Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Fransiyum

Fransiyum Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

Fransiyum Flickr Public Domain
Fransiyum dişli örneği
1 dakika
3,987
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 87. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Özellikler

Fransiyum, kimyasal sembolü "Fr", atom numarası 87 olan bir elementtir. Oda sıcaklığında katı fazda bulunmaktadır. Periyodik cetvelin 1A alkali metal grubunun 7. periyodunda bulunmaktadır. Kararsız, radyoaktif bir metaldir. Düşük bir erime noktasına sahiptir. Bu erime noktası, 300 K (27°C veya 81°F) olarak ölçülmüştür fakat kaynama noktası bilinmemektedir.[1] Fransiyum, tüm elementler arasında en az elektronegatif olanıdır.

Bulunma Sıklığı ve Üretimi

%99 oranında beta parçalanmasına uğrayıp bir aktinyum parçalanmasının ürünü olan fransiyum, o kadar yüksek radyoaktiftir ki, en kararlı izotopu bile yalnızca 22 dakikalık bir yarı ömre sahiptir. Bu nedenle, yerkabuğunda herhangi bir zamanda sadece 20-30 gram bulunur.[2]

Uygulama ve Kullanım Alanları

Fransiyum laboratuvarda toryumun protonlarla veya radyumun nötronlarla bombardımanıyla üretilebilir; ancak bu miktar oldukça azdır. Örneğin iimdiye kadar sentezlenen en büyük miktar, sadece 30.000 atomluk bir kümeydi. Element, hiçbir zaman yoğun olarak gözlenemedi. Periyodik tablodaki herhangi bir elementten daha düşük elektronegatifliğe sahip olması nedeniyle bilim insanları, fransiyumun teorik özelliklerinin alkali metal ailesinin diğer üyelerine benzer olduğunu tahmin etmektedir. Kararsızlığı nedeniyle fransiyum için ticari bir uygulaması bulunmamaktadır.[2] Yalnızca araştırma amaçlı kullanılmaktadır.

Tarihi

İlk olarak Mendeleev, sezyuma benzer kimyasal özellikler gösteren ve keşfedilmeyi bekleyen başka bir elementin var olması gerektiğini söylemiştir. Daha sonra elementi bulduklarını iddia eden bilim insanlar, Mendeleev'i destekler nitelikteki argümanlarını 1920'lerde ve 1930'larda minerallerdeki açıklanamayan radyoaktivite veya X-ışını spektrumlarındaki yeni çizgiler varlığına dayandırmışlardır. Ancak bu deneylerin hiçbiri, 87. elementin varlığının bir kanıtı niteliğinde olamadı.

Fransiyum, nihayet 1939'da Marguerite Perey tarafından Paris'teki Curie Enstitüsü'nde keşfedildi. Marguerite bilinen tüm radyoaktif safsızlıklarından arındırılmış bir aktinyum numunesini saflaştırmıştı ve elde edilen numunenin radyoaktivitesinden dolayı başka bir elementin var olduğunu gösteriyordu ve bu numune, periyodik tablonun eksik elementi olan fransiyumun ta kendisiydi. Diğer bilim insanları, deney sonuçlarına itiraz etti. Ancak 1946'da Marguerite Perey, elementin kaşifi olarak kabul edildi.[3]

Etimolojisi

Fransiyum elementi keşfinin de ülkesi olan Fransa'dan adını almıştır.

Önlem ve Güven

Fransiyumun bilinen biyolojik bir rolü yoktur. Radyoaktivitesinden dolayı zehirlidir.[3] Kararsız bir yapıya sahip olduğu için, oluşan herhangi bir miktar diğer elementlere o kadar hızlı ayrışır - ki insan sağlığı üzerindeki etkilerini araştırmak için şu anda görünen herhangi bir neden yoktur.[4]

İlginç Bilgiler ve Diğer

 • Dünya'nın kabuğundaki en nadir bulunan ikinci elementtir.[5]
 • Kütle sayıları 200 ila 232 arasında değişen Fransiyum izotopları, çoğunlukla alfa veya beta bozunmasına uğramaktadır.[5]
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 87. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
17
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 14
 • Bilim Budur! 8
 • Muhteşem! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/07/2024 13:47:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10085

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Element
Venüs
Haber
Köpekgil
Doğru
Elementler
Evrim Ağacı
Elektrik
Diş Gelişimi
Nöronlar
Beyin
Abd
Yörünge
Kertenkele
Su
Gazetecilik
Müzik
Elektromanyetik
Evrimsel Süreç
Evrim Teorisi
Dünya Dışı Yaşam
Hücre
Aşı
Beslenme Davranışı
Kalıtım
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
C. Yazıcı, et al. Fransiyum. (25 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10085
Yazıcı, C., Bakırcı, Ç. M. (2021, January 25). Fransiyum. Evrim Ağacı. Retrieved July 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10085
C. Yazıcı, et al. “Fransiyum.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 25 Jan. 2021, https://evrimagaci.org/s/10085.
Yazıcı, Cansu. Bakırcı, Çağrı Mert. “Fransiyum.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 25, 2021. https://evrimagaci.org/s/10085.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close