Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Hipokrat Yemini Nedir? Tam Olarak Neler Söyler?

Hipokrat Yemini Nedir? Tam Olarak Neler Söyler?
3 dakika
29,985
Podcast
5:52
Altay Kenger
Seslendiren
21
 • İndir
 • Dış Sitelerde Paylaş
Tüm Reklamları Kapat

Hipokrat, İyonya'da Milattan Önce 5. Yüzyıl'da şöyle yazmıştı (Türkçe metin):

Hekim Apollon, Asklepius, Higiya, Panacea üzerine ve bütün Tanrı ve Tanrıçaların huzurunda yemin ederim ki, yeteneğim ve gücüm elverdiğince bu and ve sözleri tutacağım:

Bu sanatta hocamı, babam gibi tanıyacağım, rızkımı onunla paylaşacağım, ihtiyacı olursa kesemi onunla bölüşeceğim, çocuklarına kardeşim gibi bakacağım ve öğrenmek isterlerse bu sanatı ücretsiz öğreteceğim; ilaç reçetelerini, şifahi bilgileri ve diğer bilgileri sadece ve sadece kendi evlatlarıma, hocamın çocuklarına ve hekimlik kurallarına uygun sözleşmeyle bağlı ve and içmişlere öğreteceğim.

Tüm Reklamları Kapat

Yeteneğim ve hakimiyetim ölçüsünde hastalarımın iyiliği için tedaviler önereceğim ve asla kimseye zarar vermeyeceğim.

İsteyen hiç kimseye öldürücü bir eczayı ne vereceğim ne de bunu tavsiye edeceğim; benzer şekilde, bir gebe kadına çocuk düşürmesi için ilaç vermeyeceğim.

Hayatımın ve sanatımın saflığını koruyacağım.

İç organlarındaki taşı keserek almayı, hastalığı çok açık olan hastalarda bile, işin ehli olanlara bırakacağım.

Tüm Reklamları Kapat

Hangi eve girersem gireyim, bütün kasıtlı kötülük ve suistimallerden ve özellikle de ister hür ister köle olsun erkek ve kadınların vücudunu kötüye kullanmaktan kaçınarak, sadece hastaya yardım için gireceğim.

Gerek sanatımın icrası sırasında gerekse insanlarla gündelik ilişkideyken edindiğim bilgileri ortalığa saçmayacağım, bir sır olarak saklayacağım ve kimseye açmayacağım.

Bu yemine sadık kalırsam hayatımı ve mesleki uygulamalarımı insanların tümünden ve her zaman saygı görerek mutlulukla sürdüreyim, ama ona ihanet eder ya da çiğnersem tam tersini yaşayayım.

Günümüzde ise her hekim mesleğini eline almadan önce şu sözleri tekrar eder:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Tıp fakültesinden aldığım bu diplomanın bana kazandırdığı hak ve yetkileri kötüye kullanmayacağıma, hayatımı insanlık hizmetlerine adayacağıma, insan hayatına mutlak surette saygı göstereceğime ve bilgilerimi insanlık aleyhinde kullanmayacağıma, mesleğim dolayısıyla öğrendiğim sırları saklayacağıma, hocalarıma ve meslektaşlarıma saygı göstereceğime din, milliyet, cinsiyet, ırk ve parti farklarının görevimle vicdanım arasına girmesine izin vermeyeceğime, mesleğimi dürüstlük ve onurla yapacağıma, namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.

2019 yılındaki son güncellemelerden sonra, modern Hipokrat yemini şu formu almıştır:

Elimden gelenin en iyisi ve en iyi yargım çerçevesinde, şunları yapacağıma yemin ederim: Adımlarını takip ettiğim ve benden önce gelen hekimlerin çok zorlu yollardan geçerek edinilmiş bilimsel kazanımlarına saygı göstereceğime ve benden sonra geleceklere bu bilgileri aktaracağıma; bir hastanın faydasına olacak ve gerekli olan tüm önlemleri alacağıma ve aşırı tedavi ile terapötik nihilizmin ikili kıskacından kaçınacağıma; tıbbın bir bilim olduğu kadar bir sanat da olduğunu hatırlayacağıma, dolayısıyla sıcaklığın, sempatinin ve anlayışın bir cerrahın bıçağından veya kimyagerin ilacından daha güçlü olabileceğini unutmayacağıma; "Bilmiyorum" demekten korkmayacağıma ve bir hastanın iyileşmesi için gerekirse meslektaşlarımın yardımını istemekten çekinmeyeceğime; hastalarımın gizliliğine saygı göstereceğime ve problemlerinin dünyaya duyurulması için bana söylenmediğini hatırlayacağıma, özellikle de ölüm kalım meselesi olan durumlarda dikkatle hareket edeceğime, hayat kurtarabilmişsem buna minnet duyacağıma, ama elimde hayat alma gücünün de bulunduğuna ve bu müthiş sorumluluğun muazzam bir alçakgönüllülükle kullanılması gerektiğini unutmayacağıma; bir ateş cetveli veya kanserli büyüme ile değil, bir hasta ile ilgilendiğimi unutmayacağıma, bu hastalığın o kişilerin ailesini ve ekonomik denge halini etkileyebileceğini hep hatırlayacağıma, eğer hastaya yardımcı olacaksam elimdeki sorumluluğun bu problemleri de kapsadığını unutmayacağıma; hastalığı ne pahasına olursa olsun önlemeye çalışacağıma, önlemin en iyi tedavi olduğunu hatırlayacağıma; var olmamızı mümkün kılan çevreyi koruyacağıma, sağlıklı insanlar ve sağlıklı toplumların sağlıklı bir gezegene muhtaç olduğunu asla unutmayacağıma; zihni sağlıklı olan ve olmayan tüm türdaşlarıma karşı özel yükümlülüklerim olsa da toplumun bir üyesi olduğumu her daim hatırlayacağıma; bu yemini asla çiğnememek kaydıyla yaşamı ve sanatımı memnuniyetle sürdüreceğime, yaşamım boyunca saygı görüp, ölümüm sonrasında minnetle hatırlanacağıma yemin ederim. Mesleğimin en harika geleneklerini koruyacak biçimde davranacağıma ve benim yardımıma ihtiyaç duyan herkese şifa götürme işini uzun yıllar deneyimlemeyi sürdürmek için çalışacağıma söz veriyorum.

Bunların hiçbiri sadece bir laf değil.

Bu, bir "söz".

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
25
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 17
 • Umut Verici! 6
 • Muhteşem! 4
 • İnanılmaz 3
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 2
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/05/2024 08:52:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2165

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Solunum
Yaşamın Başlangıcı
Küresel Salgın
Karanlık
Oyun Teorisi
Organizma
Evrim
Ufo
Arı
Radyasyon
Isı
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Optik
Ribozim
Orman
Alzheimer
Elektromanyetizma
Venüs
Hareket
Nörobilim
Genetik
Regülasyon
Dişler
Genel Görelilik Teorisi
Video
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Hipokrat Yemini Nedir? Tam Olarak Neler Söyler?. (13 Nisan 2014). Alındığı Tarih: 20 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2165
Bakırcı, Ç. M. (2014, April 13). Hipokrat Yemini Nedir? Tam Olarak Neler Söyler?. Evrim Ağacı. Retrieved May 20, 2024. from https://evrimagaci.org/s/2165
Ç. M. Bakırcı. “Hipokrat Yemini Nedir? Tam Olarak Neler Söyler?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 13 Apr. 2014, https://evrimagaci.org/s/2165.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Hipokrat Yemini Nedir? Tam Olarak Neler Söyler?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 13, 2014. https://evrimagaci.org/s/2165.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close