Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Hippokrates'in sözlerine bakarak kürtaja açıkça karşı olduğunu görebiliyoruz ama modern hipokrat yemininde bu ifade yer almıyor. Bunun sebebi nedir?

Açıkçası bir fetüsün doğmadan önce öldürülmesi bana biraz canice geliyor. Tabi o kişinin nasıl hamile kaldığını bilemem elbet (tecavüze bile uğramış olabilir). Ama bir bebeğin daha doğmadan haklarının ihlal edilmesi beni düşündürüyor. Sizce çocuk hakları eksi 1 - 18 olarak genişletilmeli midir?
1,034 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Aslında modern metin "Hekimlik Andı" olarak geçmektedir ama günlük kullanımda "Hipokrat yemini" denmektedir. Orijinal Hipokrat yemininde yunan tanrılarına atıf da vardır ama günümüzde hekimlik, dini inançtan bağımsızdır.

Çocuk hakları -1'den başlayamaz çünkü ortada ne çocuk vardır ne bilinçli bir varlık. Bu durumda kişinin vücudunun bir parçasıdır ve kişinin kendi kararıdır. Tıp ve bilim ilerleyen bir yapıya sahiptir. Modern tıbba katkı yapmış biri olduğu için günlük kullanımda "Hipokrat yemini" olarak kullanılabilir ama hekimlik mesleğinin, tıbbın ve bilimin o zamanın bilgi birikimi ve anlayışında takılı kalması mümkün değildir.

Tüm Reklamları Kapat

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Genç Mühendis
Genç Mühendis
224K UP
Düşünür

buraya yazacaklarım tamamen kendi şahsi fikirlerşm ve tahminlerimdir.

ahlak kuralları, toplumdan topluma ve dönemden döneme aşırı farklılıklar gösterir. eminim ki kürtaj hippokrates'in döneminde çok ahlaksızca bir şeydir. Türkiye'de ise çok tartışmalı bir durumdur. bazı kesimler tarafından(bu genelde muhafazakar kesim) ahlaksızca bulunur, bazıları tarafından değil. genel bir ahlak tanımı her zaman hakim olmadığından bu ifadeye hipokrat yemininde yer verilmemiştir, çünkü artık ahlaksızca kabul edilmiyor.

Tüm Reklamları Kapat

ben de şahsen ahlaksızca olmadığını düşünüyorum, kişinin kendi düşüncesine bırakılmasını uygun buluyorum. şimdi düşünelim. evlilik öncesi sevgiliyken yada sadece eğlence için cinsel ilişkiye girmek günümüz koşullarında gayet normal ve sıradan bir eylem. iki tarafında sarhoş olduğunu bilinçsiz bir şekilde cinsel ilişkiye girdiğini ve kızın hamile kaldığını düşünelim. sadece genç kızın değil, hem doğacak çocuğun, hem ailelerin hayatı resmen cehennem olur. yada kız tarafının tecvüze uğraması ve istemediği bir zamanda, istemediği bir kişiden, istemediği bir şekilde çocuk dünyaya getirmesi gene hem cocuğun hem annenin hayatını cehenneme çevirir. dahası kendini hazır hissetmeme, acele karar, hamileyken yaşanan ekonomik sıkıntılar, eşler arasında anlaşmazlık gibi doğru olmayan zamanlarda da çocuk dünyaya getirmek istemeyebilir. daha kötüsü çocuk sakat yada engelli olabilir, fetüs bozuk olabilir, bedensel olarak anneye zarar veriyor olabilir, annenin hayatı tehlikeye atıyor olabilir.

şunu demeye çalışıyorum ki, sosyal olarak insan çok çeşitli olduğundan bazı durumlarda sağlıksız, zorla ve istemeyerek çocuk yapma bana mantıklı gelmiyor. kalbi atıyormuş, canlı oluyormuş gibi düşüncelerde bende yeri yok. Michael Schumacher'ın da kalbi atıyor ama yaşadığını söyleyemem. her insanın, en insanca şartlarda yaşaması gerektiğine inanıyorum. eğer ki anne bu şartları sağlayamacağını düşünüyorsa çocuğu alma hakkına da sahip olmalı. tam tersi durumda asıl cinayet ve canilik işlenmiş olur. eğer ekstra durumlar yoksa, keyfe göre hem çocuk yapıp hem çocuk aldırıyorsa, buna canilik derim ve bu ahlaksızlıkda olur o konuda hemfikiriz. ama zor durumlarda 9 aylık süreçte kadının kararı ve yaşam şartları değişirse kürtajı çözüm olarak görüyorum. çocuk haklarından ziyade bu kararı bence anne vermelidir.

408 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Bilmiyorum. Link. (7 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 7 Ekim 2021. Alındığı Yer: wiki | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close