Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'nda Video Yayınlama Kuralları

Evrim Ağacı'nda Video Yayınlama Kuralları Canterbury School
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Evrim Ağacı'nı YouTube'da takip edin.
Evrim Ağacı'nı YouTube'da takip edin.

Bu doküman, Evrim Ağacı'nın internet sitesinde ve/veya YouTube kanalında video yayınlamak isteyen kişilerin uyması gereken kurallardan ve bu kişilerin haklarından ve sorumluluklarından bahsetmektedir. 

 1. Evrim Ağacı'nda yayınlanan bütün içeriklerde olduğu gibi, video içeriklerde de Evrim Ağacı'nda Yayınlanan İçeriklerle İlgili Haklar isimli dokümandaki bütün maddeler aynen geçerlidir. Lütfen Evrim Ağacı'na içerik göndermeden önce bu hakları okuyup anladığınızdan ve kabul ettiğinizden emin olunuz.
 2. Evrim Ağacı, gönderilen videoları stiline, uzunluğuna, çekim kalitesine, konusuna, vb. kriterlere bağlı olarak iki YouTube kanalından birinde yayınlamaktadır. Hangisinde yayınlanacağını öngörmek için şu kriterlere dikkat edebilirsiniz:
 3. Evrim Ağacı Ana YouTube Kanalı (Evrim Ağacı)
 4. Videolar, bu doküman boyunca verilecek diğer tüm kurallara uymak zorundadır.
 5. Bu kanalda yayınlanacak videolar konu-odaklı olmalıdır. Bilimin herhangi bir alanından bir konuyu olabildiğince detaylı bir şekilde anlatmalıdır.
 6. Bu kanaldaki videolarda "talking-head" ("konuşan kafa") stiline ağırlık vermekteyiz; dolayısıyla kişiler bir arka plan önünde kendilerini çekmeli ve konuyu görsellerle zenginleştirmelidir.
 7. Videolara görsel eklenmesi konusunda 20 Saniye Kuralı takip edilmelidir. Ortalamada her 15-30 saniyede bir en azından 1 görsel (mümkünse video) girmeli ve konuyu pekiştirmelidir. Böylece tekdüze anlatımın sıkıcılığı giderilebilir.
 8. Bu kanalda belirli bir süreklilik hedeflenmektedir; dolayısıyla 1 aydan daha seyrek sıklıkta olmayacak biçimde, düzenli gönderimler yapılmalıdır. Çekim ve içerik kalitesine/zenginliğine bağlı olarak nadiren bu kural yönetimin kararıyla ihlal edilebilir.
 9. Videolarda kullanılan ton, heyecan verici, ilgi çekici ve arkadaş canlısı olmalıdır. Çekingen, çok ciddi, tekdüze, sıkkın, bıkkın, vb. anlatımlardan kaçınılmalıdır.
 10. Video uzunluğu en az 10 dakika olmalıdır.
 11. Çekim ve prodüksiyon kalitesi, kanaldaki diğer videolarla benzer olmalıdır.
 12. Evrim Ağacı 2. YouTube Kanalı (Evrim Ağacı 2)
 13. Videolar, bu doküman boyunca verilecek diğer tüm kurallara uymak zorundadır.
 14. Bu kanalda yayınlanacak videolar daha deneyseldir. Deney gösterimi, podcast, mini-belgesel, video çekimi konusunda deneyim kazanma, yeni girişimler, test yayınları, vb. konulara ağırlık verilmektedir.
 15. Herhangi bir stilin takip edilmesi zorunlu değildir. Çekim ve prodüksiyon kalitesi, kanaldaki diğer videolarla benzer olmalıdır. Örnekler için kanala göz atılabilir.
 16. Videolarda kullanılan bütün ses, fotoğraf ve videoların telif hakkı ile ilgili gerekli izinler alınmalıdır. Telif hakkı alınmadan kullanılan materyallerin Adil Kullanım Doktrini'ne uyduğundan emin olunmalıdır. Bu doktrin ile ilgili olarak bu materyalimiz dikkatlice okunmalıdır. 
 17. Yayınlanması için göndereceğiniz videolarda kullandığınız bütün videoların, görsellerin ve/veya müziklerin tam listesini, bu içeriklere erişebileceğimiz bağlantılarla (linklerle) birlikte tarafımıza iletmeniz gerekmektedir.
 18. Eğer video düzenlemesi tarafınızdan yapıldıysa, telif haksız ("royalty-free") kaynaklardan alınan içerikler hariç, tüm videoların kaynakları ekranın tercihen sol alt köşesinde belirtilmelidir. YouTube kanalımızdan konu ile ilgili örnekler görebilirsiniz.
 19. Mümkün olduğunca videolarda ücretsiz ve açık kaynak görsellere yer verilmelidir. Aşağıdaki tavsiyelerimiz yardımcı olabilir:
 20. Genel: Archive.org
 21. Görseller için: Wikimedia CommonsPixabay, Pexels, Unsplash, USA.gov, Loc.gov, Flickr Public Domain
 22. Videolar için: Pixabay, PexelsMazwai, Coverr, Videvo, Free-HD-Footage, Vidsplay, Vimeo Stock Footage, WeDistill, Videezy, LifeofVids, YouTube Royalty Free Video, pond5, reddit Stock Footage, cute Stock Footage, Fancy Footage, Videvo
 23. Sesler için: Incompetech, BenSound, Free Music Archive, HookSounds, redditreddit ÖnerileriYouTube Royalty Free Music
 24. İçeriklerde "b roll" ya da "b footage" olarak mümkün olduğunca fotoğraflar yerine videolar seçilmelidir.
 25. Anlatımı zenginleştirmek adına GIF'lere de başvurabilirsiniz. Yapıları gereği GIF'ler düşük çözünürlükte olduğu için, ekranın tamamını doldurmamalıdır. Ayrıca GIF'ler, yine yapıları gereği kısa oldukları için, anlatımın ilgili kısmını kaplayacak uzunlukta döngüye alınmalı ve tekrar tekrar gösterilmelidir.
 26. Yayınlanan özgün videolar en az 1080 piksel (UHD) genişliğe sahip çözünürlükte çekilmiş olmalıdır. 4096 piksel (4K) ve 2048 piksel (2K) genişlikteki çözünürlük tercih edilir; ancak zorunlu değildir. 1080p altı video kayıtları otomatik olarak reddedilecektir.
 27. Videolarda, özellikle aksi gerekmiyorsa, titremeye yer verilmemeli; tripod kullanımına özen gösterilmelidir.
 28. Videonun ses aralığı 6-12 dB aralığını aşmamalıdır. Bütün sesler ve vokaller rahatlıkla anlaşılabilir ve rahatsız edici olmamalıdır. Mümkünse USB mikrofon ile değil, XLR mikrofonlarla kayıt alınmalıdır.
 29. Videoların işleme dosyaları (örneğin Adobe Premiere Pro, Adobe After Effects, Adobe Audition gibi dosyaları) tek bir dosya halinde saklanmalı ve yayından sonra en az 5 sene süreyle silinmemelidir. Evrim Ağacı bu dosyaları sizin yerinize ücretsiz olarak saklamaktadır. Dilerseniz bu dosyaları sıkıştırdıktan ("ZIPledikten") sonra WeTransfer gibi siteler aracılığıyla tarafımıza [email protected] üzerinden iletebilirsiniz.
 30. Videolarda genel izleyiciyi rahatsız edebilecek unsurlar bulunuyorsa, bunlar video başında veya ilgili kısımdan hemen önce açık bir şekilde belirtilmeli ve izleyiciye videoyu kapatmak veya o kısmı atlamak için makul bir zaman tanınmalıdır.
 31. Özgün videolara Evrim Ağacı logosu eklenebilir; ancak bu zorunlu değildir. Logo, sağ alt köşe haricindeki bir köşeye eklenmelidir.
 32. Çeviri (altyazı ve dublaj) videolarında Evrim Ağacı logosu bulundurulamaz.
 33. Tamamen telif haksız (örneğin ABD Hükümeti ve organları tarafından yayınlanan) videolar haricinde çeviri veya türev videoları YouTube kanalımız üzerinden yayınlanmayacaktır. Bu videoları internet sitemiz üzerinden yayınlamamız mümkündür. Sitede yayınlanacak olan çeviri videoları altında, orijinal kaynak açıkça belirtilmeli ve video açıklamasına eklenecek bir not ile izleyiciler, orijinal kanala gitmeye teşvik edilmelidir.
 34. Tüm videolarla birlikte 1 adet 16:9 oranlarında öne çıkarılan görsel ("thumbnail") gönderilmelidir/yüklenmelidir.
 35. Bu öne çıkarılan görsel, genişlik:uzunluk açısından 16:9 oranına uymalıdır.
 36. En az 1280 piksel genişlikte olmalıdır.
 37. Kanalın güncel öne çıkarılan görsel pratiklerini takip etmelidir. Bunun için kanaldaki son videoların görsellerine göz atılabilir.
 38. Tüm videolarla birlikte en fazla 60 karakter uzunluğunda bir başlık seçilmelidir. Evrim Ağacı, başlığı değiştirme hakkını saklı tutar.
 39. ​​​​​​​Tüm videolarla birlikte en az 100 kelime uzunluğunda video açıklaması gönderilmelidir/yüklenmelidir.
 40. ​Gönderilen açıklamalar, başlıkta kullanılan anahtar kelimelerle uyumlu olmalıdır.
 41. Açıklama, içeriği tam olarak yansıtmalı ve yanıltıcı olmamalıdır.
 42. Evrim Ağacı, açıklamayla birlikte bazı ek açıklamalar yayınlayacaktır.
 43. Tüm videolarla birlikte en az 10 adet etiket gönderilmelidir. Etiketler video içeriğini ve açıklamalarını yansıtacak şekilde seçilmelidir.
 44. Evrim Ağacı, bütün içeriklerde uygun gördüğü değişiklikleri ve düzenlemeleri yapma, yayınladığı içerikleri sonradan kaldırma, içerikleri yayınlama taleplerini reddetme hakkını saklı tutar.

Evrim Ağacı'nda video yayınlayan herkesin bu kuralları ve kurallar içindeki bağlantıları okuduğu, anladığı ve kabul ettiği varsayılmaktadır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/10/2020 21:23:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/6972

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Ornitoloji
Beslenme Biçimi
Doğum
Kitap
Diş Sorunları
Cinsellik Araştırmaları
Evrimsel Tarih
Enfeksiyon
Allah
Hayvanlar
Davranış
Koronavirüs
Solunum
Habercilik
Genetik Müdahale
Korku
Şiddet
Botanik
Teyit
Türleşme
Maske Takmak
Antropoloji
Ahlak
Dna
İnsanlar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Uyduların, gezegenlerin, güneşlerin ve evrenin, hatta evren sistemlerinin yasalarla yönetilmesini anlayabiliyoruz; ancak ufacık bir böceğin özel bir şekilde yaratılması gerektiğine inanıyoruz.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder