Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Google Bilim Fuarı 2013, uzun elemelerin ve çok sayıda yapılan seçmenin sonucunda, sonunda tamamlandı. Türkiye'den Elif Bilgin, yarışmanın 4 farklı daldaki kazananından birisi oldu ve bu harika başarısıyla tarihe geçti. 

 

 

Kazananlar şöyle:

17-18 Yaş Grubu Büyük Ödül: ABD'den 17 yaşındaki Eric Chen, Yeni Bir Grip Önleyici İlaç başlıklı biyolojik çalışmasıyla birinci oldu. Eric, yaptığı projesinde tüm dünyayı tehdit eden H5N1 veya H7N9 gibi grip virüslerini hedef alıyor. Geliştirdiği endonükleaz inhibitörü (engelleyicisi) sayesinde kıtalar arası salgına neden olabilecek tüm grip virüsleri engellenebiliyor. Yaptığı bilgisayar modellemesi ve biyolojik çalışmalarla, geliştirdiği endonükleaz inhibitörünün başarılı olduğunu doğruladı. Ayrıca inhibitörün kapsamlı bir yapısal analizini de yaptı. Böylece gelecekteki grip aşılarının ön çalışması tamamlanmış oldu.

15-16 Yaş Grubu Kazananı: Kanada'dan 15 yaşındaki Ann Makosinski Pilsiz El Feneri başlıklı inovatif çalışmasıyla birinci oldu. Ann'in ürettiği el feneri, sadece insan elinin ısısını kullanıyor. Dört adet Peltier döşemesi aracılığıyla, elimiz ile dış ortam arasındaki sıcaklık farkını kullanarak herhangi bir batarya veya hareketli parça gerektirmeyen bir el fenerini parlak bir ışık verecek biçimde üretmeyi başardı. Tasarımı hem ergonomik, hem de termodinamik olarak verimli. Üstelik, eliniz ile dış ortam arasında sadece 5 derecelik bir sıcaklık farkı olması yetiyor. 

13-14 Yaş Grubu Kazananı: Avusturalya'dan 14 yaşındaki Viney Kumar, Acil Durum Araçları için Sinyalleme Sistemi isimli inovatif çalışmasıyla birinci oldu. Viney'in geliştirdiği sinyalleme sisteminde, polis, itfaiye ve ambulans gibi araçların sinyalleri ve bu sinyallere verilebilecek tepki süreleri optimize ediliyor. Bu sayede, o anlarda çok değerli olan birkaç saniyelik zaman kayıplarının bile önüne geçilebilmiş oluyor.

Scientific American Dergisi "İş Başındaki Bilim" Özel Ödülü + Halkın Oyu Birincisi: Türkiye'den 16 yaşındaki Elif Bilgin Muz Kabuklarından Biyoplastik Üretimi başlıklı inovatif çalışmasıyla birinci oldu. Elif, muz kabuklarını kullanarak şu anda piyasada kullanılan petrol temelli ve çevre dostu olmayan plastiklerin yerine geçebilecek yeni bir biyoplastik üretim metodu geliştirdi. Üretilen bu biyoplastik özellikle kozmetik takma yapılar ve kabloların yalıtımında kullanılabilecek. Elif'in 2 yıl süren projesinde, somut ürünler de üretilerek, günlük hayatta kullanılmaya hazır hale getirildi.

 

Evrim Ağacı olarak Elif'i bu harika başarısından ötürü bir kez daha tebrik ediyor, çalışmalarında sonsuz başarılar diliyoruz!

 

Kaynak: Google Science Fair

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2020 07:15:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1454

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yaşamın olduğu yerde umut da vardır.”
Stephen Hawking
Geri Bildirim Gönder