Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Google Bilim Fuarı Tamamlandı! Elif Birinciler Arasında Yer Aldı!

Google Bilim Fuarı Tamamlandı! Elif Birinciler Arasında Yer Aldı!
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Google Bilim Fuarı 2013, uzun elemelerin ve çok sayıda yapılan seçmenin sonucunda, sonunda tamamlandı. Türkiye'den Elif Bilgin, yarışmanın 4 farklı daldaki kazananından birisi oldu ve bu harika başarısıyla tarihe geçti. 

 

 

Kazananlar şöyle:

17-18 Yaş Grubu Büyük Ödül: ABD'den 17 yaşındaki Eric Chen, Yeni Bir Grip Önleyici İlaç başlıklı biyolojik çalışmasıyla birinci oldu. Eric, yaptığı projesinde tüm dünyayı tehdit eden H5N1 veya H7N9 gibi grip virüslerini hedef alıyor. Geliştirdiği endonükleaz inhibitörü (engelleyicisi) sayesinde kıtalar arası salgına neden olabilecek tüm grip virüsleri engellenebiliyor. Yaptığı bilgisayar modellemesi ve biyolojik çalışmalarla, geliştirdiği endonükleaz inhibitörünün başarılı olduğunu doğruladı. Ayrıca inhibitörün kapsamlı bir yapısal analizini de yaptı. Böylece gelecekteki grip aşılarının ön çalışması tamamlanmış oldu.

15-16 Yaş Grubu Kazananı: Kanada'dan 15 yaşındaki Ann Makosinski Pilsiz El Feneri başlıklı inovatif çalışmasıyla birinci oldu. Ann'in ürettiği el feneri, sadece insan elinin ısısını kullanıyor. Dört adet Peltier döşemesi aracılığıyla, elimiz ile dış ortam arasındaki sıcaklık farkını kullanarak herhangi bir batarya veya hareketli parça gerektirmeyen bir el fenerini parlak bir ışık verecek biçimde üretmeyi başardı. Tasarımı hem ergonomik, hem de termodinamik olarak verimli. Üstelik, eliniz ile dış ortam arasında sadece 5 derecelik bir sıcaklık farkı olması yetiyor. 

13-14 Yaş Grubu Kazananı: Avusturalya'dan 14 yaşındaki Viney Kumar, Acil Durum Araçları için Sinyalleme Sistemi isimli inovatif çalışmasıyla birinci oldu. Viney'in geliştirdiği sinyalleme sisteminde, polis, itfaiye ve ambulans gibi araçların sinyalleri ve bu sinyallere verilebilecek tepki süreleri optimize ediliyor. Bu sayede, o anlarda çok değerli olan birkaç saniyelik zaman kayıplarının bile önüne geçilebilmiş oluyor.

Scientific American Dergisi "İş Başındaki Bilim" Özel Ödülü + Halkın Oyu Birincisi: Türkiye'den 16 yaşındaki Elif Bilgin Muz Kabuklarından Biyoplastik Üretimi başlıklı inovatif çalışmasıyla birinci oldu. Elif, muz kabuklarını kullanarak şu anda piyasada kullanılan petrol temelli ve çevre dostu olmayan plastiklerin yerine geçebilecek yeni bir biyoplastik üretim metodu geliştirdi. Üretilen bu biyoplastik özellikle kozmetik takma yapılar ve kabloların yalıtımında kullanılabilecek. Elif'in 2 yıl süren projesinde, somut ürünler de üretilerek, günlük hayatta kullanılmaya hazır hale getirildi.

Evrim Ağacı olarak Elif'i bu harika başarısından ötürü bir kez daha tebrik ediyor, çalışmalarında sonsuz başarılar diliyoruz!

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/09/2020 01:14:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1454

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Factchecking
Hava
İnsan Evrimi
Güneş
Kan
Evrim Ağacı Duyurusu
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Entropi
Köpekbalığı
Sağlık Personeli
Koku
Su
Enzim
Elektrokimya
Zihin
Kanat
Virüsler
Cinsel Seçilim
Algı
Sanat
Teyit
Film
Sars-Cov-2
Oyun Teorisi
Ay Ve Dünya
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer paranın çevreden daha önemli olduğunu düşünüyorsanız, bir de nefesinizi tutarak paralarınızı saymayı deneyin.”
Guy McPherson
Geri Bildirim Gönder