Glyptodon

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Glyptodon, Yunancada "boşluklu, oyulmuş diş" anlamına gelmektedir. Günümüzde yaşayan armadilloların Pleyistosen Devir'de (günümüzden 2.5 milyon yıl ile 12.000 yıl öncesi arası) yaşamış temsilcileridir. Yaklaşık olarak, günümüzde üretilen Volkswagen Beetle türü arabalarla aynı boyutta ve ağırlıktadır; ancak arabalara göre daha yassıdır. 3.3 metre uzunluğa ve 2 ton kadar ağırlığa ulaşabilmektedir. 

Vücudunu 1000'den fazla, her biri 2.5 santimetre kalınlığında olan kemiklerden oluşan bir zırh sarmaktadır ve bu şekliyle devasa bir kaplumbağayı andırır; ancak doğrudan bir akrabalıkları bulunmamaktadır. Bu benzer yapıların farklı evrimsel soylarda evrimi yakınsak evrim olarak bilinmektedir. Kaplumbağaların aksine, Glyptodon türleri kafalarını kabukları içerisine çekememektedir.

Cinsin her türünün kendine has bir kemik dağılımı bulunmaktadır, bu sayede türleri tespit etmek kolaylaşmaktadır. Kafalarını içeriye çekememelerinden ötürü farklı bir adaptasyonla kendilerini korumuşlardır: kafaları üzerinde de kemikli bir zırh bulunmaktaydı.

Glyptodon, muhtemelen otçul bir hayvan türüydü ve temel olarak çimler ve bitkilerle besleniyordu. Yaşam alanlarının sulak bölgeler olduğu düşünülmektedir.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Wikipedia "Glyptodon" Makalesi

İnka Sumrusu

İnsan Türünde Ergenlikte Görülen Değişimler

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim