Evrim Ağacı

Dağ kuyruksallayanı (Motacilla cinerea)

Dağ kuyruksallayanı (Motacilla cinerea)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Akarsudan yakaladığı bir cismi götürürken.
Akarsudan yakaladığı bir cismi götürürken.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Zonguldak'ın Ilıksu bölgesinde gözlemlediğimiz sarı renkli bir kuyruksallayan türü olan dağ kuyruksallayanı (Motacilla cinerea).

Tanım ve Genel Bilgiler

Yetişkinlerin 18–19 cm'lik uzunluğu ile en uzun kuyruksallayanlar arasındadır. Erkekler, üreme döneminde boyunlarının altındaki tüylerin siyah renkte çıkması ile ayırt edilir. Muhtemelen gözlemlediğimiz bir erkek birey. Dağ kuyruksallayanı (Motacilla cinerea), sarı kuyruksallayan (Motacilla flava) türüne fazlası ile benzer. Ancak sırtın gri rengi ile kabaca ayrılır. Kendisi en fazla 7-8 sene yaşar ve kuluçka dönemi yaklaşık 2 hafta sürer. Rengi ağırlıklı olarak siyah/beyaz olan yaygın kuyruksallayan türü ak kuyruksallayan (Motacilla alba) ile renk benzerliği pek göstermez. Gözlemlediğimiz ak kuyruksallayan kaydına buradan ulaşabilirsiniz.

Sarı gövdeleri ile kendilerini belli ederler.
Sarı gövdeleri ile kendilerini belli ederler.
Pedram Türkoğlu

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Çoğunlukla sığ ve kayalık akarsuların kenarlarında besin ararken rastlayabilirsiniz.

Davranış ve Etoloji

Adından da anlaşılacağı gibi durduğunda kuyruğunu yukarı aşağı sallayarak kendini belli eder. Bu davranış, kuyruksallayanlarda karakteristiktir.

Diyet ve Metabolizma

Diyetlerinde sinekler, eklembacaklıler, kabuklular, yumuşakçalar bulunur.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2020 05:38:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7246

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Goril
Sağlık
Kimyasal Evrim
Hız
Yaşam
2019-Ncov
Sars
Oksijen
Böcek
Köpekler
Elektrokimya
Wuhan
Doğal
Maske
Ortak Ata
Yayılım
Kimya
İhtiyoloji
Sinir Sistemi
Ölümden Sonra Yaşam
Gerçek
Tekillik
Nöron
Yörünge
Ay Ve Dünya
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bazı insanlar, özellikle de erkekler, bilimin kadınlar için iyi bir kariyer tercihi olmadığını söylediler. Bu, beni başarılı olmak konusunda daha da azimli kıldı.”
Francoise Barre
Geri Bildirim Gönder