Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Formula 1 Pilotları, 2 Saatte 4 Kilo Kaybedebiliyor!

Formula 1 Pilotları, 2 Saatte 4 Kilo Kaybedebiliyor! HotCars
4 dakika
7,671
Podcast
5:31
Akın Karahasan
Seslendiren
39
 • İndir
Tüm Reklamları Kapat

Oldukça klasik bir başlangıç olacak, ama sağlıklı bir yaşam, sağlıklı bir vücuttan geçmektedir. Bu gerçek, çeşitli nedenler ile insanların kimi dönem zayıflamasına, kimi dönem ise kilo almasına sebep olur. Fakat insanlar, zamanın ekstra önem arz ettiği 21. yüzyılda, beslenme alışkanlıklarını değiştirerek, kısa sürelerde tüketime hazır olan ancak bol miktarda sağlık sorunu olduğu bilinen "fast food" adlı yiyeceklere yöneldi. Hal böyle olunca insanlık, ciddi bir obezite sorunu ile karşı karşıya kaldı ve buna bağlı olarak da "hızlı kilo vermek" daha da büyük bir önem arz etmeye başladı.

Hızlı kilo vermek için neler yapılabileceğinize dair günümüze kadar pek çok iddia ve yöntem ileri sürülmüştür. Çok büyük bir kısmının bilimsel hiçbir temeli olmayan bu iddiaların hepsini burada ele alamayacağız. Bunun yerine bizler, bu makalemizde, yaptığı meslekten dolayı saatler içerisinde çok sayıda kilo kaybeden motorsporlarındaki yarışçılardan bahsedeceğiz.

Tüm Reklamları Kapat

Fast food kategorisi içerisinde yer alan yiyeceklere örnekler.
Fast food kategorisi içerisinde yer alan yiyeceklere örnekler.
Terra

Motorsporları, Sandığınızdan Çok Daha Zor!

Sporcular, dahil oldukları spor branşlarına göre belli egzersizler yapıp vücutlarını her daim bir sonraki müsabakaya hazır halde tutmaya çalışırlar. Düzenli beslenmeleri ve egzersiz yapmaları nedeniyle oldukça sağlıklı ve "fit"tirler. Motorsporlarında ise, normal spor branşlarına göre durum biraz daha farklıdır: Çünkü üzerinizde etkili olan sıcaklık, basınç gibi çevresel stresler, kendilerini son derece noktalarda gösterir.

Sıcaklık

Sıcaklık öylesine önemli bir etkendir ki, yarış müsabakalarından biri sıcak bir yarış gününe denk gelecek olursa, sürücünün vücudu 60 derece gibi muazzam bir sıcaklıkla, (yarışın tipine bağlı olarak) yaklaşık 2 saatlik bir süre boyunca mücadele etmeye çalışır.

Tüm Reklamları Kapat

Elbette bahsettiğimiz sıcaklık değerleri sadece hava sıcaklığından kaynaklı değildir. Olası yaralanmalara karşı korumak amacıyla giyilen tulumlar, eldivenler, botlar ve başınızı sıkı sıkıya saran devasa kaskınız, vücudunuzun neredeyse bir alev topuna dönüşmesine sebep olur. Eğitimsiz bir sürücünün böylesine bir ortama birkaç dakikadan fazla dayanabilmesi oldukça zordur. Çözümü ise, yarış süresince belli aralıklar ile su içerek vücuda sıvı girdisi sağlamaktır.

Daniel Ricciardo adlı sürücünün yarış sonrası sıvı kaybını gösteren bir fotoğraf.
Daniel Ricciardo adlı sürücünün yarış sonrası sıvı kaybını gösteren bir fotoğraf.
Redbull

G Kuvveti

G-kuvveti, bir kütleye belirli bir durumda etki eden ivmeye verilen isimdir. G-kuvveti isimlendirmesi aslında yanıltıcı olabilir; zira bu kavram, bir kuvvet değil, bir ivmedir. Ayrıca sadece kütleçekimini değil, kütleçekimi eşleniği olan, ekstra ağırlık hissine neden olan, kütle başına düşen ek kuvveti belirtir.

Düz bir hatta sabit hızla ilerleyen veya hareketsiz duran bir cisme etki eden G kuvveti +1'dir. Dolayısıyla gündelik hayatta genellikle 1G kuvvetine maruz kalırız. G kuvveti 1'in üstüne çıkmaya başladığı anlarda vücudunuz tarafından alışılagelmişin dışında tepkiler verilir. Bunun başlıca sebebi 2G kuvvetinin sizin mevcut ağırlığınızın iki katını hissetmenize neden olmasından kaynaklıdır (tabii bu kuvvetin yönü de önemlidir). Özellikle F1 yarışlarında pilotlar, 6G'ye varan kuvvetlere, uzun süreler boyunca karşı koymaya çalışırlar; yani 60 kg'lık bir yarışçının vücudu üzerinde 360 kg'lık ekstradan bir yük söz konusu olabilmektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu kuvvet, vücudun serbest konumlanması halinde sizi muazzam ölçüde yaralayabilecektir. Fakat gelişmiş güvenlik sistemleri sayesinde boyun hariç vücutlarının büyük bir kısmı sabitlenmiştir. Bu yüzden boyun kısmına özel antrenmanların yanı sıra ciddi ağırlıklar ile antrenmanlar gerçekleştirmektedirler. Otomobil içerisinde tüm bu süreci yönetmek için vücudunuz efor sarf edecek ve ısı üretimi gerçekleştirecektir.

