Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Gorillere SARS-CoV-2 Bulaşabiliyor: İnsan Harici Primatlarda İlk Defa COVID-19 Görüldü!

SARS-CoV-2 Virüsü Gorillerde de İnsanlardaki Gibi Öksürük, Halsizlik, Burun Akıntısı Semptomlarına Neden Oluyor!

Gorillere SARS-CoV-2 Bulaşabiliyor: İnsan Harici Primatlarda İlk Defa COVID-19 Görüldü!
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
1 dakika
899 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Kaliforniya'daki bir hayvanat bahçesindeki gorillerin COVID-19 testi pozitif çıktı! Böylece goriller, hastalığa yakalandığı doğrulanan, insan-harici ilk primat türü olarak kayıtlara geçti.

ABD Tarım Bakanlığı, dün öğlen saatlerinde San Diego Hayvanat Bahçesi Safari Parkı'ndaki 3 gorilin koronavirüse yakalandığını bildirdi. Hayvanat bahçesi müdürü Lisa Peterson, 8 kişilik bir grupta yaşayan bu 3 gorilin iyileşmelerinin beklendiği söyledi. Bakıcılar, grup halinde yaşayan 8 gorili bir arada tutup, onları yakından gözlemlemeye karar verdiler.

Hasta goriller; kaplanlar, aslanlar, vizonlar, kar leoparları, köpekler ve evcil kedilerden sonra koranavirüsü doğal yollarla kapan ve teyit edilen 7. hayvan oldu. Bu hayvanlar arasında virüsün sadece vizonlardan insanlara bulaşabildiği vakalara rastlanmıştır. Diğer hayvanların bulaştırıcılığı hakkında kesin bir kanıt henüz bulunmamaktadır.

Hayvanat bahçesi müdürünün açıklamasına göre gorillerin, hastalığı semptom göstermeyen bir hayvanat bahçesi işçisinden kapmış olabileceği düşünülüyor.

Reklamı Kapat

Hasta olan 3 gorilden ilk önce 2'si 6 Ocak'ta öksürmeye başladı. Sonrasında dışkılarından alınan örneklerden yola çıkarak yapılan inceleme sonucunda, gorillerin SARS-CoV-2 enfeksiyonuna yakalandığı doğrulandı. Gorillerde burun akıntısı ve halsizlik de belirgin; ayrıca normalde olduklarından daha "kafaları atık" haldeler. Goriller yakın gözetim altında tutuluyorlar. Neyse ki beslenmelerinde ve sıvı alımlarında bir azalma olmadı ve iyileşecekleri tahmin ediliyor; ancak insanlardaki gibi bazı gorillerde ağır semptomlar görülmesi ihtimali de mevcut.

Bu sırada sadece Kaliforniya eyaletindeki yoğun bakımda yatan COVID-19 hastalarının sayısı 4.917 idi, ABD'de vaka sayısı 22 milyonu ölü sayısı 375.000'i aştı. Dünya'da ise vaka sayısı 91 milyonu aştı, ölü sayısı ise neredeyse 2 milyona ulaştı.

Gorillerin SARS-CoV-2'ye yakalanabiliyor olması, kuyruksuz maymunlar arasında hastalığın görülebileceği endişelerini doğrulamış oldu. Bu durum, yaban hayattaki veya koruma altındaki goriller arasında da salgının yayılabileceği endişesini yaratıyor. Şu anda yaban hayatta 5.000'den az sayıda goril kaldı ve çok yakın aileler halinde yaşayan bu primatların hastalığa yakalanması halinde büyük salgınlarla mücadele etmek zorunda kalabilirler.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 8
 • Tebrikler! 5
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Bilim Budur! 3
 • İnanılmaz 2
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • N. Daly. Several Gorillas Test Positive For Covid-19 At California Zoo—First In The World. (11 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 12 Ocak 2021. Alındığı Yer: National Geographic | Arşiv Bağlantısı
 • C. Mossburg, et al. At Least Two Gorillas At San Diego Zoo Tested Positive For Covid-19, In The First Known Cases Among Great Apes. (11 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 12 Ocak 2021. Alındığı Yer: CNN | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/03/2021 15:52:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9943

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Beslenme
Ses Kaydı
Küresel Isınma
Gıda
Hormon
Uzay
Evrim Teorisi
Mers
Biliş
Makina
Bilim Tarihi
Kedi
Hayvan
Müfredat
Metal
Karbonhidrat
Balık Çeşitliliği
Işık
İnsan
Sosyal Mesafelendirme
Ağız Sağlığı
Dil
Cinsiyet
Uterus
Biyocoğrafya
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Soru Sor
Not Ekle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya'yı atalarımızdan miras değil; çocuklarımızdan ödünç alırız.”
Yerli Amerikalı Atasözü
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku