Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Hippokrates'in sözlerine bakarak kürtaja açıkça karşı olduğunu görebiliyoruz ama modern hipokrat yemininde bu ifade yer almıyor. Bunun sebebi nedir?

Açıkçası bir fetüsün doğmadan önce öldürülmesi bana biraz canice geliyor. Tabi o kişinin nasıl hamile kaldığını bilemem elbet (tecavüze bile uğramış olabilir). Ama bir bebeğin daha doğmadan haklarının ihlal edilmesi beni düşündürüyor. Sizce çocuk hakları eksi 1 - 18 olarak genişletilmeli midir?
135 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

buraya yazacaklarım tamamen kendi şahsi fikirlerşm ve tahminlerimdir.

ahlak kuralları, toplumdan topluma ve dönemden döneme aşırı farklılıklar gösterir. eminim ki kürtaj hippokrates'in döneminde çok ahlaksızca bir şeydir. Türkiye'de ise çok tartışmalı bir durumdur. bazı kesimler tarafından(bu genelde muhafazakar kesim) ahlaksızca bulunur, bazıları tarafından değil. genel bir ahlak tanımı her zaman hakim olmadığından bu ifadeye hipokrat yemininde yer verilmemiştir, çünkü artık ahlaksızca kabul edilmiyor.

Bu Reklamı Kapat

ben de şahsen ahlaksızca olmadığını düşünüyorum, kişinin kendi düşüncesine bırakılmasını uygun buluyorum. şimdi düşünelim. evlilik öncesi sevgiliyken yada sadece eğlence için cinsel ilişkiye girmek günümüz koşullarında gayet normal ve sıradan bir eylem. iki tarafında sarhoş olduğunu bilinçsiz bir şekilde cinsel ilişkiye girdiğini ve kızın hamile kaldığını düşünelim. sadece genç kızın değil, hem doğacak çocuğun, hem ailelerin hayatı resmen cehennem olur. yada kız tarafının tecvüze uğraması ve istemediği bir zamanda, istemediği bir kişiden, istemediği bir şekilde çocuk dünyaya getirmesi gene hem cocuğun hem annenin hayatını cehenneme çevirir. dahası kendini hazır hissetmeme, acele karar, hamileyken yaşanan ekonomik sıkıntılar, eşler arasında anlaşmazlık gibi doğru olmayan zamanlarda da çocuk dünyaya getirmek istemeyebilir. daha kötüsü çocuk sakat yada engelli olabilir, fetüs bozuk olabilir, bedensel olarak anneye zarar veriyor olabilir, annenin hayatı tehlikeye atıyor olabilir.

şunu demeye çalışıyorum ki, sosyal olarak insan çok çeşitli olduğundan bazı durumlarda sağlıksız, zorla ve istemeyerek çocuk yapma bana mantıklı gelmiyor. kalbi atıyormuş, canlı oluyormuş gibi düşüncelerde bende yeri yok. Michael Schumacher'ın da kalbi atıyor ama yaşadığını söyleyemem. her insanın, en insanca şartlarda yaşaması gerektiğine inanıyorum. eğer ki anne bu şartları sağlayamacağını düşünüyorsa çocuğu alma hakkına da sahip olmalı. tam tersi durumda asıl cinayet ve canilik işlenmiş olur. eğer ekstra durumlar yoksa, keyfe göre hem çocuk yapıp hem çocuk aldırıyorsa, buna canilik derim ve bu ahlaksızlıkda olur o konuda hemfikiriz. ama zor durumlarda 9 aylık süreçte kadının kararı ve yaşam şartları değişirse kürtajı çözüm olarak görüyorum. çocuk haklarından ziyade bu kararı bence anne vermelidir.

376 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Bilmiyorum. Link. (7 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 7 Ekim 2021. Alındığı Yer: wiki | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Öğrenci-Okur

Aslında modern metin "Hekimlik Andı" olarak geçmektedir ama günlük kullanımda "Hipokrat yemini" denmektedir. Orijinal Hipokrat yemininde yunan tanrılarına atıf da vardır ama günümüzde hekimlik, dini inançtan bağımsızdır.

Çocuk hakları -1'den başlayamaz çünkü ortada ne çocuk vardır ne bilinçli bir varlık. Bu durumda kişinin vücudunun bir parçasıdır ve kişinin kendi kararıdır. Tıp ve bilim ilerleyen bir yapıya sahiptir. Modern tıbba katkı yapmış biri olduğu için günlük kullanımda "Hipokrat yemini" olarak kullanılabilir ama hekimlik mesleğinin, tıbbın ve bilimin o zamanın bilgi birikimi ve anlayışında takılı kalması mümkün değildir.

Bu Reklamı Kapat

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et