Gece Modu

Bu bir yazar görüşü makalesidir. Makalelerimizin geri kalanı aksine, bu içerikte yazar kendi görüşlerine yer vermektedir. Bu görüşlerin yayınlanması, Evrim Ağacı yöneticileri ve editörleri tarafından desteklendiği veya kabul edildiği anlamına gelmemektedir. Bu makaleler genellikle şeffaflık ve/veya tarafsızlık ilkelerini pekiştirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Bu konuda daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Evrim Ağacı'nı 9 sene önce bugün, ODTÜ Biyoloji Bölümü'nde birkaç arkadaş bir araya gelerek kurduğumuzda, elbette hiçbirimiz sadece birkaç sene içinde Türkiye'nin en büyük, en çok ziyaret edilen, en güvenilir popüler bilim oluşumuna evrimleşeceğini öngöremezdik. Yani bizler de o zamanlar, evrimin kendisi kadar öngörüsüzdük denebilir. Amacımız, bölümdeki dostlarımızla birlikte evrimi ve genel olarak bilimi daha iyi öğrenmekti. Yani bir "nerdler kulübü"nden ibarettik.

Hah... Düşünüyorum da... Sanıyorum hala öyleyiz.

Şaka bir yana, 9 yılda kat ettiğimiz yolun büyüklüğü gerçekten heyecan verici. Tabii ki gidilmesi gereken yol yanında bir arpa boyu; ama ufak bir öğrenci topluluğundan çıkıp, uluslararası düzeyde popüler bilim üretebilen, Türkiye'de bilim anlatıcılığına yönelik denenmemişleri deneyen, ülkemizdeki gençlerin ulaşmak istediği ama dil bariyeri dolayısıyla anlayamadığı çok önemli ve ufuk açıcı içerikleri dilimize kazandıran, Türkiye'nin en büyük popüler bilim arşivlerinden birini barındıran, bunu bir bireysel eğitim akademisi şeklinde halka açık biçimde sunabilen, ülkemizin ve belki de Dünya'nın ilk bilimsever-odaklı sosyal medyası olma yolunda ilerleyen ve hepsinden güzeli, tüm bunları tamamen ücretsiz ve neredeyse tamamen okurların, izleyenlerin, takipçilerin maddi destekleriyle yürüten bir bilim platformuna dönüştük.

Bu yolda 3 bilim kitabı yayınladık (ve daha birçoğu yolda), Dünya'nın ilk evrim odaklı ve evrimsel biyoloji kavramlarını öğretmeyi hedefleyen kutulu masa oyununu ürettik, binlerce özgün popüler bilim makalesi yazdık ve çeviri yaptık, yüzlerce bilim videosu yayınladık. Kendi kitle fonlama aracımızı üretmekle kalmadık, bunu tüm Dünya'ya (özellikle de ülkemizdeki içerik üreticilerine) açık hale getirerek, bizler gibi özgürce içerik üretmek isteyenlere bir maddi kaynak sağladık. Her ay milyonlarca insanın uğradığı sitemiz, Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 700 sitesinden biri haline geldi. Başardıklarımızın hepsini buraya sığdırmam imkansız; ancak sadece 2018 yılında başardıklarımızı yıllık raporumuzdan okuyabilirsiniz.

Evrim Ağacı'nın omurgası, şimdilik sadece bir avuç insanın adeta "insan-üstü" çabası ile inşa ediliyor olsa da, tüm bu gelişmeler sırasında Dünya'nın dört bir yanından sayısız bilimsever bu omurga üzerine dahil oldu; iskeleti tamamladı. Bu sayede, Evrim Ağacı ailesiyle kemikleşen yüzlerce kişinin bilim anlatıcılığı çalışmalarına ev sahipliği yaptık. Yani sadece bir bilim blogu olmaktan çıkarak, tam bir bilim platformuna evrimleştik.

Türkiye'de bilim anlatmak isteyenlerin eline alabileceği bir megafon olmaya, Türkiye'ye bilim yaymak isteyenlere bir araç olmaya yönelik amaçlarımızı bir bir yerine getiriyoruz. Bu yüzden bizler, "kişiler" değiliz, "bilimseverleriz"; bir aileyiz. Bilimsever olan herkesin eviyiz, dostuyuz, ailesiyiz.

Bu çalışmalarımız sadece ana akım medya organlarında yankı bulmakla kalmadı, aynı zamanda Türkiye'de popüler bilim yayıncılığına yönelik araştırmalar yürüten akademisyenlerin de dikkatini çekti, yüksek lisans ve doktora tezlerinin ve hatta sosyal medya çalışmaları konusunda yayımlanan kitaplara konu olduk.

Daha yapacak çok işimiz var. Bu moral bozucu değil, moral verici bir durum. İnternet ortamının bütün ezici negativitesine rağmen, oralarda bir yerlerde gençlerin ve hatta çocukları için daha iyi bir gelecek inşa etmek isteyen yetişkinlerin umudu olduğumuzu biliyoruz. Amacımız bu alanda tek ve son olmak değil, çıta yükselten ama bunu yaparken alttan gelen yepyeni oluşumlara, bizden daha da iyilerini başarabilecek bilimseverlere yeni yollar açanlar olmak... Bizi her sabah yataktan kaldıran, gün boyu 18 saate varan süreler boyunca aralıksız çalışmamızı mümkün kılan, Türkiye'miz ve insanlarımız için güzel bir şeyler yapabileceğimizi biliyor olmak. Elimizden geleni ardımıza koymaya yüzümüzün olmaması... Carl Sagan'ın da dediği gibi, "aşık olduğumuz için bunu Dünya'ya duyurma arzusu"...

Umuyoruz ki önümüzdeki yıllarda, tüm bilimseverlerin ve bilim meraklılarının daha da uğrak noktası olacağız. Herkese ve her şeye yönelik çalışmalar yapmaktansa, ülkemizdeki ve nihayetinde Dünya'daki bilimseverlerin ihtiyaç ve arzularına yönelik, onları şu anda olduklarından çok daha üst seviyelere getirebilecek, daha iyi işbirlikleri kurabilecek, kendi etraflarını daha çok aydınlatmalarını sağlayacak, kendilerini daha çok geliştirmelerini mümkün kılacak, bunu yaparken bilimsever ve popüler bilim komünitesine katkılar sağlayabilmelerine olanak tanıyacak yepyeni araçlar ve ürünler geliştirmeye devam ediyoruz; bu gidişatı sürdüreceğiz.

Umuyoruz ki ülkemizde yeşeren bu bilim ağacının çalışmaları sizlere de faydalı oluyordur ve daha nice yıllar faydalı olmaya devam edecektir.

Bu süreçte yanımızda duran, bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü kazandıran, yanlış yaptığımızda doğru yolu gösteren, altımızı oymak yerine dallarımızın daha sağlıklı olması için samimi çabalar sarf eden tüm Evrim Ağacı ailesi üyelerine yürekten teşekkür ederiz.

Nice 9 yıllara, Evrim Ağacı ailesi!

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 21
 • Tebrikler! 21
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 7
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2020 09:08:36 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7973

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hiç denediniz mi? Başarısız oldunuz mu? Fark etmez. Tekrar deneyin. Tekrar başarısız olun. Daha iyi başarısız olun.”
Samuel Beckett
Geri Bildirim Gönder