Paylaşım Yap

Evrim Ağacı'nda Video Yayınlama Kuralları

Evrim Ağacı'nda Video Yayınlama Kuralları Canterbury School
5 dakika
911
 • Özgün
Evrim Ağacı'nı YouTube'da takip edin.
Evrim Ağacı'nı YouTube'da takip edin.

Bu doküman, Evrim Ağacı'nın internet sitesinde ve/veya YouTube kanalında video yayınlamak isteyen kişilerin uyması gereken kurallardan ve bu kişilerin haklarından ve sorumluluklarından bahsetmektedir. 

 1. Evrim Ağacı'nda yayınlanan bütün içeriklerde olduğu gibi, video içeriklerde de Evrim Ağacı'nda Yayınlanan İçeriklerle İlgili Haklar isimli dokümandaki bütün maddeler aynen geçerlidir. Lütfen Evrim Ağacı'na içerik göndermeden önce bu hakları okuyup anladığınızdan ve kabul ettiğinizden emin olunuz.
 2. Evrim Ağacı, gönderilen videoları stiline, uzunluğuna, çekim kalitesine, konusuna, vb. kriterlere bağlı olarak iki YouTube kanalından birinde yayınlamaktadır. Hangisinde yayınlanacağını öngörmek için şu kriterlere dikkat edebilirsiniz:
 3. Evrim Ağacı Ana YouTube Kanalı (Evrim Ağacı)
 4. Videolar, bu doküman boyunca verilecek diğer tüm kurallara uymak zorundadır.
 5. Bu kanalda yayınlanacak videolar konu-odaklı olmalıdır. Bilimin herhangi bir alanından bir konuyu olabildiğince detaylı bir şekilde anlatmalıdır.
 6. Bu kanaldaki videolarda "talking-head" ("konuşan kafa") stiline ağırlık vermekteyiz; dolayısıyla kişiler bir arka plan önünde kendilerini çekmeli ve konuyu görsellerle zenginleştirmelidir.
 7. Videolara görsel eklenmesi konusunda 20 Saniye Kuralı takip edilmelidir. Ortalamada her 15-30 saniyede bir en azından 1 görsel (mümkünse video) girmeli ve konuyu pekiştirmelidir. Böylece tekdüze anlatımın sıkıcılığı giderilebilir.
 8. Bu kanalda belirli bir süreklilik hedeflenmektedir; dolayısıyla 1 aydan daha seyrek sıklıkta olmayacak biçimde, düzenli gönderimler yapılmalıdır. Çekim ve içerik kalitesine/zenginliğine bağlı olarak nadiren bu kural yönetimin kararıyla ihlal edilebilir.
 9. Videolarda kullanılan ton, heyecan verici, ilgi çekici ve arkadaş canlısı olmalıdır. Çekingen, çok ciddi, tekdüze, sıkkın, bıkkın, vb. anlatımlardan kaçınılmalıdır.
 10. Video uzunluğu en az 10 dakika olmalıdır.
 11. Çekim ve prodüksiyon kalitesi, kanaldaki diğer videolarla benzer olmalıdır.
 12. Evrim Ağacı 2. YouTube Kanalı (Evrim Ağacı 2)
 13. Videolar, bu doküman boyunca verilecek diğer tüm kurallara uymak zorundadır.
 14. Bu kanalda yayınlanacak videolar daha deneyseldir. Deney gösterimi, podcast, mini-belgesel, video çekimi konusunda deneyim kazanma, yeni girişimler, test yayınları, vb. konulara ağırlık verilmektedir.
 15. Herhangi bir stilin takip edilmesi zorunlu değildir. Çekim ve prodüksiyon kalitesi, kanaldaki diğer videolarla benzer olmalıdır. Örnekler için kanala göz atılabilir.
 16. Videolarda kullanılan bütün ses, fotoğraf ve videoların telif hakkı ile ilgili gerekli izinler alınmalıdır. Telif hakkı alınmadan kullanılan materyallerin Adil Kullanım Doktrini'ne uyduğundan emin olunmalıdır. Bu doktrin ile ilgili olarak bu materyalimiz dikkatlice okunmalıdır. 
 17. Yayınlanması için göndereceğiniz videolarda kullandığınız bütün videoların, görsellerin ve/veya müziklerin tam listesini, bu içeriklere erişebileceğimiz bağlantılarla (linklerle) birlikte tarafımıza iletmeniz gerekmektedir.
 18. Eğer video düzenlemesi tarafınızdan yapıldıysa, telif haksız ("royalty-free") kaynaklardan alınan içerikler hariç, tüm videoların kaynakları ekranın tercihen sol alt köşesinde belirtilmelidir. YouTube kanalımızdan konu ile ilgili örnekler görebilirsiniz.
 19. Mümkün olduğunca videolarda ücretsiz ve açık kaynak görsellere yer verilmelidir. Aşağıdaki tavsiyelerimiz yardımcı olabilir:
 20. Genel: Archive.org
 21. Görseller için: Wikimedia CommonsPixabay, Pexels, Unsplash, USA.gov, Loc.gov, Flickr Public Domain
