Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Evrim Ağacı'nı YouTube'da takip edin.
Evrim Ağacı'nı YouTube'da takip edin.

Bu döküman, Evrim Ağacı'nın internet sitesinde ve/veya YouTube kanalında video yayınlamak isteyen kişilerin uyması gereken kurallardan ve bu kişilerin haklarından ve sorumluluklarından bahsetmektedir. 

 1. Evrim Ağacı'nda yayınlanan bütün içeriklerde olduğu gibi, video içeriklerde de Evrim Ağacı'nda Yayınlanan İçeriklerle İlgili Haklar isimli dökümandaki bütün maddeler aynen geçerlidir. Lütfen Evrim Ağacı'na içerik göndermeden önce bu hakları okuyup anladığınızdan ve kabul ettiğinizden emin olunuz.
 2. Videolarda kullanılan bütün ses, fotoğraf ve videoların telif hakkı ile ilgili gerekli izinler alınmalıdır. Telif hakkı alınmadan kullanılan materyallerin Adil Kullanım Doktrini'ne uyduğundan emin olunmalıdır. Bu doktrin ile ilgili olarak bu materyalimiz dikkatlice okunmalıdır. 
 3. Yayınlanması için göndereceğiniz videolarda kullandığınız bütün videoların, görsellerin ve/veya müziklerin tam listesini, bu içeriklere erişebileceğimiz bağlantılarla (linklerle) birlikte tarafımıza iletmeniz gerekmektedir.
 4. Eğer video düzenlemesi tarafınızdan yapıldıysa, telif haksız ("royalty-free") kaynaklardan alınan içerikler hariç, tüm videoların kaynakları ekranın tercihen sol alt köşesinde belirtilmelidir. YouTube kanalımızdan konu ile ilgili örnekler görebilirsiniz.
 5. Mümkün olduğunca videolarda ücretsiz ve açık kaynak görsellere yer verilmelidir. Aşağıdaki tavsiyelerimiz yardımcı olabilir:
 6. Genel: Archive.org
 7. Görseller için: Wikimedia CommonsPixabay, Pexels, Unsplash, USA.gov, Loc.gov, Flickr Public Domain
 8. Videolar için: Pixabay, PexelsMazwai, Coverr, Videvo, Free-HD-Footage, Vidsplay, Vimeo Stock Footage, WeDistill, Videezy, LifeofVids, YouTube Royalty Free Video, pond5, reddit Stock Footage, cute Stock Footage, Fancy Footage, Videvo
 9. Sesler için: Incompetech, BenSound, Free Music Archive, HookSounds, redditreddit ÖnerileriYouTube Royalty Free Music
 10. İçeriklerde "b roll" ya da "b footage" olarak mümkün olduğunca fotoğraflar yerine videolar seçilmelidir.
 11. Anlatımı zenginleştirmek adına GIF'lere de başvurabilirsiniz. Yapıları gereği GIF'ler düşük çözünürlükte olduğu için, ekranın tamamını doldurmamalıdır. Ayrıca GIF'ler, yine yapıları gereği kısa oldukları için, anlatımın ilgili kısmını kaplayacak uzunlukta döngüye alınmalı ve tekrar tekrar gösterilmelidir.
 12. Yayınlanan özgün videolar en az 1080 piksel (UHD) genişliğe sahip çözünürlükte çekilmiş olmalıdır. 4096 piksel (4K) genişlikteki çözünürlük tercih edilir; ancak zorunlu değildir. 1080p altı video kayıtları otomatik olarak reddedilecektir.
 13. Videolarda, özellikle aksi gerekmiyorsa, titremeye yer verilmemeli; tripod kullanımına özen gösterilmelidir.
 14. Videonun ses aralığı 6-12 dB aralığını aşmamalıdır. Bütün sesler ve vokaller rahatlıkla anlaşılabilir ve rahatsız edici olmamalıdır. Mümkünse USB mikrofon ile değil, XLR mikrofonlarla kayıt alınmalıdır.
 15. Videoların işleme dosyaları (örneğin Adobe Premiere Pro, Adobe After Effects, Adobe Audition gibi dosyaları) tek bir dosya halinde saklanmalı ve yayından sonra en az 5 sene süreyle silinmemelidir. Evrim Ağacı bu dosyaları sizin yerinize ücretsiz olarak saklamaktadır. Dilerseniz bu dosyaları sıkıştırdıktan ("ZIPledikten") sonra WeTransfer gibi siteler aracılığıyla tarafımıza [email protected] üzerinden iletebilirsiniz.
 16. Videolarda genel izleyiciyi rahatsız edebilecek unsurlar bulunuyorsa, bunlar video başında veya ilgili kısımdan hemen önce açık bir şekilde belirtilmeli ve izleyiciye videoyu kapatmak veya o kısmı atlamak için makul bir zaman tanınmalıdır.
 17. Özgün videolara Evrim Ağacı logosu eklenebilir; ancak bu zorunlu değildir.
 18. Çeviri (altyazı ve dublaj) videolarında Evrim Ağacı logosu bulundurulamaz.
 19. Tamamen telif haksız (örneğin ABD Hükümeti ve organları tarafından yayınlanan) videolar haricinde çeviri veya türev videoları YouTube kanalımız üzerinden yayınlanmayacaktır. Bu videoları internet sitemiz üzerinden yayınlamamız mümkündür. Sitede yayınlanacak olan çeviri videoları altında, orijinal kaynak açıkça belirtilmeli ve video açıklamasına eklenecek bir not ile izleyiciler, orijinal kanala gitmeye teşvik edilmelidir.
 20. Tüm videolarla birlikte 1 adet 16:9 oranlarında öne çıkarılan görsel ("thumbnail") gönderilmelidir/yüklenmelidir.
 21. Bu öne çıkarılan görsel, genişlik:uzunluk açısından 16:9 oranına uymalıdır.
 22. En az 1280 piksel genişlikte olmalıdır.
 23. İçerisinde %20'den fazla metin bulunmamalıdır. Bunu, görselinizi şu bağlantıya yükleyip, bütün testleri geçip geçmediğinize bakarak görebilirsiniz.
 24. Tüm videolarla birlikte en fazla 60 karakter uzunluğunda bir başlık seçilmelidir. Evrim Ağacı, başlığı değiştirme hakkını saklı tutar.
 25. ​​​​​​​Tüm videolarla birlikte en az 100 kelime uzunluğunda video açıklaması gönderilmelidir/yüklenmelidir.
 26. ​Gönderilen açıklamalar, başlıkta kullanılan anahtar kelimelerle uyumlu olmalıdır.
 27. Açıklama, içeriği tam olarak yansıtmalı ve yanıltıcı olmamalıdır.
 28. Evrim Ağacı, açıklamayla birlikte bazı ek açıklamalar yayınlayacaktır.
 29. Tüm videolarla birlikte en az 10 adet etiket gönderilmelidir. Etiketler video içeriğini ve açıklamalarını yansıtacak şekilde seçilmelidir.
 30. Evrim Ağacı, bütün içeriklerde uygun gördüğü değişiklikleri ve düzenlemeleri yapma, yayınladığı içerikleri sonradan kaldırma, içerikleri yayınlama taleplerini reddetme hakkını saklı tutar.

Evrim Ağacı'nda video yayınlayan herkesin bu kuralları ve kurallar içindeki bağlantıları okuduğu, anladığı ve kabul ettiği varsayılmaktadır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/10/2019 11:27:44 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/6972

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes kendi fikrine sahip olmakta özgürdür; ancak kimse gerçekler konusunda hatalı olma hakkına sahip değildir.”
Bernard M. Baruch
Geri Bildirim Gönder