Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Bu tür Evrim Ağacı tarafından henüz gözlenmemiştir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Güneş Ayısını ilginç kılan, ayı ailesi içerisinde en küçük bireyler olmalarıdır. Yaklaşık 1.2 metre uzunluğundadırlar ve bu sebeple genellikle "ayı köpeği" olarak bilinirler. 5 santimetrelik bir kuyrukları ve ortalama bir insandan bile hafif olarak, 65 kilogram ağırlıkları vardır. Erkekler dişilerden biraz daha büyük olabilir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Diğer ayıların aksine Güneş Ayısı'nın tüyleri kısadır. Bu durum, evrim sayesinde açıklanabilir: Güneş Ayıları, normalde ayıların yaşadığı bölgelere göre oldukça sıcak enlemlerde yaşamaktadırlar. Vücutları, göğüslerinde genellikle atnalı benzeri sarı bir leke haricinde siyahtır. Benzer sarı renkler yüz bölgesinde ve kulaklarda da görülebilir. Göğüslerindeki bu leke ayılara adını verir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Güneydoğu Asya'nın yağmur ormanlarında bulunur.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Tür, 1979'dan bu yana CITES Ek I listesinde yer almaktadır. Bu kapsamda, ulusal yaban hayatı koruma yasaları uyarınca, güneş ayılarının öldürülmesi kesinlikle yasaktır. Ancak, bu yasalar yaygın olarak uygulanmamaktadır.

Davranış ve Etoloji

Dişiler yaklaşık 3 yaşında çiftleşir. Çiftleşme döneminde, güneş ayısı sarılma, sahte dövüş ve eş adaylarına kafa sallama gibi davranışlar gösterir. Gebeliklerine yönelik çalışmalar, gebeliğin 95 ila 174 gün sürdüğünü göstermektedir. Her bir batında, her biri yaklaşık 280-325 gram ağırlığındaki bir veya iki yavru verirler.

Yaşadıkları tropikal bölgelerde yıl boyunca yiyecek bulunduğu için bu ayılar kış uykusuna yatmazlar. Yavrusu olan dişiler hariç, genellikle yalnız yaşarlar. Erkek güneş ayıları gündüzleri aktifitr, ancak bazıları kısa süreliğine geceleri de aktif olabilir. Çoğunlukla yere düşmüş kütük oyuklarında uyurlar, fakat aynı zamanda oyukların bulunduğu ağaçlarda, düşmüş kütüklerin veya ağaç köklerinin altındaki oyuklarda ve zeminden yüksek ağaç dallarında da bulmak mümkündür.

Diyet ve Metabolizma

Arılar, arı kovanları ve bal, güneş ayılarının önemli gıda maddeleridir. Hepçil bir türdür; sıklıkla termitler, karıncalar, böcek larvaları, arı larvaları ve çok çeşitli meyve türleri, özellikle de (mümkünse) incirlerle beslenirler.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/02/2020 17:34:32 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/833

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin trajedisi, harikulade bir hipotezi gerçekler ışığında katletmesidir.”
Thomas Huxley
Geri Bildirim Gönder