F1 yarışlarındaki sürücülerin maruz kaldığı G-Kuvvet göstergesi.
F1 yarışlarındaki sürücülerin maruz kaldığı G-Kuvvet göstergesi.
reddit

Besin ve Sıvı Kaybı

Bahsini geçirdiğimiz etkenler ve bunların haricindeki daha birçok stres faktörüne bağlı olarak yarış pilotları, yarış süresince terlemeye bağlı olarak ciddi miktarda sıvı kaybı yaşarlar. Bu kayıp, gerçek kilo kaybı değildir. Sürücünün başına gelen şey, literatürde desikasyon olarak tanımladığımız susuz kalma durumudur; fakat bu bile oldukça ciddi boyuttadır. Öyle ki pilotların bir kısmı yarışın sonlarına doğru azalan su seviyesine bağlı olarak baygınlık geçirebilmektedir.

Böylesine hayati bir durumla başa çıkmak için yarış sırasında sıvı takviyesi almaktadırlar; ancak aldıkları sıvı miktarı nadiren yeterli düzeyde olmaktadır. Bu yüzden yarış sonrası ve öncesinde diğer spor branşlarına nazaran çok daha dengeli ve hedefe yönelik bir diyet izlenir.

Fernando Alonso adlı F1 sürücüsünün yarış sonrası desikasyona bağlı olarak rahatsızlanması.
Fernando Alonso adlı F1 sürücüsünün yarış sonrası desikasyona bağlı olarak rahatsızlanması.
Libredd

Sonuç

Bahsini geçirdiğimiz tüm streslerde ortak noktamız olan sıvı kaybı başlığımızdaki sorunun cevabını merak eden okurlarımız için cevap niteliği taşımaktadır. Normal çevre koşullarında, kokpit sıcaklığının 40 ila 45 derece arasında değiştiği durumlarda her bir yarışçı 2 ila 3 kilograma kadar sıvı kaybedebilir. Aşırı çevre koşullarında ise yarışçıların kaybettiği kilo miktarı 4-4,5 kilogram arasına ulaşabilir.

F1 yarışlarının denetimi ve organizasyonundan sorumlu FIA yetkilileri yarış sonrası ölçümleri yapıyor.
F1 yarışlarının denetimi ve organizasyonundan sorumlu FIA yetkilileri yarış sonrası ölçümleri yapıyor.
Constructors F1

Yarış sırasında zaman zaman sıvı tedariki olsa da, kaynayan ortamda terleyerek kaybettikleri su miktarını dengelemeyi başaramaz ve bu da aşırı dehidrasyona neden olur. Her yarışçı, yarış öncesi ve sonrası tartılır. Tartıya çıkana kadar hiçbir sürücü bir şey yiyip içemez. Bu süreç sayesinde, yarış seansı sırasında kaybedilen kilolar takip edilebilir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
39
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 34
 • Tebrikler! 16
 • Muhteşem! 9
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Bilim Budur! 4
 • Güldürdü 2
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • D. Saha. How Much Weight Do F1 Drivers Lose During A Race?. (16 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 1 Aralık 2021. Alındığı Yer: Essentially Sports | Arşiv Bağlantısı
 • J. Daruvala. Learn The Effects Of Formula Racing… And How To Deal With Them. Alındığı Tarih: 1 Aralık 2021. Alındığı Yer: Red Bull | Arşiv Bağlantısı
 • S. Taranto. Kasey Kahne Returns To Full-Time Racing, Will Run Rest Of World Of Outlaws Season. Alındığı Tarih: 1 Aralık 2021. Alındığı Yer: CBS Sports | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/12/2023 23:05:14 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11208

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Antik
Spor
Meyve
Görüş
Gen İfadesi
Parçacık
Travma
Köpek
Nüfus
Mitler
Koronavirüs
Hastalık Kataloğu
Doku
Bilgi
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Şiddet
Neandertal
Diş
Devir
Hamile
Uluslararası Uzay İstasyonu
Genler
Teknoloji
Çocuklar İçin Bilim
Doğa Yasaları
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı, et al. Formula 1 Pilotları, 2 Saatte 4 Kilo Kaybedebiliyor!. (2 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 7 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/11208
Ağacı, E., Bakırcı, Ç. M. (2021, December 02). Formula 1 Pilotları, 2 Saatte 4 Kilo Kaybedebiliyor!. Evrim Ağacı. Retrieved December 07, 2023. from https://evrimagaci.org/s/11208
E. Ağacı, et al. “Formula 1 Pilotları, 2 Saatte 4 Kilo Kaybedebiliyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 02 Dec. 2021, https://evrimagaci.org/s/11208.
Ağacı, Evrim. Bakırcı, Çağrı Mert. “Formula 1 Pilotları, 2 Saatte 4 Kilo Kaybedebiliyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, December 02, 2021. https://evrimagaci.org/s/11208.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close