Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Google Bilim Fuarı Tamamlandı! Elif Birinciler Arasında Yer Aldı!

Google Bilim Fuarı Tamamlandı! Elif Birinciler Arasında Yer Aldı!
2 dakika
557
Tüm Reklamları Kapat

Google Bilim Fuarı 2013, uzun elemelerin ve çok sayıda yapılan seçmenin sonucunda, sonunda tamamlandı. Türkiye'den Elif Bilgin, yarışmanın 4 farklı daldaki kazananından birisi oldu ve bu harika başarısıyla tarihe geçti. 

 

Tüm Reklamları Kapat

 

Kazananlar şöyle:

Tüm Reklamları Kapat

17-18 Yaş Grubu Büyük Ödül: ABD'den 17 yaşındaki Eric Chen, Yeni Bir Grip Önleyici İlaç başlıklı biyolojik çalışmasıyla birinci oldu. Eric, yaptığı projesinde tüm dünyayı tehdit eden H5N1 veya H7N9 gibi grip virüslerini hedef alıyor. Geliştirdiği endonükleaz inhibitörü (engelleyicisi) sayesinde kıtalar arası salgına neden olabilecek tüm grip virüsleri engellenebiliyor. Yaptığı bilgisayar modellemesi ve biyolojik çalışmalarla, geliştirdiği endonükleaz inhibitörünün başarılı olduğunu doğruladı. Ayrıca inhibitörün kapsamlı bir yapısal analizini de yaptı. Böylece gelecekteki grip aşılarının ön çalışması tamamlanmış oldu.

15-16 Yaş Grubu Kazananı: Kanada'dan 15 yaşındaki Ann Makosinski Pilsiz El Feneri başlıklı inovatif çalışmasıyla birinci oldu. Ann'in ürettiği el feneri, sadece insan elinin ısısını kullanıyor. Dört adet Peltier döşemesi aracılığıyla, elimiz ile dış ortam arasındaki sıcaklık farkını kullanarak herhangi bir batarya veya hareketli parça gerektirmeyen bir el fenerini parlak bir ışık verecek biçimde üretmeyi başardı. Tasarımı hem ergonomik, hem de termodinamik olarak verimli. Üstelik, eliniz ile dış ortam arasında sadece 5 derecelik bir sıcaklık farkı olması yetiyor. 

13-14 Yaş Grubu Kazananı: Avusturalya'dan 14 yaşındaki Viney Kumar, Acil Durum Araçları için Sinyalleme Sistemi isimli inovatif çalışmasıyla birinci oldu. Viney'in geliştirdiği sinyalleme sisteminde, polis, itfaiye ve ambulans gibi araçların sinyalleri ve bu sinyallere verilebilecek tepki süreleri optimize ediliyor. Bu sayede, o anlarda çok değerli olan birkaç saniyelik zaman kayıplarının bile önüne geçilebilmiş oluyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Scientific American Dergisi "İş Başındaki Bilim" Özel Ödülü + Halkın Oyu Birincisi: Türkiye'den 16 yaşındaki Elif Bilgin Muz Kabuklarından Biyoplastik Üretimi başlıklı inovatif çalışmasıyla birinci oldu. Elif, muz kabuklarını kullanarak şu anda piyasada kullanılan petrol temelli ve çevre dostu olmayan plastiklerin yerine geçebilecek yeni bir biyoplastik üretim metodu geliştirdi. Üretilen bu biyoplastik özellikle kozmetik takma yapılar ve kabloların yalıtımında kullanılabilecek. Elif'in 2 yıl süren projesinde, somut ürünler de üretilerek, günlük hayatta kullanılmaya hazır hale getirildi.

Evrim Ağacı olarak Elif'i bu harika başarısından ötürü bir kez daha tebrik ediyor, çalışmalarında sonsuz başarılar diliyoruz!

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
1
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/11/2023 01:06:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1454

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kimya
Güve
Tarih
Kimya Tarihi
Astronomi
Ölçüm
Kara Delik
Yaşlanma
Abiyogenez
Oksijen
Robot
Zaman
Vücut
Ses Kaydı
İklim Değişimi
Dalga Boyu
Biyoçeşitlilik
Çeviri
Çocuklar İçin Bilim
Sıvı
Komplo
Bilimsel
Periyodik Cetvel
Kromozom
Araştırma
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2 Kitapla Bir Kamyonu Durdurabilir miyiz?
2 Kitapla Bir Kamyonu Durdurabilir miyiz?
Bunları Herkes Neden Yanlış Biliyor? | Mandela Etkisi
Bunları Herkes Neden Yanlış Biliyor? | Mandela Etkisi
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Nihayet Başarılan
Nihayet Başarılan "Füzyon Ateşlemesi" Gerçekten Devrim mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Google Bilim Fuarı Tamamlandı! Elif Birinciler Arasında Yer Aldı!. (6 Ekim 2013). Alındığı Tarih: 29 Kasım 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1454
Bakırcı, Ç. M. (2013, October 06). Google Bilim Fuarı Tamamlandı! Elif Birinciler Arasında Yer Aldı!. Evrim Ağacı. Retrieved November 29, 2023. from https://evrimagaci.org/s/1454
Ç. M. Bakırcı. “Google Bilim Fuarı Tamamlandı! Elif Birinciler Arasında Yer Aldı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 06 Oct. 2013, https://evrimagaci.org/s/1454.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Google Bilim Fuarı Tamamlandı! Elif Birinciler Arasında Yer Aldı!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, October 06, 2013. https://evrimagaci.org/s/1454.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close