Evrim Ağacı

COVID-19 ile Mücadelede D Vitamini, Kritik Bir Rol Oynuyor Olabilir!

İrlandalı Araştırmacılar, Yeni Bilgiler Işığında, COVID-19 Salgınıyla Mücadele İçin D Vitamini Önerilerinin Gözden Geçirilmesi Gerektiğini Düşünüyor!

COVID-19 ile Mücadelede D Vitamini, Kritik Bir Rol Oynuyor Olabilir!
Tavsiye Makale

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Psychology Today isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

D Vitamini psikolojik işlevlerin sağlığı için kritik önem taşımaktadır. Araştırmalar, D Vitamini eksikliğinin depresyon, mevsimsel duygudurum bozukluğu ve diğer psikolojik hastalıklarla ilişkili olabileceğini göstermiştir.

Yeni araştırmalar bununla da yetinmeyip, COVID-19 ile mücadelede D Vitamini eksikliğinin de bir takım olumsuz etkileri olabileceğini ortaya koymaktadır. 

Prabowo Raharusuna’nın önderlik ettiği Endonezyalı araştırmacılardan oluşan bir ekip, 780 ayrı laboratuvar onaylı SARS-CoV-2 vakası örneğinde, COVID-19 ölümleri ile D vitamini eksikliği arasında önemli bir ilişki gösteren bir rapor yayınladı. Araştırmacılara göre:

Bu çalışma, COVID-19 hastaları arasındaki can kayıplarını ve serum 25 (OH) D (hidroksivitamin D) seviyeleri ile ölümle sonuçlanan vakalar arasındaki muhtemel ilişkiyi belirlemeye odaklandı.

Temel bulgular:

 • D vitamini eksikliği olan COVID-19 vakalarının çoğu öldü.
 • Farklı hastalıklara da sahip olan ve normalden daha düşük D vitamini seviyeleri gözlemlenen yaşlı ve erkek vakalarda ölüm olasılığı daha yüksekti.
 • Yaş, cinsiyet ve komorbiditenin(birden fazla hastalığın eş zamanlı etkisi) etkili olduğu vakalarda, D vitamini seviyeleri de COVID-19 can kayıpları ile güçlü bir şekilde ilişkilidir.

Bu araştırma, her geçen gün zenginleşen, D vitamini ile COVID-19 şiddetini birbiriyle ilişkilendiren bilimsel çalışmalara katkıda bulunmaktadır. Filipinler'deki Davao Doctors Koleji’n'den Mark Alipio tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapor, hafif COVID-19 vakalarında, normal D vitamini seviyelerinin görülme olasılığının daha yüksek olduğunu tespit etmiştir.

Rapor, normal D vitamini seviyelerindeki enfekte vakaların, hafif klinik tedaviyle müdahale edilmeleri olasılığının, diğerlerine göre yaklaşık 19.6 kat fazla olduğunu ortaya koymaktadır.

Raharusuna'nın çalışması da benzer bir sonuca ulaşmıştır. Bilim insanları, deneklerdeki ölüm oranlarının D Vitamini eksikliği olan hastalar için 19 faktör arttığını tahmin etmektedirler. Ayrıca araştırmacılar, yaş, cinsiyet, var olan hastalıklar gibi COVID-19 can kaybı oranlarını etkilediği bilinen diğer etkilerini incelediklerinde, D Vitamini eksikliğinin, enfekte vakalardaki can kaybı sonucunun, tüm diğer etkilerden 10 kat daha fazla olduğunu tespit ettiler. Bazı tahminlere göre dünya genelinde bir milyardan fazla insanda D Vitamini eksikliği söz konusudur. Sonuç olarak araştırmacılara göre:

Yaş, cinsiyet ve birden çok hastalık durumu incelendiğinde, ölümlü vakalarla D-Vitamini eksikliği güçlü bir şekilde ilişkilidir. Rastgele kontrol edilen deneklerle, D vitamini takviyesinin COVID-19 sonuçları üzerindeki rolünü araştırmaya ve temel mekanizmaları oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Araştırmacılar, sonuçlarının, devam eden bir araştırma çabasının sonuçları olduğunu ve verilerin değişebileceğini de açıkça belirtiyorlar. Buna rağmen, D vitamini ve COVID-19 arasındaki ilişki, hastalığı etkili bir şekilde azaltmanın veya tedavi etmenin olası bir yolu olarak bilim camiasında ilgi uyandırmaya devam etmektedir.

