Google, Çöller İçin ''Hörgüç Görüntüsü Teknolojisi''ni Kullanıyor!
Google, Çöller İçin ''Hörgüç Görüntüsü Teknolojisi''ni Kullanıyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Evet, başlığı biraz mizahi attık, zira bu özel bir teknoloji değil. Ancak oturduğunuz yerden Dünya'nın her noktasına (ve hatta uzaya) bizleri ulaştırmayı kafaya koymuş olan Google, çölleri de es geçmiyor. Ancak insan yapımı araçların hiçbiri, çöllerde yeterince verimli ilerleyemiyor. Dolayısıyla doğa yapımı ve evrimin ürünü olan hayvanları kullanmak iyi bir çözüm gibi duruyor.

Arabistan'ın çöllerinde gezinti yapabilmeniz için Google'ın 3 boyutlu tarayıcı kameraları, develerin hörgüçlerine yükleniyor ve çöller haritalandırılıyor. Her ne kadar ilk etapta kulağa gülünç gelebilecek olsa da, uzun vadede gezegenimizi tanımamız açısından önemli bir adım. Konuyla ilgili Google Arabia tarafından paylaşılan bir video aşağıda:

Kaynak: ABC News

Yuri Gagarin, İlk Uzay Yolculuğunda Bir Tanrı Göremediğinden Söz Etmiş Miydi?

Kendi Gibi Olamayan Domates!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim