Evrim Ağacı'nda Video Yayınlama Kuralları

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu döküman, Evrim Ağacı'nın internet sitesinde ve/veya YouTube kanalında video yayınlamak isteyen kişilerin uyması gereken kurallardan ve bu kişilerin haklarından ve sorumluluklarından bahsetmektedir. 


 1. Evrim Ağacı'nda yayınlanan bütün içeriklerde olduğu gibi, video içeriklerde de Evrim Ağacı'nda Yayınlanan İçeriklerle İlgili Haklar isimli dökümandaki bütün maddeler aynen geçerlidir. 
 2. Videolarda kullanılan bütün görsellerin telif hakkı bulunmalı, gerekli izinler alınmalı veya Adil Kullanım Doktrini ile ilgili dökümanımızdaki bilgilere harfiyen uymalıdır. 
 3. Yayınlanması için göndereceğiniz videolarda kullandığınız bütün videoların, görsellerin ve/veya müziklerin tam listesini, bu içeriklere erişebileceğimiz bağlantılarla (linklerle) birlikte tarafımıza iletmeniz gerekmektedir.
 4. Mümkün olduğunca videolarda ücretsiz ve açık kaynak görsellere yer verilmelidir. Aşağıdaki tavsiyelerimiz yardımcı olabilir:
 5. Genel: Archive.org
 6. Görseller için: Wikimedia CommonsPixabay, Pexels, Unsplash, USA.gov, Loc.gov, Flickr Public Domain
 7. Videolar için: Pixabay, PexelsMazwai, Coverr, Videvo, Free-HD-Footage, Vidsplay, Vimeo Stock Footage, WeDistill, Videezy, LifeofVids, YouTube Royalty Free Video, pond5, reddit Stock Footage, cute Stock Footage, Fancy Footage, Videvo
 8. Sesler için: Incompetech, BenSound, Free Music Archive, HookSounds, redditreddit ÖnerileriYouTube Royalty Free Music
 9. İçeriklerde "b roll" ya da "b footage" olarak mümkün olduğunda fotoğraflar yerine videolar seçilmelidir.
 10. Yayınlanan özgün videolar en az 1080 piksel (UHD) genişliğe sahip çözünürlükte çekilmiş olmalıdır. 4096 piksel (4K) genişlikteki çözünürlük tercih edilmektedir.
 11. Videolarda, özellikle aksi gerekmiyorsa, titremeye yer verilmemeli; tripod kullanımına özen gösterilmelidir.
 12. Videonun ses aralığı 6-12 dB aralığını aşmamalıdır. Bütün sesler ve vokaller rahatlıkla anlaşılabilir ve rahatsız edici olmamalıdır. Mümkünse USB mikrofon ile değil, XLR mikrofonlarla kayıt alınmalıdır.
 13. Videoların işleme dosyaları (örneğin Adobe Premiere Pro, Adobe After Effects, Adobe Audition gibi dosyaları) tek bir dosya halinde saklanmalı ve yayından sonra en az 5 sene süreyle silinmemelidir. Evrim Ağacı bu dosyaları sizin yerinize ücretsiz olarak saklamaktadır. Dilerseniz bu dosyaları sıkıştırdıktan ("ZIPledikten") sonra WeTransfer gibi siteler aracılığıyla tarafımıza [email protected] üzerinden iletebilirsiniz.
 14. Videolarda genel izleyiciyi rahatsız edebilecek unsurlar bulunuyorsa, bunlar video başında veya ilgili kısımdan hemen önce açık bir şekilde belirtilmeli ve izleyiciye videoyu kapatmak veya o kısmı atlamak için makul bir zaman tanınmalıdır.
 15. Özgün videolara Evrim Ağacı logosu eklenebilir; ancak bu zorunlu değildir.
 16. Çeviri (altyazı ve dublaj) videolarında Evrim Ağacı logosu bulundurulamaz. Bu videolar YouTube kanalında yayınlanamaz. Sitede yayınlanacak olan çeviri videoları altında, orijinal kaynak açıkça belirtilmeli ve video açıklamasına eklenecek bir not ile izleyiciler, orijinal kanala gitmeye teşvik edilmelidir.
 17. Tüm videolarla birlikte 1 adet 16:9 oranlarında öne çıkarılan görsel ("thumbnail") gönderilmelidir/yüklenmelidir.
 18. Bu öne çıkarılan görsel, genişlik:uzunluk açısından 16:9 oranına uymalıdır.
 19. En az 1280 piksel genişlikte olmalıdır.
 20. İçerisinde %20'den fazla metin bulunmamalıdır. Bunu, görselinizi şu bağlantıya yükleyip, bütün testleri geçip geçmediğinize bakarak görebilirsiniz.
 21. ​​​​​​​Tüm videolarla birlikte en az 100 kelime uzunluğunda video açıklaması gönderilmelidir/yüklenmelidir.
 22. ​Gönderilen açıklamalar, başlıkta kullanılan anahtar kelimelerle uyumlu olmalıdır.
 23. Açıklama, içeriği tam olarak yansıtmalı ve yanıltıcı olmamalıdır.
 24. Evrim Ağacı, açıklamayla birlikte bazı ek açıklamalar yayınlayacaktır.
 25. Evrim Ağacı, bütün içeriklerde uygun gördüğü değişiklikleri ve düzenlemeleri yapma, yayınladığı içerikleri sonradan kaldırma, içerikleri yayınlama taleplerini reddetme hakkını saklı tutar.


Evrim Ağacı'nda video yayınlayan herkesin bu kuralları ve kurallar içindeki bağlantıları okuduğu, anladığı ve kabul ettiği varsayılmaktadır.

Patreon

Arkeoloji ve Anatomi Aracılığıyla Modern İnsanın Kökenlerine Ait Modeller Test Ediliyor!

Site Yöneticisi

Evrim Ağacı

Evrim Ağacı

Site Yöneticisi

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim