Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

C Vitamini, Tedavisi Zor Mutant Tümör Hücrelerini Öldürüyor!

C Vitamini, Tedavisi Zor Mutant Tümör Hücrelerini Öldürüyor!
3 dakika
1,265
 • Tıbbi Onkoloji
 • Tıp

Belki Linus Pauling nihayetinde bazı şeylerden haberdardı. Yıllar önce Nobel ödüllü kimyager, C vitaminin kanser dahil, bir dizi hastalıkla savaşabileceği fikrini savunmasından sonra tıbbın bir kenarına atıldı. Şimdi Science’da çevrimiçi yayımlanan bir çalışma, C vitaminin kansere neden olan yaygın mutasyon taşıyan kanser hücrelerini öldürebileceğini ve farelerde mutasyonlu tümörlerin büyümesini durdurabileceğini bildiriyor.

Eğer bulgular insanlarda desteklenirse, araştırmacılar etkili ilaçları olmayan büyük tümörlerin tedavi yolunu bulmuş olabilir. Mutasyonlu hedef kanserleri araştıran pek çok araştırmacıdan biri olan Kuzey Coralina Üniversitesinden moleküler biyolog Channing Der şöyle diyor: "Bu herkesin uğraştığı soruya bir cevap olabilir." 

Bu Reklamı Kapat

Çalışma aynı zamanda, bir kanser ilacı olarak askorbik asit ya da C vitaminini kovalayan bir avuç araştırmacı için sevindirici. Ulusal Diyabet, Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsünden C vitamini araştırmacısı Mark Levine şöyle diyor: "Cesaretlendim. Belki de insanlar sonunda buna kulak verecek.”

1971’de Pauling, C vitamini ile kanser hastalarını başarılı bir şekilde tedavi etmiş İskoç hekim ile işbirliğine başladı. Fakat 70’lerin sonu, 80’lerin başında Rochester, Minnesota’daki Mayo Clinic’te yönetilmiş C vitamini haplarının iki klinik denemesinin başarısızlığı, Pauling’in düşüncesi için oldukça şevk kırıcıydı. 

Bu Reklamı Kapat

Levine’nin grubunun çalışmaları daha sonra, vitaminin kanser hücrelerini öldürecek yeterli yüksek doza ulaşması için intavenöz (IV, damar yoluyla) verilmesi gerektiğini önerdi. Geçmiş beş yılda pankreas ve kadın yumurtalık kanseri için birkaç küçük deneme, kemoterapi ile birleştirilmiş IV C vitamini tedavisinin kanserden sağ kalımı uzatabileceğinin ipucunu verdi. Fakat şüphecilerin aklı çelinmedi. Levine bu konuda şöyle diyor: “Atmosfer, önceki başarısızlıklar tarafından zehirlendi.”

Bir kaç yıl önce, Baltimore John Hopkins Üniversitesinden mezun Jihye Yun, büyümesi KRAS genindeki mutasyonlar veya daha az yaygın olan, hücre zarından glikoz taşıyan, çok miktarda sıra dışı protein yapan BRAF mutant geni tarafından kontrol edilen kolon kanser hücrelerini buldu. GLUT1 isimli taşıyıcı, yaşamaları için gerek duydukları yüksek düzeyde glikozla hücreleri destekliyor. GLUT1 aynı zamanda C vitamininin oksitlenmiş formunu, dehidroksiaskorbik asidi (DHA) hücre içine taşıyor ki bu da kanser hücreleri için kötü haber; çünkü Yun, DHA’nın bir hücrenin serbest radikallerini içine çeken kimyasal arzını tüketebileceğini buldu. Yun'un şu an doktora sonrasında çalıştığı yer olan New York’taki Weill Cornel Tıp Merkezinden Lewis Cantley, serbest radikaller (oksijenin hücreler için zararlı yan ürünleri) hücreye birçok yoldan zarar verebileceğinden dolayı; hücreler DHA ile dolarsa, bulguların hücrede "bir savunmasızlık" fikrini verebildiğini söylüyor.

Cantley'in Laboratuvarı ve iş arkadaşları yüksek doz C vitaminin gerçekten, glikoz metabolizması için gerekli bir enzimi etkisiz bırakan ve hücreleri enerjiden yoksun bırakan BRAF ya da KRAS mutasyonlu kolon kanseri kültürü hücrelerini, serbest radikal seviyelerini arttırarak öldürdüğünü buldu. Daha sonra, KRAS kontrolündeki kolon kanseri geliştirmek için tasarlanmış farelere bir insanın 300 portakal yemesine eşdeğer günlük yüksek doz iğneler yaptılar. Bu fareler, kontrol grubundaki farelerle karşılaştırıldıklarında daha az ve daha küçük kolon tümörleri geliştirdiği ortaya çıktı. 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Cantley yakında muhtemel GLUT1 durumundaki ve KRAS veya BRAF mutasyonları zemini olan kanser hastalarının seçileceği klinik denemelerin başlayacağını umuyor. Grubunun yeni çalışmasının "kimin ilacı alıp almaması gerektiğini bildireceğini" söylüyor. John Hopkins Üniversitesi'nden kanser genetikçisi Bert Vogelstein, Yun'un GLUT1 bağlantısını fark ettiği laboratuvarında, sadece kolon kanserlerinin yaklaşık %40’ını oluşturan KRAS mutasyonlu tümör hücreleri için tedavi olarak değil, aynı zamanda KRAS tarafından kontrol edilen tipik bir ölümcül kanser olan pankreas kanseri için de C vitamini tedavisi hakkında heyecanlı. Vogelstein şöyle diyor: "Endüstri ve akademi tarafından yüzlerce milyon dolar ve yıllarca çaba harcanmasına rağmen, hiç KRAS'ı hedefleyen tedaviler ortaya çıkmadı."

Diğer araştırmacılar, farelerde görülen etkilerin insanlara dayandırılamayacağı konusunda uyarıyor. Fakat yüksek doz C vitamininin hali hazırda güvenli olduğu bilindiği için, Kanada'daki Toronto Üniversitesi’nden kanser araştırmacısı Vuk Stambolic şöyle diyor:  "Onkologlar klinikte hızla yol alabilir."

Levine, tek dezavantajın, C vitaminin kanser hücrelerini öldürmesi uzun zaman alacakmış gibi göründüğü için, hastaların C vitamini aşılaması için aylarca bir kliniğe gitmek zorunda kalacağına dikkat çekiyor. Ama Cantley, ağızdan alınan, kanda yüksek dozlara ulaşan bir formül yapmanın mümkün olabileceğini söylüyor. Bu da şirketlerin sponsorlukla ilgilenmesini sağlayacak tek yol olabilir.

Teşekkür: Bu yazıyı çeviren Burak Alparslan'a teşekkür ederiz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/05/2022 07:32:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4154

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Algı
Homo Sapiens
Obezite
Su
Psikiyatri
Evrim Ağacı Duyurusu
Fizik
Güve
Cinsel Yönelim
Hematoloji
Müzik
Bitki
Elementler
Türkiye
Epistemik
Fare
Nörobiyoloji
Yeme
Mars
Bebek Doğumu
Beslenme
Viroloji
Toplum
Küresel Salgın
Ölçüm
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et