İrlandalı Araştırmacılar, D Vitamini Hakkındaki Önerilerin Değiştirilmesini İstiyor!

Tüm bu sonuçların bir uzantısı olarak, İrlanda Trinity Koleji'nden araştırmacılar, İrlanda hükümetine D vitamini suplementleri hakkındaki önerilerini değiştirmesi için çağrıda bulundu.

Trinity Koleji Tıp Fakültesi'nden Dr. Eamon Laird ve Prof. Rose Anna Kenny, İrlanda Yaşlanma Üzerine Çalışmalar (TILDA) enstitüsü ve Liverpool Üniversitesi'nden Prof. Jon Rhodes işbirliği ile yapılan gözlemsel çalışmada D vitamini ile COVID-19 nedeni ile gerçekleşen ölümler arasındaki ilişki incelendi. Araştırma kapsamında 1999 yılından beri Avrupa'da yetişkin popülasyonu üzerinde yapılan bütün D vitaminini ölçen çalışmalar analiz edildi ve elde edilen veriler COVID-19 ölüm oranları ile karşılaştırıldı.

Genel kanının aksine, bu çalışmada düşük enlemlerde yer alan ve tipik olarak güneşli sayılabilecek İspanya ve İtalya'nın kuzeyi gibi bölgelerde D vitamini eksikliğinin yaygın olduğu gösterildi. Aynı zamanda bu bölgeler Avrupa'da COVID-19 enfeksiyonun ve COVID-19 kaynaklı ölüm oranlarının en yüksek olduğu bölgelerdir.

Daha kuzey enlemlerde yer alan Norveç, İsveç ve Finlandiya gibi bölgelerde güneş ışığı daha az olmasına karşın insanların D vitamini seviyeleri daha yüksektir. Çünkü D vitamini besin takviyeleri ve gıda zenginleştirmeleri daha yaygındır. Bu bölgelerde COVID-19 enfeksiyonu ve ölümü daha azdır. Bu da düşük D vitamini konsantrasyonu ile COVID-19 kaynaklı ölüm arasındaki ilişkiyi anlamlı olarak ortaya koyar.

D Vitamini Nasıl Oluşur ve Ne İşe Yarar?

D vitamini, cildimize ulaşan ultraviyole güneş ışığı sayesinde üretilir. Ancak doğrudan kullanılamaz ve aktifleşmesi için karaciğere ve böbreğe gönderilir. Burada aktifleşerek bir hormona dönüşür ve vücudumuzdaki kalsiyumun dolaşımını arttırır. Bu sayede hem bağırsaktaki besinlerrden kalsiyum emilimi artar hem de iskeletteki kalsiyum seviyesi yeterli düzeyde tutularak iskelet sağlam ve güçlü tutulmuş olur.

Irish Cancer Society

Ayrıca D vitamini birçok yoldan immün sistemi de güçlendirir ve SARS-CoV-2 virüsü ile savaşmaya yardımcı olur. D vitamini ile immün sistem arasındaki ilişkiye dair daha detaylı bilgiye şuradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz. Yapılan birçok çalışma D vitamininin koruyucu etkisini desteklemektedir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 7
 • Tebrikler! 11
 • Bilim Budur! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 4
 • Umut Verici! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2020 01:30:27 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8701

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Ağız
Bağışıklık
Sars
Stres
Kütle
Alkol
Zaman
Su Ayısı
Balık
İnsan
Köpek
İnsanlık
Lgbt
Mit
Gezegen
Kültür
Değişim
Zehir
Beslenme
Homeostasis
Diş
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Uzay Görevleri
Fare
Süpernova
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Belli bir zaman ve mekandaki ahlak nedir? Çoğunluğun o zamanda ve mekanda sevdiği neyse odur.”
Alfred North Whitehead
Geri Bildirim Gönder