Puan Ver
0
Puan Ver

Yılan iskeletindeki kemikler bacak mı?

Yaşıma rağmen yılan iskeletinin böyle olduğunu, kılçık gibi ince kemikler olduğunu bilmiyordum. Bacakları sayılabilir mi acaba? Ben çok şaşırdım. Başka bilmeyen varsa diye paylaşıyorum.

2
Anonim 0
2 Cevap

Bacak demek olmaz. Onlar farklılaşmış costalar (kaburgalar). Çünkü her omurgalıda iki tane costa (kaburga), bir tane vertebradan (omurgadan) çıkar. Yılanda bile... 

Not: Bazı omurlarda 4 tane kaburga yüzü olabilir. Çünkü bazı omurlarda esneklik katması için iki omurun arasına bir kaburga denk gelir. Bu yüzden her iki omurda da kaburga izi (facies costalis) olabilir.

2

Yılanlar bacaklarını çok uzun zaman önce kaybettiler ama embriyolojik süreçte ve paleontolojik araştırmalarda gözlemlenebiliyor. 

Yılanlarda diğer sürüngenlerden ayıran bir şey olması lazım kertenkele ve diğer kurbağalar ayaklarını kaybetmediği halde neden yılanlar öyleyse? Bunu bilim insanları da sordular ve şu sonuca vardılar: İskelet sisteminde "ribs" dediğimiz yani "kaburgalar" yılanlarda alt kaburga bölgesi ile kaynaşmıştır zamanla bu da yılanların sürünmeye adapte olmasına yol açmıştır.

Bu fosil mesela Tetrapodophis amplectus diye adlandırılan bir türe aitti.. 113 milyon yıl önce yaşadığı biliniyor , ayaklar burada bariz şekilde görülüyor:

0

Kaynaklar

  1. National Geographic Burada detaylı bilgiler var.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Düşüncenin doğasında iletilmek vardır: yazılmak, konuşulmak, gerçekleştirilmek. Düşünce çimen gibidir. Işığı arar, kalabalıkları sever, melezlenmek için can atar, üzerine basıldıkça daha iyi büyür.”
Ursula K. LeGuin
Geri Bildirim Gönder