Bu Reklamı Kapat

Gizli Koronavirüs Enfeksiyonları Yeni Salgınların Patlak Vermesine Neden Olabilir!

Hafif veya Semptomsuz Vakalar, COVID-19 Salgınının Büyümesine Neden Olabilir!

Gizli Koronavirüs Enfeksiyonları Yeni Salgınların Patlak Vermesine Neden Olabilir!
Bu Reklamı Kapat
Yazar Jane Qiu Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
5 dakika
7,767 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Koronavirüs salgını dünya çapında arttıkça, araştırma ekipleri de önemli bir epidemiyolojik bulmacayı çözmek için yarışıyorlar: Enfekte olmuş kişilerin ne kadarının semptomları hafif veya hiç yok ve bu insanların ne kadarı virüsü başkalarına taşıyorlar? Bu gizli vakalarla ilgili ilk tahminlerden bazıları, tüm enfeksiyonların yaklaşık %60’ını temsil edebilecekleri yönünde.

Birçok bilim insanı hiçbir semptomu olmayan gizli vakaların tespit edilmemiş bir havuz oluşturduğundan şüpheleniyor, çünkü enfekte olan insan sayısındaki artış bilinen COVID-19 vakalarıyla bağdaştırılamıyor ve bu insanlar salgın noktalarına da seyahat etmiyorlar. Hafif enfeksiyonu olan çoğu insan tıbbi yardım alacak kadar hasta hissetmiyor ve muhtemelen sıcaklık kontrolü gibi tarama yöntemlerini geçemiyorlar, bu yüzden fenomenin boyutu ve virüs bulaşmasındaki rolü anlaşılamıyor.  Minnesota Üniversitesi’nin Minneapolis’teki Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma ve Politika Merkezi direktörü Michael Osterholm şöyle diyor:

Hastalık belirtisi göstermeyen veya hafif hasta olan vakaların oranını bilebilmek için bu özel salgını neyin tetiklediğini anlamamız gerçekten çok önemli olacak.

Bu durum, bildirilmeyen vakaların sayısını araştıran gruplardan farklıdır. Yetkililer yeterince test yapmadıkları için tanı koyulamamasının yanısıra, insanların virüsü kuluçkaladığı, ancak henüz belirti göstermediği “klinik öncesi vakalar” da gözden kaçırılmaktadır. 

Bu Reklamı Kapat

 Çin ve ABD’deki bir araştırma ekibi, gizli enfeksiyonların kapsamını ölçmek için salgının merkez üssü olan Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhan’ın sağlık komisyonuna bildirilen 26.000 laboratuvar onaylı vakanın klinik verilerini kullanarak bir model geliştirdi.

Yolcular, 9 Mart 2020 Pazartesi günü, Miami, Florida, ABD’de Miami Limanı’ndaki Royal Caribbean Cruises Ltd Navigator of the Seas yolcu gemisinde duruyor. Dünyanın en işlek turistik gemi yolculuğu limanındaki binlerce tatilci, hükümetin Amerikalıların büyük gemilere yelken açmaktan kaçınmaları gerektiği konusundaki uyarısını görmezden geldi.
Yolcular, 9 Mart 2020 Pazartesi günü, Miami, Florida, ABD’de Miami Limanı’ndaki Royal Caribbean Cruises Ltd Navigator of the Seas yolcu gemisinde duruyor. Dünyanın en işlek turistik gemi yolculuğu limanındaki binlerce tatilci, hükümetin Amerikalıların büyük gemilere yelken açmaktan kaçınmaları gerektiği konusundaki uyarısını görmezden geldi.

Tespit Edilememiş Vakalar

6 Mart 2020 tarihinde çevrimiçi olarak yayınlanan bir araştırmanın ön baskısında, araştırmacılar 18 Şubat 2020 tarihine kadar Wuhan’da yetkililerin bilmediği 37.400 enfekte olmuş kişi olduğunu öne sürüyor. Bildirilmeyen vakaların çoğu, semptomları hafif olan veya hiç semptomları olmayan, fakat yine de enfeksiyonu bulaştırabilecek kişiler olduğu düşünülüyor. Araştırmayı yürüten, Wuhan’daki Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden bir halk sağlığı uzmanı olan Wu Tangchun şöyle diyor:

En ihtiyatlı tahminimize göre, enfekte olmuş bireylerin en az %59’u test edilmeden dışarıdaydı ve başkalarını enfekte ettiler. Bu, virüsün neden Hubei’de bu kadar hızlı bir şekilde yayıldığını ve nasıl şu anda dünya çapında dolaştığını açıklayabilir.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’nda bir hastalık modelleyicisi olan Adam Kucharski şöyle diyor:

Bu Reklamı Kapat

Ekibin elde ettiği sonuçlar, çok daha küçük veri setlerine dayanan başka birçok araştırmanın da tahminleri arasında. Bu, elimizdeki en iyi veri setinin en son analizi ve yöntemimiz oldukça sağlam.

Ancak bu model, toplumdaki herkesin başka herhangi biriyle iletişim kurma fırsatının eşit olduğunu varsayıyor. Atlanta’daki Georgia State Üniversitesi’nden matematiksel epidemiyolog Gerardo Cowell şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Gerçekte, küçük bir kesimle etkileşim kurma şansınız daha fazla, örneğin aileniz, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınız.

Homojen bir karışım söz konusu olduğunu varsayarak, Cowell’e göre model muhtemelen enfeksiyonun yayılım hızını olduğundan fazla tahmin ediyor ve hafif semptomu olan veya hiç semptomu olmayan enfeksiyon sayını abartıyor. Buna rağmen, Cowell, elde edilen sonuçların beklenen sonuçlarla aynı oranda olduğunu belirtiyor.

Baltimore Sun

Kanıtlar

Başka bir araştırma, 2020’nin şubat ayının başlarında Wuhan’dan tahliye edilen, tekrar tekrar test edilen ve virüs ve semptomlarını gözlemlemek adına izlenen 565 Japon vatandaşına odaklandı. 13.03.2020 tarihinde International Journal of Infectious Diseases dergisinde yayınlanan bir makalede, Japonya’daki bir ekip, tahliye edilenlerin 13’ünün enfekte olduğunu ve %4 veya %31’inde hiçbir semptom oluşmadığını bildirdi. Gerardo Cowell şöyle diyor:

Ancak büyük olasılıkla hastalık belirtisi göstermeyen vakalar için belgelenmiş en iyi kanıt, 2020 şubat ayının başında Japon sularındayken COVID-19 gözlemlenen Diamond Princess yolcu gemisi.

Gemi karantinaya alındı, 3711 yolcu ve mürettebat birçok kez test edildi ve yakından gözlemlendi.

Cowell’in 12 Mart 2020 tarihinde Eurosurveillance’da yayınlanan modelleme çalışması, Diamond Princess gemisinde enfekte olan yaklaşık 700 kişinin aşağı yukarı %18’inin hiçbir zaman semptom göstermediğini belirtiyor. Cowell, yaşlı nüfusun fazla olduğunu belirterek şöyle diyor:

Unutmamalısınız ki bu, özel bir nüfus grubudur.

Yaşlı insanlar, yeni koronavirüs ile enfekte olduklarında iyileşme sürecinde daha başarısız oluyorlar. Bu yüzden Cowell, genel bir popülasyondaki hastalık belirtisi gözlemlenmeyen enfeksiyonların oranının Japon ekibinin bildirmiş olduğu %31’e yakın olabileceğinden şüpheleniyor.

Bu Reklamı Kapat

Cowell, çeşitli araştırmaların sonuçlarını dikkate alarak, belirti göstermeyen veya semptomları hafif olan vakaların kombinasyonunun tüm enfeksiyonların yaklaşık %40-50’sini temsil ettiğini düşünüyor.

Boston University

Viral Yayılma

Peki hafif semptomları olan veya hiçbir semptomu olmayan insanlar başkalarını enfekte edebilir mi? 8 Mart 2020’de yayınlanan bir çalışmanın ön baskısında, Alman bir araştırma ekibi, bazı COVID-19 hastalarının, semptomlarının hafif olduğu hastalığın başlarında boğazlarında yüksek düzeyde virüs bulunduğunu gösterdi. Araştırmacılara göre viral yayılma olarak adlandırılan bu durum, patojenin öksürük veya hapşırma yoluyla kolayca serbest bırakılabileceğini ve başkalarına yayılabileceğini gösteriyor.

Çin’deki bir başka ekip, hasta olduktan hemen sonra COVID-19’lu 17 kişide yüksek viral bulgu tespit etti. Araştırmacılar, The New England Journal of Medicine dergisinde hiçbir semptom geliştirmeyen vakaların da semptom geliştiren vakalarla benzer oranda virüs yayabildiklerini kanıtladı. Osterholm şöyle diyor:

Bunlar, hastalığın farklı aşamalarındaki viral yayılma derecesinin ilk ayrıntılı analizleridir. Elde edilen veriler birçok bilim insanının şüphelendiği şeyi doğruladı: Enfekte olmuş bazı kişiler “hafif semptomları olduğunda” da, hiç semptomları olmadığında da oldukça bulaştırıcı olabiliyorlar.

İlaveten, bu sorunun ölçeğinin hala belirsiz olduğunu vurguluyor.

Bu Reklamı Kapat

Birçok bilim insanı, virüse karşı bir hassasiyetlerinin olmamasının, çocuklarda umursamazlığa yol açabileceğinden de korkmakta. Çin’de 700’den fazla enfekte çocukla yapılan bir araştırmada, %56’sının hafif semptomlarının olduğu veya hiç semptomları olmadığı bulundu.

 Araştırmacılara göre, eğer bulgular geçerliyse, salgını besleyen bu gizli vakaları azaltmak için acil önlemler alınması gerekiyor. Okulların kapatılması, halka açık toplantıların iptal edilmesi, insanların evde kalması ve kamusal alanlardan uzak durmaları araştırmacılar tarafından önerilmekte. Cowell şöyle diyor:

Virüsün yayılmasını engellemenin tek yolu, güçlü sosyal mesafelendirme önlemleri uygulamaktır.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 10
 • Korkutucu! 6
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Üzücü! 1
 • İğrenç! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Scientific American | Arşiv Bağlantısı
 • R. Li, et al. (2020). Substantial Undocumented Infection Facilitates The Rapid Dissemination Of Novel Coronavirus (Sars-Cov2). Science. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/01/2022 01:25:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8407

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Homo Sapiens
Genetik
Tarih
Biyoloji
Hastalık Kontrolü
Küresel Isınma
Oksijen
Taksonomi
İspat
Kimyasal Bağ
Çağ
Boyut
Asteroid
Onkoloji
Kalıtım
Vegan
Depresyon
Mantar
Fare
Çeviri
Haber
Yüzey
Popülasyon
Evrimsel Antropoloji
Kozmoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et