Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Dişi Yusufçuklar Erkeklerden Kurtulmak İçin Ölü Taklidi Yapıyor!

Dişi Yusufçuklar Erkeklerden Kurtulmak İçin Ölü Taklidi Yapıyor! PXfuel
2 dakika
43
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Dişi yusufçuklar, istemedikleri çiftleşmelerden inanılmaz bir şekilde kaçıyor. Nasıl mı? Yere düşüp, ölü taklidi yaparak!

İsviçre Zürih Üniversitesi'nden Rassim Khelifa bu davranışa ilk kez dişi Aeshna juncea yusufçuğunda tanık oldu. İsviçre Alpleri'nde larvalarını toplarken, erkek yusufçuk tarafından takip edilen dişinin kendini yere sertçe bırakması ilgisini çekti. Dişi yusufçuk hareketsiz bir şekilde yerde yatıyordu. Onu takip eden erkek ise bir süre sonra uzaklaştı ve dişi etrafın boş olduğunu görünce tekrar havalandı. 10 yıldır yusufçukları inceleyen Khelifa, daha önce hiç böyle bir şey görmediğini söylüyor ve şaşkınlığını dile getiriyor.

Dişi Aeshna juncea yusufçukları yumurtladıklarında saldırılara karşı savunmasızdır, çünkü diğer kimi yusufçukların aksine bu türün erkekleri dişisini korumaz. Ayrıca başka bir erkek yusufçukla tek seferlik cinsel yakınlaşma tüm yumurtaları döllemek için yeterlidir ve tekrar çiftleşmek üreme sistemlerine zarar verebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Khelifa, ayrıca dişilerin sıklıkla göletlerin yakınındaki yoğun bitki örtüsüne girdiğini gözlemledi ki bunu da muhtemelen saklanmak için yapıyorlar ve ortaya çıkınca da dramatik davranışlar sergiliyorlar.

Khelifa, 31 dişiden 27'sinin erkeklerden kaçmak için kendini yere atıp ölü taklidi yaptığını gözlemledi. Bu manevralardan 21'inin başarılı olduğunu tespit etti. Ancak böyle hızlı bir şekilde kendilerini yere atmaları yine de tehlikeli ve İspanya Vigo Üniversitesinden Adolfo Cordero-Rivera'ya göre, bu strateji sadece çok fazla yusufçuğun bulunduğu alanlarda başvurdukları bir yol olabilir. Cordero-Rivera şunları söylüyor:

Dişilerin, erkek tarafından çok fazla baskı altına alındığı durumlarda bu yola başvurması söz konusudur.

Dahası, birkaç tür daha bu şekilde çiftleşmekten kaçmak için ölü numarası yaparken gözlemlendi. Aynı davranış bir örümcek türünde ve avcı sineğinin iki türünde görüldü. Üstelik peygamber devesinin bir çeşidinde de rastlandı.

Ancak yırtıcılardan kaçınmak için ölü taklidi yapmak, yusufçuklarda daha sık görülen bir durumdur. Khelifa'ya göre dişiler, erkeğin baskısından kurtulmak için bu numarayı daha da geliştirebilir.

Bu davranış sadece yumurtlayanlara mı özgü, yoksa bu davranışın çok daha geniş bir alana yayıldığını söyleyebilir miyiz? Khelifa, bunları açığa çıkarma konusunda epey meraklı görünüyor. Son olarak, bu çiftleşme baskısından kurtulmak adına kullanılan inanılmaz taktikler, sadece dişi Aeshna juncea yusufçuklarına özgü değil. Örneğin, akrabaları olan küçük kızböceklerinin dişisi erkeğini yemeyi tercih ediyor!

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • R. Khelifa. (2017). Faking Death To Avoid Male Coercion: Extreme Sexual Conflict Resolution In A Dragonfly. Wiley, sf: 1724-1726. doi: 10.1002/ecy.1781. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/06/2024 18:17:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12843

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Homo Sapiens
Dişler
İfade
Protein
Ateş
Video
Genom
Kan
Balık Çeşitliliği
Algoritma
Doğa Gözlemleri
Uzay
Dinozorlar
Sağlık Personeli
Tehlike
Canlılık
Biyografi
Ağız Sağlığı
Deprem
Evrimsel Biyoloji
Çocuklar İçin Bilim
Komplo Teorisi
Matematik
Coğrafya
Freud
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
R. Bilim, et al. Dişi Yusufçuklar Erkeklerden Kurtulmak İçin Ölü Taklidi Yapıyor!. (18 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 21 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12843
Bilim, R., Kayalı, Ö. (2020, November 18). Dişi Yusufçuklar Erkeklerden Kurtulmak İçin Ölü Taklidi Yapıyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 21, 2024. from https://evrimagaci.org/s/12843
R. Bilim, et al. “Dişi Yusufçuklar Erkeklerden Kurtulmak İçin Ölü Taklidi Yapıyor!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, 18 Nov. 2020, https://evrimagaci.org/s/12843.
Bilim, Rasyonalist. Kayalı, Ögetay. “Dişi Yusufçuklar Erkeklerden Kurtulmak İçin Ölü Taklidi Yapıyor!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, November 18, 2020. https://evrimagaci.org/s/12843.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close