Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

C Vitamini, Tedavisi Zor Mutant Tümör Hücrelerini Öldürüyor!

C Vitamini, Tedavisi Zor Mutant Tümör Hücrelerini Öldürüyor!
3 dakika
1,392
Tüm Reklamları Kapat

Belki Linus Pauling nihayetinde bazı şeylerden haberdardı. Yıllar önce Nobel ödüllü kimyager, C vitaminin kanser dahil, bir dizi hastalıkla savaşabileceği fikrini savunmasından sonra tıbbın bir kenarına atıldı. Şimdi Science’da çevrimiçi yayımlanan bir çalışma, C vitaminin kansere neden olan yaygın mutasyon taşıyan kanser hücrelerini öldürebileceğini ve farelerde mutasyonlu tümörlerin büyümesini durdurabileceğini bildiriyor.

Eğer bulgular insanlarda desteklenirse, araştırmacılar etkili ilaçları olmayan büyük tümörlerin tedavi yolunu bulmuş olabilir. Mutasyonlu hedef kanserleri araştıran pek çok araştırmacıdan biri olan Kuzey Coralina Üniversitesinden moleküler biyolog Channing Der şöyle diyor: "Bu herkesin uğraştığı soruya bir cevap olabilir." 

Tüm Reklamları Kapat

Çalışma aynı zamanda, bir kanser ilacı olarak askorbik asit ya da C vitaminini kovalayan bir avuç araştırmacı için sevindirici. Ulusal Diyabet, Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsünden C vitamini araştırmacısı Mark Levine şöyle diyor: "Cesaretlendim. Belki de insanlar sonunda buna kulak verecek.”

1971’de Pauling, C vitamini ile kanser hastalarını başarılı bir şekilde tedavi etmiş İskoç hekim ile işbirliğine başladı. Fakat 70’lerin sonu, 80’lerin başında Rochester, Minnesota’daki Mayo Clinic’te yönetilmiş C vitamini haplarının iki klinik denemesinin başarısızlığı, Pauling’in düşüncesi için oldukça şevk kırıcıydı. 

Tüm Reklamları Kapat

Levine’nin grubunun çalışmaları daha sonra, vitaminin kanser hücrelerini öldürecek yeterli yüksek doza ulaşması için intavenöz (IV, damar yoluyla) verilmesi gerektiğini önerdi. Geçmiş beş yılda pankreas ve kadın yumurtalık kanseri için birkaç küçük deneme, kemoterapi ile birleştirilmiş IV C vitamini tedavisinin kanserden sağ kalımı uzatabileceğinin ipucunu verdi. Fakat şüphecilerin aklı çelinmedi. Levine bu konuda şöyle diyor: “Atmosfer, önceki başarısızlıklar tarafından zehirlendi.”

Bir kaç yıl önce, Baltimore John Hopkins Üniversitesinden mezun Jihye Yun, büyümesi KRAS genindeki mutasyonlar veya daha az yaygın olan, hücre zarından glikoz taşıyan, çok miktarda sıra dışı protein yapan BRAF mutant geni tarafından kontrol edilen kolon kanser hücrelerini buldu. GLUT1 isimli taşıyıcı, yaşamaları için gerek duydukları yüksek düzeyde glikozla hücreleri destekliyor. GLUT1 aynı zamanda C vitamininin oksitlenmiş formunu, dehidroksiaskorbik asidi (DHA) hücre içine taşıyor ki bu da kanser hücreleri için kötü haber; çünkü Yun, DHA’nın bir hücrenin serbest radikallerini içine çeken kimyasal arzını tüketebileceğini buldu. Yun'un şu an doktora sonrasında çalıştığı yer olan New York’taki Weill Cornel Tıp Merkezinden Lewis Cantley, serbest radikaller (oksijenin hücreler için zararlı yan ürünleri) hücreye birçok yoldan zarar verebileceğinden dolayı; hücreler DHA ile dolarsa, bulguların hücrede "bir savunmasızlık" fikrini verebildiğini söylüyor.

Cantley'in Laboratuvarı ve iş arkadaşları yüksek doz C vitaminin gerçekten, glikoz metabolizması için gerekli bir enzimi etkisiz bırakan ve hücreleri enerjiden yoksun bırakan BRAF ya da KRAS mutasyonlu kolon kanseri kültürü hücrelerini, serbest radikal seviyelerini arttırarak öldürdüğünü buldu. Daha sonra, KRAS kontrolündeki kolon kanseri geliştirmek için tasarlanmış farelere bir insanın 300 portakal yemesine eşdeğer günlük yüksek doz iğneler yaptılar. Bu fareler, kontrol grubundaki farelerle karşılaştırıldıklarında daha az ve daha küçük kolon tümörleri geliştirdiği ortaya çıktı. 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Cantley yakında muhtemel GLUT1 durumundaki ve KRAS veya BRAF mutasyonları zemini olan kanser hastalarının seçileceği klinik denemelerin başlayacağını umuyor. Grubunun yeni çalışmasının "kimin ilacı alıp almaması gerektiğini bildireceğini" söylüyor. John Hopkins Üniversitesi'nden kanser genetikçisi Bert Vogelstein, Yun'un GLUT1 bağlantısını fark ettiği laboratuvarında, sadece kolon kanserlerinin yaklaşık %40’ını oluşturan KRAS mutasyonlu tümör hücreleri için tedavi olarak değil, aynı zamanda KRAS tarafından kontrol edilen tipik bir ölümcül kanser olan pankreas kanseri için de C vitamini tedavisi hakkında heyecanlı. Vogelstein şöyle diyor: "Endüstri ve akademi tarafından yüzlerce milyon dolar ve yıllarca çaba harcanmasına rağmen, hiç KRAS'ı hedefleyen tedaviler ortaya çıkmadı."

Diğer araştırmacılar, farelerde görülen etkilerin insanlara dayandırılamayacağı konusunda uyarıyor. Fakat yüksek doz C vitamininin hali hazırda güvenli olduğu bilindiği için, Kanada'daki Toronto Üniversitesi’nden kanser araştırmacısı Vuk Stambolic şöyle diyor:  "Onkologlar klinikte hızla yol alabilir."

Levine, tek dezavantajın, C vitaminin kanser hücrelerini öldürmesi uzun zaman alacakmış gibi göründüğü için, hastaların C vitamini aşılaması için aylarca bir kliniğe gitmek zorunda kalacağına dikkat çekiyor. Ama Cantley, ağızdan alınan, kanda yüksek dozlara ulaşan bir formül yapmanın mümkün olabileceğini söylüyor. Bu da şirketlerin sponsorlukla ilgilenmesini sağlayacak tek yol olabilir.

Teşekkür: Bu yazıyı çeviren Burak Alparslan'a teşekkür ederiz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
3
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 10/12/2023 19:13:45 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4154

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Hücreler
Makina Mühendisliği
Analiz
Sars-Cov-2
Hastalık Yayılımı
Şempanzeler
Kanser
Makina
Mantar
Hidrojen
Parazit
Doğa
Enerji
Wuhan Koronavirüsü
Beslenme Biçimi
Kurt
Manyetik
Gün
Cinsellik Araştırmaları
2019-Ncov
Kuyruk
Kuantum Fiziği
Kanat
Zooloji
Maske Takmak
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
J. Kaiser, et al. C Vitamini, Tedavisi Zor Mutant Tümör Hücrelerini Öldürüyor!. (1 Şubat 2016). Alındığı Tarih: 10 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/4154
Kaiser, J., Ağacı, E., Bakırcı, Ç. M. (2016, February 01). C Vitamini, Tedavisi Zor Mutant Tümör Hücrelerini Öldürüyor!. Evrim Ağacı. Retrieved December 10, 2023. from https://evrimagaci.org/s/4154
J. Kaiser, et al. “C Vitamini, Tedavisi Zor Mutant Tümör Hücrelerini Öldürüyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Evrim Ağacı, Evrim Ağacı, 01 Feb. 2016, https://evrimagaci.org/s/4154.
Kaiser, Jocelyn. Ağacı, Evrim. Bakırcı, Çağrı Mert. “C Vitamini, Tedavisi Zor Mutant Tümör Hücrelerini Öldürüyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, February 01, 2016. https://evrimagaci.org/s/4154.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close