Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Eupodophis descouensi (Bacaklı Yılan)

Eupodophis descouensi (Bacaklı Yılan)
1 dakika
3,401
Tüm Reklamları Kapat

Tür adı: Eupodophis descouensi

Cins Adı: Eupodophis

Sınıf: Sauropsida (Sürüngenler)

Tüm Reklamları Kapat

Yaşadığı Dönem: Geç Kretase (92 MYÖ)

Boyut: ~ 85 cm.

Bulunduğu Müze: Paris Doğa Tarihi Müzesi, Fransa

Fosil Alanı: al-Nammoura Köyü, Lübnan

Tüm Reklamları Kapat

Tanımlandığı Yıl: 2000

Yeniden İncelendiği Yıl: 2008

Bilgi: Geç Kretase Dönem'de yaşamış olan bir yılan türü olan Eupodophis sahip olduğu uzuvlar ile meşhur olmuş bir türdür. Zaten yılanların, uzuvların evrimsel süreçte körelmesiyle evrimleşmiş sürüngenler olduğu bilinmektedir; Eupodophis ise bunu net bir şekilde ispatlayan bir "ara geçiş türü"dür. Akdeniz-Tetis Denizi'nde yaşamış olduğu düşünülen bu tür, 2 adet tam körelmemiş ön ayağa sahiptir. Kaburgalarındaki ve omurgasındaki kemikler, denizel yaşantıya adapte olacak şekilde diğer sürüngenlere göre daha kalın hale gelmiştir. Omurgaya bağlı, oldukça küçük ve körelmiş bir kalça kemiği bulunmaktadır. Tarsal kemikleri küçülmüş ve işlevsiz olacak kadar körelmiştir. Ayakta bulunması gereken metatarsal ve falanj kemikleri ise tamamen yok olmuştur. Kemik, Grenoble'de bulunan Avrupa Işık Kaynağı Araştırma Merkezinde, sinkotron radyasyon tesislerinde detaylıca analiz edilmiş ve evrimsel değişimleri net bir şekilde tespit edilmiştir. Araştırmacıların tekrar tekrar test edilmiş sonuçları açıktır: Türün, tartışmaya yer bırakmayacak netlikte bacakları bulunmaktadır. Bu bacaklar, körelmiştir ve bir tanesi fosil kaydında görülmekte, diğeri ise kireçtaşı içerisine gömülü bulunmaktadır. Bu bacaklar 2 santimetreden biraz kısadır. Türün bacaklarının yapısı Gila canavarı ve diğer yakın akrabalarla da kıyaslanmıştır. Bacakların ve kolların körelmesi, HOX genlerinde meydana gelen evrimsel değişimlerden kaynaklanmış olabilir. Bu körelmenin evrimsel nedeniyse, su içerisindeki hareketin daha hidrodinamik hale getirilmesi olabileceği, türün karadan denize geçişte bir ara form olmasıyla ilgili olabileceği düşünülmektedir. 

Paleontolojik Bulgular:

Rekonstrüksiyonlar:

 Teşekkür: Barış Dallı

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • S. Savage. Fossilized Snake With Two Legs Found. (9 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 9 Temmuz 2020. Alındığı Yer: RedOrbit | Arşiv Bağlantısı
 • J. Amos. Ancient Serpent Shows Its Leg. (9 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 9 Temmuz 2020. Alındığı Yer: BBC | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/06/2024 11:14:22 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/898

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Metabolizma
Evrim Ağacı Duyurusu
Çiftleşme
Evrim Tarihi
Uzun
Toprak
Olumsuz
Dinozor
Kartal
Tahmin
Video
Botanik
Diş Sorunları
Sayı
Savaş
Primat
Nöroloji
Allah
Nüfus
Bilim Tarihi
Zeka
Makroevrim
Demir
Avcı
Tohum
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Eupodophis descouensi (Bacaklı Yılan). (6 Ocak 2013). Alındığı Tarih: 19 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/898
Bakırcı, Ç. M. (2013, January 06). Eupodophis descouensi (Bacaklı Yılan). Evrim Ağacı. Retrieved June 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/898
Ç. M. Bakırcı. “Eupodophis descouensi (Bacaklı Yılan).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 06 Jan. 2013, https://evrimagaci.org/s/898.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Eupodophis descouensi (Bacaklı Yılan).” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 06, 2013. https://evrimagaci.org/s/898.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close