Puan Ver
1
Puan Ver

Bugün bir tane evrim ağacı makalesi okurken "terapötik nihilizm" diye bir kavrama denk geldim. Bunun anlamı nedir?

Nihilizmin ne olduğunu az çok anladım ama terapötik kavramı kafamı karıştırdı.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Terapötik Nihilizm: Tedavi, terapi yoluyla insanların veya toplumların hastalıklarını iyileştirmenin imkânsız olduğu iddiasıdır. Tıpta, birçok "tedavinin" yarardan daha fazla zarar verdiğini ve bunun yerine bedenin kendisini iyileştirmesi için "cesaretlendirmesi" gerektiğini savunur. Michel de Montaigne, bu görüşü Essais’te 1580’de yayınladı. Bu pozisyon daha sonra, diğer yerlerde, 1820’lerde ve 1830’larda Fransa’da popüler oldu, ancak antibiyotikler gibi ispat edilebilir etkili ilaçların geliştirilmesi nedeniyle, modern çağda çoğunlukla ortadan kayboldu. Bununla birlikte, terapötik nihilizmin çağdaş bir versiyonu Jacob Stegenga tarafından savunulmaktadır.

Teşekkür (1)
7
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Merak, bilginin tohumudur.”
Francis Bacon
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder