Tespit Edilen En Büyük Beyin Tümörü

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Hindistan'ın Mumbai şehrinde 30 cm'lik ve 1.9 kg'luk şimdiye kadarki en büyük beyin tümörü tespit edildi ve 7 saatlik bir operasyon ardından başarıyla çıkarıldı. Operasyon sırasında hasta, tam 3,5 lt kan kaybettiği için 11 ünite kan gerekti. Tümörün %10'luk kısmı kafatası içinden oksipital loba baskı yaptığı için hastaya görme kayıpları yaşattı. Geriye kalan %90'lık kısım, kafatası (cranium) ile scalp (kafa derisi) arasında büyüyordu.

Üstelik hasta, 3 yıl boyunca bu tümör ile hayatını sürdürmeye devam ediyordu. Tümör büyüyerek baş ağrısı ve görme kaybı gibi klinik belirtiler yaşatmaya başlayınca hastaneye gitmeye karar verdi. Operasyonun başında yer alan nöroşirurjist (beyin ve sinir cerrahı) Srikanth Balasubramaniam, "hastanın kafasındaki adeta ikinci bir kafa gibi" olduğunu belirtti. 

Ana görselde kullanılan görüntüleme yöntemi: Üç Boyutlu Bilgisayarlı Tomografik Anjiyografi (3D-CTA). 


Kaynak: LiveScience

Antropoloji Tarihinin Unutulan İsmi: Andreas David Mordtmann

Pineal Göz ve Dört Gözlü Kertenkele

Yazar

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Yazar

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim