Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tür adı: Eupodophis descouensi

Cins Adı: Eupodophis

Sınıf: Sauropsida (Sürüngenler)

Yaşadığı Dönem: Geç Kretase (92 MYÖ)

Boyut: ~ 85 cm.

Bulunduğu Müze: Paris Doğa Tarihi Müzesi, Fransa

Fosil Alanı: al-Nammoura Köyü, Lübnan

Tanımlandığı Yıl: 2000

Yeniden İncelendiği Yıl: 2008

Bilgi: Geç Kretase Dönem'de yaşamış olan bir yılan türü olan Eupodophis sahip olduğu uzuvlar ile meşhur olmuş bir türdür. Zaten yılanların, uzuvların evrimsel süreçte körelmesiyle evrimleşmiş sürüngenler olduğu bilinmektedir; Eupodophis ise bunu net bir şekilde ispatlayan bir "ara geçiş türü"dür. Akdeniz-Tetis Denizi'nde yaşamış olduğu düşünülen bu tür, 2 adet tam körelmemiş ön ayağa sahiptir. Kaburgalarındaki ve omurgasındaki kemikler, denizel yaşantıya adapte olacak şekilde diğer sürüngenlere göre daha kalın hale gelmiştir. Omurgaya bağlı, oldukça küçük ve körelmiş bir kalça kemiği bulunmaktadır. Tarsal kemikleri küçülmüş ve işlevsiz olacak kadar körelmiştir. Ayakta bulunması gereken metatarsal ve falanj kemikleri ise tamamen yok olmuştur. Kemik, Grenoble'de bulunan Avrupa Işık Kaynağı Araştırma Merkezi'nde, sinkotron radyasyon tesislerinde detaylıca analiz edilmiş ve evrimsel değişimleri net bir şekilde tespit edilmiştir. Araştırmacıların tekrar tekrar test edilmiş sonuçları açıktır: Türün, tartışmaya yer bırakmayacak netlikte bacakları bulunmaktadır. Bu bacaklar, körelmiştir ve bir tanesi fosil kaydında görülmekte, diğeri ise kireçtaşı içerisine gömülü bulunmaktadır. Bu bacaklar 2 santimetreden biraz kısadır. Türün bacaklarının yapısı Gila canavarı ve diğer yakın akrabalarla da kıyaslanmıştır. Bacakların ve kolların körelmesi, HOX genlerinde meydana gelen evrimsel değişimlerden kaynaklanmış olabilir. Bu körelmenin evrimsel nedeniyse, su içerisindeki hareketin daha hidrodinamik hale getirilmesi olabileceği, türün karadan denize geçişte bir ara form olmasıyla ilgili olabileceği düşünülmektedir. 

Paleontolojik Bulgular:

Rekonstrüksiyonlar:

 


Teşekkür: Barış Dallı

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. RedOrbit
 2. BBC
 3. Julius Csotonyi/DeviantArt - Paleoart
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/02/2020 00:55:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/898

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evren dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz. Matematik dilinde yazılmış bu kitapta harfler üçgen, daire ve diğer geometrik şekillerdir. Bu dil ve harfleri öğrenmedikçe kitabın tek bir sözcüğünü bile anlayamaz, karanlık bir labirentte dolanıp dururuz.”
Galileo Galilei
Geri Bildirim Gönder