Carl Sagan'dan Geleceğe Yönelik Bir Tahmin...

Carl Sagan'dan Geleceğe Yönelik Bir Tahmin...

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

1996 yılında yitirdiğimiz büyük bilim insanı Carl Sagan'ın 1995 yılında yayınlanan Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı başlıklı kitabındaki şu satırları; adeta günümüz ABD'sine ışık tutuyor:

Çocuklarımın veya torunlarımın zamanındaki Amerika ile ilgili kötü bir öngörüm var. ABD tamamen hizmet ve bilgi ekonomisine dönüşecek, neredeyse tüm üretim endüstrileri başka ülkelere kayacak, muhteşem teknolojik güçler sadece birkaç kişinin elinde ve denetiminde olacak, halkın iyiliğini savunması gerekenlerin sorunlardan haberi bile olmayacak. İnsanlar, kendi planlarını yapamayacaklar veya otoriteyi kendi bilgileri ışığında sorgulayamayacaklar. Kristal kürelerden medet umacaklar ve çareyi fallarda arayacaklar. Hayatî bilişsel fonksiyonları gerileyecek ve neyin iyi hissettirdiği ile neyin gerçek olduğunu ayırt edemeyecekler. Neredeyse hiç farkında olmaksızın, yeniden bâtıla ve karanlığa gömüleceğiz.

Ancak bu satırlar; sadece günümüz ABD'sine ışık tutmuyor. Ülkemiz Türkiye'nin de bulunduğu, insanlığın büyük bir kısmının vaziyetine ışık tutuyor.

Bilimin rehberliğinden ayrılanın gelişmesi imkansızdır. Dünya gücü de olsa bu böyledir, herhangi bir diğer ülke veya insan grubu olsa da bu böyledir.

Kaynak: Carl Sagan, Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı (1995)

Öğrenmeye Devam Edin!
Tavsiyelerimiz

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder