Reklamı Kapat

Eupodophis descouensi (Bacaklı Yılan)

Eupodophis descouensi (Bacaklı Yılan)
1 dakika
2,916 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Tür adı: Eupodophis descouensi

Cins Adı: Eupodophis

Sınıf: Sauropsida (Sürüngenler)

Yaşadığı Dönem: Geç Kretase (92 MYÖ)

Reklamı Kapat

Boyut: ~ 85 cm.

Bulunduğu Müze: Paris Doğa Tarihi Müzesi, Fransa

Fosil Alanı: al-Nammoura Köyü, Lübnan

Tanımlandığı Yıl: 2000

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Yeniden İncelendiği Yıl: 2008

Bilgi: Geç Kretase Dönem'de yaşamış olan bir yılan türü olan Eupodophis sahip olduğu uzuvlar ile meşhur olmuş bir türdür. Zaten yılanların, uzuvların evrimsel süreçte körelmesiyle evrimleşmiş sürüngenler olduğu bilinmektedir; Eupodophis ise bunu net bir şekilde ispatlayan bir "ara geçiş türü"dür. Akdeniz-Tetis Denizi'nde yaşamış olduğu düşünülen bu tür, 2 adet tam körelmemiş ön ayağa sahiptir. Kaburgalarındaki ve omurgasındaki kemikler, denizel yaşantıya adapte olacak şekilde diğer sürüngenlere göre daha kalın hale gelmiştir. Omurgaya bağlı, oldukça küçük ve körelmiş bir kalça kemiği bulunmaktadır. Tarsal kemikleri küçülmüş ve işlevsiz olacak kadar körelmiştir. Ayakta bulunması gereken metatarsal ve falanj kemikleri ise tamamen yok olmuştur. Kemik, Grenoble'de bulunan Avrupa Işık Kaynağı Araştırma Merkezinde, sinkotron radyasyon tesislerinde detaylıca analiz edilmiş ve evrimsel değişimleri net bir şekilde tespit edilmiştir. Araştırmacıların tekrar tekrar test edilmiş sonuçları açıktır: Türün, tartışmaya yer bırakmayacak netlikte bacakları bulunmaktadır. Bu bacaklar, körelmiştir ve bir tanesi fosil kaydında görülmekte, diğeri ise kireçtaşı içerisine gömülü bulunmaktadır. Bu bacaklar 2 santimetreden biraz kısadır. Türün bacaklarının yapısı Gila canavarı ve diğer yakın akrabalarla da kıyaslanmıştır. Bacakların ve kolların körelmesi, HOX genlerinde meydana gelen evrimsel değişimlerden kaynaklanmış olabilir. Bu körelmenin evrimsel nedeniyse, su içerisindeki hareketin daha hidrodinamik hale getirilmesi olabileceği, türün karadan denize geçişte bir ara form olmasıyla ilgili olabileceği düşünülmektedir. 

Paleontolojik Bulgular:

Rekonstrüksiyonlar:

 Teşekkür: Barış Dallı

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • S. Savage. Fossilized Snake With Two Legs Found. (09 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 09 Temmuz 2020. Alındığı Yer: RedOrbit | Arşiv Bağlantısı
 • J. Amos. Ancient Serpent Shows Its Leg. (09 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 09 Temmuz 2020. Alındığı Yer: BBC | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 12/04/2021 22:50:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/898

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
İnsan
Doğa Yasaları
Koku
Kimya
Aşı
Tehlike
Element
Evrenin Genişlemesi
Dağılım
Bilim İnsanı
Normal Doğum
Protein
Ara Geçiş Türleri
Genel Halk
Yağ
Yüksek
Tedavi
Uçuş
Meteor
Gazetecilik
Sperm
Eğilim
Kan Hastalıkları
İnsan Türü
Diş Hekimi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku