Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Belki Linus Pauling nihayetinde bazı şeylerden haberdardı. Yıllar önce Nobel ödüllü kimyager, C vitaminin kanser dahil, bir dizi hastalıkla savaşabileceği fikrini savunmasından sonra tıbbın bir kenarına atıldı. Şimdi Science’da çevrimiçi yayımlanan bir çalışma, C vitaminin kansere neden olan yaygın mutasyon taşıyan kanser hücrelerini öldürebileceğini ve farelerde mutasyonlu tümörlerin büyümesini durdurabileceğini bildiriyor.

Eğer bulgular insanlarda desteklenirse, araştırmacılar etkili ilaçları olmayan büyük tümörlerin tedavi yolunu bulmuş olabilir. Mutasyonlu hedef kanserleri araştıran pek çok araştırmacıdan biri olan Kuzey Coralina Üniversitesi’nden moleküler biyolog Channing Der şöyle diyor:

"Bu herkesin uğraştığı soruya bir cevap olabilir." 

Çalışma aynı zamanda, bir kanser ilacı olarak askorbik asit ya da C vitaminini kovalayan bir avuç araştırmacı için sevindirici. Ulusal Diyabet, Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’nden C vitamini araştırmacısı Mark Levine şöyle diyor:

"Cesaretlendim. Belki de insanlar sonunda buna kulak verecek.”

1971’de Pauling, C vitamini ile kanser hastalarını başarılı bir şekilde tedavi etmiş İskoç hekim ile işbirliğine başladı. Fakat 70’lerin sonu, 80’lerin başında Rochester, Minnesota’daki Mayo Clinic’te yönetilmiş C vitamini haplarının iki klinik denemesinin başarısızlığı, Pauling’in düşüncesi için oldukça şevk kırıcıydı. 

Levine’nin grubunun çalışmaları daha sonra, vitaminin kanser hücrelerini öldürecek yeterli yüksek doza ulaşması için intavenöz (IV, damar yoluyla) verilmesi gerektiğini önerdi. Geçmiş beş yılda pankreas ve kadın yumurtalık kanseri için birkaç küçük deneme, kemoterapi ile birleştirilmiş IV C vitamini tedavisinin kanserden sağ kalımı uzatabileceğinin ipucunu verdi. Fakat şüphecilerin aklı çelinmedi. Levine bu konuda şöyle diyor:

“Atmosfer, önceki başarısızlıklar tarafından zehirlendi.”

Bir kaç yıl önce, Baltimore John Hopkins Üniversitesi’nden mezun Jihye Yun, büyümesi KRAS genindeki mutasyonlar veya daha az yaygın olan, hücre zarından glikoz taşıyan, çok miktarda sıra dışı protein yapan BRAF mutant geni tarafından kontrol edilen kolon kanser hücrelerini buldu. GLUT1 isimli taşıyıcı, yaşamaları için gerek duydukları yüksek düzeyde glikozla hücreleri destekliyor. GLUT1 aynı zamanda C vitamininin oksitlenmiş formunu, dehidroksiaskorbik asidi (DHA) hücre içine taşıyor ki bu da kanser hücreleri için kötü haber; çünkü Yun, DHA’nın bir hücrenin serbest radikallerini içine çeken kimyasal arzını tüketebileceğini buldu. Yun'un şu an doktora sonrasında çalıştığı yer olan New York’taki Weill Cornel Tıp Merkezi’nden Lewis Cantley, serbest radikaller (oksijenin hücreler için zararlı yan ürünleri) hücreye birçok yoldan zarar verebileceğinden dolayı; hücreler DHA ile dolarsa, bulguların hücrede "bir savunmasızlık" fikrini verebildiğini söylüyor.

Cantley'in Laboratuvarı ve iş arkadaşları yüksek doz C vitaminin gerçekten, glikoz metabolizması için gerekli bir enzimi etkisiz bırakan ve hücreleri enerjiden yoksun bırakan BRAF ya da KRAS mutasyonlu kolon kanseri kültürü hücrelerini, serbest radikal seviyelerini arttırarak öldürdüğünü buldu. Daha sonra, KRAS kontrolündeki kolon kanseri geliştirmek için tasarlanmış farelere bir insanın 300 portakal yemesine eşdeğer günlük yüksek doz iğneler yaptılar. Bu fareler, kontrol grubundaki farelerle karşılaştırıldıklarında daha az ve daha küçük kolon tümörleri geliştirdiği ortaya çıktı. 

Cantley yakında muhtemel GLUT1 durumundaki ve KRAS veya BRAF mutasyonları zemini olan kanser hastalarının seçileceği klinik denemelerin başlayacağını umuyor. Grubunun yeni çalışmasının "kimin ilacı alıp almaması gerektiğini bildireceğini" söylüyor. John Hopkins Üniversitesi'nden kanser genetikçisi Bert Vogelstein, Yun'un GLUT1 bağlantısını fark ettiği laboratuvarında, sadece kolon kanserlerinin yaklaşık  %40’ını oluşturan KRAS mutasyonlu tümör hücreleri için tedavi olarak değil, aynı zamanda KRAS tarafından kontrol edilen tipik bir ölümcül kanser olan pankreas kanseri için de C vitamini tedavisi hakkında heyecanlı. Vogelstein şöyle diyor:

"Endüstri ve akademi tarafından yüzlerce milyon dolar ve yıllarca çaba harcanmasına rağmen, hiç KRAS'ı hedefleyen tedaviler ortaya çıkmadı."

Diğer araştırmacılar, farelerde görülen etkilerin insanlara dayandırılamayacağı konusunda uyarıyor. Fakat yüksek doz C vitamininin hali hazırda güvenli olduğu bilindiği için, Kanada'daki Toronto Üniversitesi’nden kanser araştırmacısı Vuk Stambolic şöyle diyor: 

"Onkologlar klinikte hızla yol alabilir."

Levine, tek dezavantajın, C vitaminin kanser hücrelerini öldürmesi uzun zaman alacakmış gibi göründüğü için, hastaların C vitamini aşılaması için aylarca bir kliniğe gitmek zorunda kalacağına dikkat çekiyor. Ama Cantley, ağızdan alınan, kanda yüksek dozlara ulaşan bir formül yapmanın mümkün olabileceğini söylüyor. Bu da şirketlerin sponsorlukla ilgilenmesini sağlayacak tek yol olabilir.

 

Çeviren: Burak Alparslan

Düzenleyen: Osman Öztürk

Kaynak: Science

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/04/2020 20:06:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4154

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“'Yasalar ıvır zıvırla uğraşmaz.' vecizesi bilim için geçerli değildir.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder