Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Gizli Koronavirüs Enfeksiyonları Yeni Salgınların Patlak Vermesine Neden Olabilir!

Hafif veya Semptomsuz Vakalar, COVID-19 Salgınının Büyümesine Neden Olabilir!

Gizli Koronavirüs Enfeksiyonları Yeni Salgınların Patlak Vermesine Neden Olabilir!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Scientific American isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Koronavirüs salgını dünya çapında arttıkça, araştırma ekipleri de önemli bir epidemiyolojik bulmacayı çözmek için yarışıyorlar: Enfekte olmuş kişilerin ne kadarının semptomları hafif veya hiç yok ve bu insanların ne kadarı virüsü başkalarına taşıyorlar? Bu gizli vakalarla ilgili ilk tahminlerden bazıları, tüm enfeksiyonların yaklaşık %60’ını temsil edebilecekleri yönünde.

Birçok bilim insanı hiçbir semptomu olmayan gizli vakaların tespit edilmemiş bir havuz oluşturduğundan şüpheleniyor, çünkü enfekte olan insan sayısındaki artış bilinen COVID-19 vakalarıyla bağdaştırılamıyor ve bu insanlar salgın noktalarına da seyahat etmiyorlar. Hafif enfeksiyonu olan çoğu insan tıbbi yardım alacak kadar hasta hissetmiyor ve muhtemelen sıcaklık kontrolü gibi tarama yöntemlerini geçemiyorlar, bu yüzden fenomenin boyutu ve virüs bulaşmasındaki rolü anlaşılamıyor.  Minnesota Üniversitesi’nin Minneapolis’teki Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma ve Politika Merkezi direktörü Michael Osterholm şöyle diyor:

Hastalık belirtisi göstermeyen veya hafif hasta olan vakaların oranını bilebilmek için bu özel salgını neyin tetiklediğini anlamamız gerçekten çok önemli olacak.

Bu durum, bildirilmeyen vakaların sayısını araştıran gruplardan farklıdır. Yetkililer yeterince test yapmadıkları için tanı koyulamamasının yanısıra, insanların virüsü kuluçkaladığı, ancak henüz belirti göstermediği “klinik öncesi vakalar” da gözden kaçırılmaktadır. 

 Çin ve ABD’deki bir araştırma ekibi, gizli enfeksiyonların kapsamını ölçmek için salgının merkez üssü olan Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhan’ın sağlık komisyonuna bildirilen 26.000 laboratuvar onaylı vakanın klinik verilerini kullanarak bir model geliştirdi.

Yolcular, 9 Mart 2020 Pazartesi günü, Miami, Florida, ABD’de Miami Limanı’ndaki Royal Caribbean Cruises Ltd Navigator of the Seas yolcu gemisinde duruyor. Dünyanın en işlek turistik gemi yolculuğu limanındaki binlerce tatilci, hükümetin Amerikalıların büyük gemilere yelken açmaktan kaçınmaları gerektiği konusundaki uyarısını görmezden geldi.
Yolcular, 9 Mart 2020 Pazartesi günü, Miami, Florida, ABD’de Miami Limanı’ndaki Royal Caribbean Cruises Ltd Navigator of the Seas yolcu gemisinde duruyor. Dünyanın en işlek turistik gemi yolculuğu limanındaki binlerce tatilci, hükümetin Amerikalıların büyük gemilere yelken açmaktan kaçınmaları gerektiği konusundaki uyarısını görmezden geldi.

Tespit Edilememiş Vakalar

6 Mart 2020 tarihinde çevrimiçi olarak yayınlanan bir araştırmanın ön baskısında, araştırmacılar 18 Şubat 2020 tarihine kadar Wuhan’da yetkililerin bilmediği 37.400 enfekte olmuş kişi olduğunu öne sürüyor. Bildirilmeyen vakaların çoğu, semptomları hafif olan veya hiç semptomları olmayan, fakat yine de enfeksiyonu bulaştırabilecek kişiler olduğu düşünülüyor. Araştırmayı yürüten, Wuhan’daki Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden bir halk sağlığı uzmanı olan Wu Tangchun şöyle diyor:

En ihtiyatlı tahminimize göre, enfekte olmuş bireylerin en az %59’u test edilmeden dışarıdaydı ve başkalarını enfekte ettiler. Bu, virüsün neden Hubei’de bu kadar hızlı bir şekilde yayıldığını ve nasıl şu anda dünya çapında dolaştığını açıklayabilir.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’nda bir hastalık modelleyicisi olan Adam Kucharski şöyle diyor:

Ekibin elde ettiği sonuçlar, çok daha küçük veri setlerine dayanan başka birçok araştırmanın da tahminleri arasında. Bu, elimizdeki en iyi veri setinin en son analizi ve yöntemimiz oldukça sağlam.

Ancak bu model, toplumdaki herkesin başka herhangi biriyle iletişim kurma fırsatının eşit olduğunu varsayıyor. Atlanta’daki Georgia State Üniversitesi’nden matematiksel epidemiyolog Gerardo Cowell şöyle diyor:

Gerçekte, küçük bir kesimle etkileşim kurma şansınız daha fazla, örneğin aileniz, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınız.

Homojen bir karışım söz konusu olduğunu varsayarak, Cowell’e göre model muhtemelen enfeksiyonun yayılım hızını olduğundan fazla tahmin ediyor ve hafif semptomu olan veya hiç semptomu olmayan enfeksiyon sayını abartıyor. Buna rağmen, Cowell, elde edilen sonuçların beklenen sonuçlarla aynı oranda olduğunu belirtiyor.

Baltimore Sun

Kanıtlar

Başka bir araştırma, 2020’nin şubat ayının başlarında Wuhan’dan tahliye edilen, tekrar tekrar test edilen ve virüs ve semptomlarını gözlemlemek adına izlenen 565 Japon vatandaşına odaklandı. 13.03.2020 tarihinde International Journal of Infectious Diseases dergisinde yayınlanan bir makalede, Japonya’daki bir ekip, tahliye edilenlerin 13’ünün enfekte olduğunu ve %4 veya %31’inde hiçbir semptom oluşmadığını bildirdi. Gerardo Cowell şöyle diyor:

Ancak büyük olasılıkla hastalık belirtisi göstermeyen vakalar için belgelenmiş en iyi kanıt, 2020 şubat ayının başında Japon sularındayken COVID-19 gözlemlenen Diamond Princess yolcu gemisi.

Gemi karantinaya alındı, 3711 yolcu ve mürettebat birçok kez test edildi ve yakından gözlemlendi.

Cowell’in 12 Mart 2020 tarihinde Eurosurveillance’da yayınlanan modelleme çalışması, Diamond Princess gemisinde enfekte olan yaklaşık 700 kişinin aşağı yukarı %18’inin hiçbir zaman semptom göstermediğini belirtiyor. Cowell, yaşlı nüfusun fazla olduğunu belirterek şöyle diyor:

Unutmamalısınız ki bu, özel bir nüfus grubudur.

Yaşlı insanlar, yeni koronavirüs ile enfekte olduklarında iyileşme sürecinde daha başarısız oluyorlar. Bu yüzden Cowell, genel bir popülasyondaki hastalık belirtisi gözlemlenmeyen enfeksiyonların oranının Japon ekibinin bildirmiş olduğu %31’e yakın olabileceğinden şüpheleniyor.

Cowell, çeşitli araştırmaların sonuçlarını dikkate alarak, belirti göstermeyen veya semptomları hafif olan vakaların kombinasyonunun tüm enfeksiyonların yaklaşık %40-50’sini temsil ettiğini düşünüyor.

Boston University

Viral Yayılma

Peki hafif semptomları olan veya hiçbir semptomu olmayan insanlar başkalarını enfekte edebilir mi? 8 Mart 2020’de yayınlanan bir çalışmanın ön baskısında, Alman bir araştırma ekibi, bazı COVID-19 hastalarının, semptomlarının hafif olduğu hastalığın başlarında boğazlarında yüksek düzeyde virüs bulunduğunu gösterdi. Araştırmacılara göre viral yayılma olarak adlandırılan bu durum, patojenin öksürük veya hapşırma yoluyla kolayca serbest bırakılabileceğini ve başkalarına yayılabileceğini gösteriyor.

Çin’deki bir başka ekip, hasta olduktan hemen sonra COVID-19’lu 17 kişide yüksek viral bulgu tespit etti. Araştırmacılar, The New England Journal of Medicine dergisinde hiçbir semptom geliştirmeyen vakaların da semptom geliştiren vakalarla benzer oranda virüs yayabildiklerini kanıtladı. Osterholm şöyle diyor:

Bunlar, hastalığın farklı aşamalarındaki viral yayılma derecesinin ilk ayrıntılı analizleridir. Elde edilen veriler birçok bilim insanının şüphelendiği şeyi doğruladı: Enfekte olmuş bazı kişiler “hafif semptomları olduğunda” da, hiç semptomları olmadığında da oldukça bulaştırıcı olabiliyorlar.

İlaveten, bu sorunun ölçeğinin hala belirsiz olduğunu vurguluyor.

Birçok bilim insanı, virüse karşı bir hassasiyetlerinin olmamasının, çocuklarda umursamazlığa yol açabileceğinden de korkmakta. Çin’de 700’den fazla enfekte çocukla yapılan bir araştırmada, %56’sının hafif semptomlarının olduğu veya hiç semptomları olmadığı bulundu.

 Araştırmacılara göre, eğer bulgular geçerliyse, salgını besleyen bu gizli vakaları azaltmak için acil önlemler alınması gerekiyor. Okulların kapatılması, halka açık toplantıların iptal edilmesi, insanların evde kalması ve kamusal alanlardan uzak durmaları araştırmacılar tarafından önerilmekte. Cowell şöyle diyor:

Virüsün yayılmasını engellemenin tek yolu, güçlü sosyal mesafelendirme önlemleri uygulamaktır.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 10
 • Korkutucu! 6
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Üzücü! 1
 • İğrenç! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Scientific American | Arşiv Bağlantısı
 • R. Li, et al. (2020). Substantial Undocumented Infection Facilitates The Rapid Dissemination Of Novel Coronavirus (Sars-Cov2). Science. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/09/2020 21:23:02 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8407

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Biyoloji
Bilgisayar
Uzay
Yağ
Deprem
Kalıtım
Radyasyon
Uçuş
Ana Bulaşma Mekanizması
Köpekbalığı
Bilinç
Sanat
Genel Görelilik
Kuyruksuz Maymun
Oksijen
Parazit
Karanlık Madde
Dinozorlar
Uterus
Ecza
Balık Çeşitliliği
Gezegen
Genel Halk
Goril
Teyit
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçekler öylesine romantiktir ki, hayal gücü onun üzerine hiçbir şey katamaz.”
Jules Verne
Geri Bildirim Gönder