 22. Videolar için: Pixabay, PexelsMazwai, Coverr, Videvo, Free-HD-Footage, Vidsplay, Vimeo Stock Footage, WeDistill, Videezy, LifeofVids, YouTube Royalty Free Video, pond5, reddit Stock Footage, cute Stock Footage, Fancy Footage, Videvo
 23. Sesler için: Incompetech, BenSound, Free Music Archive, HookSounds, redditreddit ÖnerileriYouTube Royalty Free Music
 24. İçeriklerde "b roll" ya da "b footage" olarak mümkün olduğunca fotoğraflar yerine videolar seçilmelidir.
 25. Anlatımı zenginleştirmek adına GIF'lere de başvurabilirsiniz. Yapıları gereği GIF'ler düşük çözünürlükte olduğu için, ekranın tamamını doldurmamalıdır. Ayrıca GIF'ler, yine yapıları gereği kısa oldukları için, anlatımın ilgili kısmını kaplayacak uzunlukta döngüye alınmalı ve tekrar tekrar gösterilmelidir.
 26. Yayınlanan özgün videolar en az 1080 piksel (UHD) genişliğe sahip çözünürlükte çekilmiş olmalıdır. 4096 piksel (4K) ve 2048 piksel (2K) genişlikteki çözünürlük tercih edilir; ancak zorunlu değildir. 1080p altı video kayıtları otomatik olarak reddedilecektir.
 27. Videolarda, özellikle aksi gerekmiyorsa, titremeye yer verilmemeli; tripod kullanımına özen gösterilmelidir.
 28. Videonun ses aralığı 6-12 dB aralığını aşmamalıdır. Bütün sesler ve vokaller rahatlıkla anlaşılabilir ve rahatsız edici olmamalıdır. Mümkünse USB mikrofon ile değil, XLR mikrofonlarla kayıt alınmalıdır.
 29. Videoların işleme dosyaları (örneğin Adobe Premiere Pro, Adobe After Effects, Adobe Audition gibi dosyaları) tek bir dosya halinde saklanmalı ve yayından sonra en az 5 sene süreyle silinmemelidir. Evrim Ağacı bu dosyaları sizin yerinize ücretsiz olarak saklamaktadır. Dilerseniz bu dosyaları sıkıştırdıktan ("ZIPledikten") sonra WeTransfer gibi siteler aracılığıyla tarafımıza [email protected] üzerinden iletebilirsiniz.
 30. Videolarda genel izleyiciyi rahatsız edebilecek unsurlar bulunuyorsa, bunlar video başında veya ilgili kısımdan hemen önce açık bir şekilde belirtilmeli ve izleyiciye videoyu kapatmak veya o kısmı atlamak için makul bir zaman tanınmalıdır.
 31. Özgün videolara Evrim Ağacı logosu eklenebilir; ancak bu zorunlu değildir. Logo, sağ alt köşe haricindeki bir köşeye eklenmelidir.
 32. Çeviri (altyazı ve dublaj) videolarında Evrim Ağacı logosu bulundurulamaz.
 33. Tamamen telif haksız (örneğin ABD Hükümeti ve organları tarafından yayınlanan) videolar haricinde çeviri veya türev videoları YouTube kanalımız üzerinden yayınlanmayacaktır. Bu videoları internet sitemiz üzerinden yayınlamamız mümkündür. Sitede yayınlanacak olan çeviri videoları altında, orijinal kaynak açıkça belirtilmeli ve video açıklamasına eklenecek bir not ile izleyiciler, orijinal kanala gitmeye teşvik edilmelidir.
 34. Tüm videolarla birlikte 1 adet 16:9 oranlarında öne çıkarılan görsel ("thumbnail") gönderilmelidir/yüklenmelidir.
 35. Bu öne çıkarılan görsel, genişlik:uzunluk açısından 16:9 oranına uymalıdır.
 36. En az 1280 piksel genişlikte olmalıdır.
 37. Kanalın güncel öne çıkarılan görsel pratiklerini takip etmelidir. Bunun için kanaldaki son videoların görsellerine göz atılabilir.
 38. Tüm videolarla birlikte en fazla 60 karakter uzunluğunda bir başlık seçilmelidir. Evrim Ağacı, başlığı değiştirme hakkını saklı tutar.
 39. ​​​​​​​Tüm videolarla birlikte en az 100 kelime uzunluğunda video açıklaması gönderilmelidir/yüklenmelidir.
 40. ​Gönderilen açıklamalar, başlıkta kullanılan anahtar kelimelerle uyumlu olmalıdır.
 41. Açıklama, içeriği tam olarak yansıtmalı ve yanıltıcı olmamalıdır.
 42. Evrim Ağacı, açıklamayla birlikte bazı ek açıklamalar yayınlayacaktır.
 43. Tüm videolarla birlikte en az 10 adet etiket gönderilmelidir. Etiketler video içeriğini ve açıklamalarını yansıtacak şekilde seçilmelidir.
 44. Evrim Ağacı, bütün içeriklerde uygun gördüğü değişiklikleri ve düzenlemeleri yapma, yayınladığı içerikleri sonradan kaldırma, içerikleri yayınlama taleplerini reddetme hakkını saklı tutar.

Evrim Ağacı'nda video yayınlayan herkesin bu kuralları ve kurallar içindeki bağlantıları okuduğu, anladığı ve kabul ettiği varsayılmaktadır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
4
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/10/2023 10:19:31 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/6972

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sıcak
Hastalık Yayılımı
Bilişsel
Uydu
Mers
Köpekler
Önyargı
Coğrafya
Müzik
Kadın Sağlığı
Çiçek
Semptom
Radyo
Taklit
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Enfeksiyon
Teyit
Kişilik
Bilim Tarihi
Albert Einstein
Aşı
Gen
Biyoçeşitlilik
Optik
Evrim Ağacı Duyurusu
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı, et al. Evrim Ağacı'nda Video Yayınlama Kuralları. (26 Mayıs 2018). Alındığı Tarih: 4 Ekim 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/6972
Ağacı, E., Bakırcı, Ç. M. (2018, May 26). Evrim Ağacı'nda Video Yayınlama Kuralları. Evrim Ağacı. Retrieved October 04, 2023. from https://evrimagaci.org/s/6972
E. Ağacı, et al. “Evrim Ağacı'nda Video Yayınlama Kuralları.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 26 May. 2018, https://evrimagaci.org/s/6972.
Ağacı, Evrim. Bakırcı, Çağrı Mert. “Evrim Ağacı'nda Video Yayınlama Kuralları.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, May 26, 2018. https://evrimagaci.org/s/6972.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close