Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Akarsudan yakaladığı bir cismi götürürken.
Akarsudan yakaladığı bir cismi götürürken.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Zonguldak'ın Ilıksu bölgesinde gözlemlediğimiz sarı renkli bir kuyruksallayan türü olan dağ kuyruksallayanı (Motacilla cinerea).

Tanım ve Genel Bilgiler

Yetişkinlerin 18–19 cm'lik uzunluğu ile en uzun kuyruksallayanlar arasındadır. Erkekler, üreme döneminde boyunlarının altındaki tüylerin siyah renkte çıkması ile ayırt edilir. Muhtemelen gözlemlediğimiz bir erkek birey. Dağ kuyruksallayanı (Motacilla cinerea), sarı kuyruksallayan (Motacilla flava) türüne fazlası ile benzer. Ancak sırtın gri rengi ile kabaca ayrılır. Kendisi en fazla 7-8 sene yaşar ve kuluçka dönemi yaklaşık 2 hafta sürer. Rengi ağırlıklı olarak siyah/beyaz olan yaygın kuyruksallayan türü ak kuyruksallayan (Motacilla alba) ile renk benzerliği pek göstermez. Gözlemlediğimiz ak kuyruksallayan kaydına buradan ulaşabilirsiniz.

Sarı gövdeleri ile kendilerini belli ederler.
Sarı gövdeleri ile kendilerini belli ederler.
Pedram Türkoğlu

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Çoğunlukla sığ ve kayalık akarsuların kenarlarında besin ararken rastlayabilirsiniz.

Davranış ve Etoloji

Adından da anlaşılacağı gibi durduğunda kuyruğunu yukarı aşağı sallayarak kendini belli eder. Bu davranış, kuyruksallayanlarda karakteristiktir.

Diyet ve Metabolizma

Diyetlerinde sinekler, eklembacaklıler, kabuklular, yumuşakçalar bulunur.

Kaynaklar ve İleri Okuma
  • Koray Güzel. Grey Wagtail. (2018, Temmuz 03). Alındığı Tarih: 03 Temmuz 2018. Alındığı Yer: TRAKUS
  • Wikipedia. Grey Wagtail. (2018, Temmuz 03). Alındığı Tarih: 03 Temmuz 2018. Alındığı Yer: Wikipedia

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder