile ilişkilendirilecektir.

Yeni İngiltere Skeptic Topluluğu olarak İlluminati ile komplo teorisyenleri konusunda yaptığımız araştırmayla bu sonuca ulaşıyoruz: 

"Onlar herhangi bir yerde yer alan tüm kötülük ile adaletsiz davranışlardan sorumludurlar; var olduklarına dair hiçbir kanıtın bulunmaması gerçeği onları sadece daha da güçlü ve korkutucu kılmaktadır.''

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2020 21:36:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5132

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçek devrimciler tanrı gibidir: kendi hayallerindeki dünyaları yaratırlar. Kendi kendimize sorumluluğumuz, çocuklarımız için iyi bir dünya yaratmaktır. Çünkü gelecek, hayal gücümüzün asaletine muhtaçtır.”
Barbara Grizzuti Harrison
Geri Bildirim Gönder