Google Bilim Fuarı Tamamlandı! Elif Birinciler Arasında Yer Aldı!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Google Bilim Fuarı 2013, uzun elemelerin ve çok sayıda yapılan seçmenin sonucunda, sonunda tamamlandı. Türkiye'den Elif Bilgin, yarışmanın 4 farklı daldaki kazananından birisi oldu ve bu harika başarısıyla tarihe geçti. 

 

 

Kazananlar şöyle:

17-18 Yaş Grubu Büyük Ödül: ABD'den 17 yaşındaki Eric Chen, Yeni Bir Grip Önleyici İlaç başlıklı biyolojik çalışmasıyla birinci oldu. Eric, yaptığı projesinde tüm dünyayı tehdit eden H5N1 veya H7N9 gibi grip virüslerini hedef alıyor. Geliştirdiği endonükleaz inhibitörü (engelleyicisi) sayesinde kıtalar arası salgına neden olabilecek tüm grip virüsleri engellenebiliyor. Yaptığı bilgisayar modellemesi ve biyolojik çalışmalarla, geliştirdiği endonükleaz inhibitörünün başarılı olduğunu doğruladı. Ayrıca inhibitörün kapsamlı bir yapısal analizini de yaptı. Böylece gelecekteki grip aşılarının ön çalışması tamamlanmış oldu.

15-16 Yaş Grubu Kazananı: Kanada'dan 15 yaşındaki Ann Makosinski Pilsiz El Feneri başlıklı inovatif çalışmasıyla birinci oldu. Ann'in ürettiği el feneri, sadece insan elinin ısısını kullanıyor. Dört adet Peltier döşemesi aracılığıyla, elimiz ile dış ortam arasındaki sıcaklık farkını kullanarak herhangi bir batarya veya hareketli parça gerektirmeyen bir el fenerini parlak bir ışık verecek biçimde üretmeyi başardı. Tasarımı hem ergonomik, hem de termodinamik olarak verimli. Üstelik, eliniz ile dış ortam arasında sadece 5 derecelik bir sıcaklık farkı olması yetiyor. 

13-14 Yaş Grubu Kazananı: Avusturalya'dan 14 yaşındaki Viney Kumar, Acil Durum Araçları için Sinyalleme Sistemi isimli inovatif çalışmasıyla birinci oldu. Viney'in geliştirdiği sinyalleme sisteminde, polis, itfaiye ve ambulans gibi araçların sinyalleri ve bu sinyallere verilebilecek tepki süreleri optimize ediliyor. Bu sayede, o anlarda çok değerli olan birkaç saniyelik zaman kayıplarının bile önüne geçilebilmiş oluyor.

Scientific American Dergisi "İş Başındaki Bilim" Özel Ödülü + Halkın Oyu Birincisi: Türkiye'den 16 yaşındaki Elif Bilgin Muz Kabuklarından Biyoplastik Üretimi başlıklı inovatif çalışmasıyla birinci oldu. Elif, muz kabuklarını kullanarak şu anda piyasada kullanılan petrol temelli ve çevre dostu olmayan plastiklerin yerine geçebilecek yeni bir biyoplastik üretim metodu geliştirdi. Üretilen bu biyoplastik özellikle kozmetik takma yapılar ve kabloların yalıtımında kullanılabilecek. Elif'in 2 yıl süren projesinde, somut ürünler de üretilerek, günlük hayatta kullanılmaya hazır hale getirildi.

 

Evrim Ağacı olarak Elif'i bu harika başarısından ötürü bir kez daha tebrik ediyor, çalışmalarında sonsuz başarılar diliyoruz!

 

Kaynak: Google Science Fair

Bilimin Güzel Tarafı...

Altın Küt Burunlu Maymunlar

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder