Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Bohriyum

Bohriyum Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

Bohriyum YouTube
Bohriyum
2 dakika
1,303
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 107. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Özellikler

Bohriyum, "Bh" sembolü ile gösterilen ve atom numarası 107 olan sentetik bir kimyasal elementtir. Adını Danimarkalı fizikçi Niels Bohr'dan almıştır. Sentetik bir element olarak laboratuvarda oluşturur ve doğada bulunmaz. Bohriyumun bilinen tüm izotopları son derece radyoaktiftir. Yarı ömürleri bilinen 10 bohriyum izotopu vardır; ancak bilinen en kararlı izotopu yaklaşık 61 saniyelik yarı ömürle Bh-270'dir. Ancak onaylanmamış Bh-278, yaklaşık 690 saniyelik daha uzun bir yarı ömre sahip olabileceği düşünülmektedir.

Periyodik tabloda, bir d-blok geçiş elementi olarak bulunur. 7. periyodun bir üyesidir ve 6d serisi geçiş metallerinin beşinci üyesi olarak 7. grup elementlerine aittir. Element üzerinde yapılan kimya deneyleri, bohriyumun 7. gruptaki renyum ile daha ağır homolog olarak davrandığını doğrulamıştır. Bohriyumun kimyasal özellikleri sadece kısmen karakterize edilir, ancak diğer grup 7 elementlerinin kimyası uyuştuğu düşünülmektedir.

Bohriyum, hakkında çok az şey bilinen sentetik bir elementtir. Katı metal olduğu varsayılır, ancak yalnızca birkaç atomu elde edilebildiği için üzerinde çalışmak zordur. Elementi üreten Alman ekibi elementin altı çekirdeğini belirlemiştir.

İnsan yapımı geçiş elementlerinin atom ağırlığı, periyodik tablodaki en uzun ömürlü izotopu temel alır. Gelecekte daha uzun yarı ömürlü yeni bir izotop üretilebileceğinden, bu atom ağırlıkları geçici kabul edilmelidir.

Bulunma Sıklığı ve Üretimi

Bohriyum, yapay olarak üretilen ve doğada bulunamayan bir elementtir. Elementten sadece küçük miktarlarda yapılmıştır. Dubna ekibi, bizmut-204'ü (204Bi) ağır krom-54 (54Cr) çekirdekleriyle bombardıman ederek yaratmıştır. İnce bir bizmut tabakasıyla kaplanmış, hızla dönen bir silindir hedef olarak kullanılmış ve teğet olarak ateşlenen bir krom akışı ile bombardımana tutulmuştur. Bu teknik, bilim insanlarının yeni elementi sadece 0.002 saniye boyunca görmelerini sağlamıştır.

Uygulama ve Kullanım Alanları

Şimdiye kadar sadece birkaç bohriyum atomu yapılabilmiştir. Bu sebeple şu anda sadece bilimsel çalışmalarda kullanılmaktadır.

Tarihi

1975 yılında, Dubna'daki Rus Ortak Nükleer Araştırma Enstitüsü'nde (JINR) Yuri Oganessian liderliğindeki bir ekip, bizmutu kromla bombaladı ve 107 numaralı elementin izotop-261 versiyonunu üretti. Başarılı çalışmalarının sonuçlarını 1976'da yayınladılar ve bir keşif olarak sundular.

Tüm Reklamları Kapat

1981'de, Alman Nükleer Araştırma Enstitüsü olarak da bilinen Gesellschaft für Schwerionenforschung'dan (GSI) Peter Armbruster ve Gottfried Münzenberg liderliğindeki bir ekip, bizmutu kromla bombaladı ve tek bir 262 izotop atomu yapmayı başardılar.

Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC), GSI'nın keşifle ödüllendirilmesi gerektiğini, çünkü daha güvenilir bir sunuma sahip olduklarını; ancak JINR'nin muhtemelen bunu ilk yapanların olduğunu söyledi.[4]

Etimolojisi

Bohriyum ismini Danimarkalı fizikçi Niels Bohr'dan almıştır. Bir süre "Ns" sembolü ile, "nielsbohrium" olarak anılmaktaydı.

Önlem ve Güven

Bohriyumun Sağlığa Etkileri

Çok dengesiz bir element olduğu için, oluşan herhangi bir miktar diğer elementlere o kadar hızlı ayrışır ki, insan sağlığı üzerindeki etkilerini araştırmak için dahi hiçbir neden yoktur.

Bohriyumun çevresel etkileri

Son derece kısa yarı ömrü nedeniyle, bohriyumun çevredeki etkilerini düşünmek için hiçbir neden yoktur.

İlginç Bilgiler ve Diğer

 • Bohriyum, 1987 yılına kadar tam olarak keşfedilmediği için en son yapılan element keşiflerinden biridir.
 • Element, Danimarkalı nükleer fizikçi Niels Bohr'un adını aldı ve başlangıçta uzun bir süre nielsbohrium adını kullandı. Bu isim daha sonra IUPAC tarafından kısaltıldı.
 • Ekip, bir bizmut izotopu olan Bi-209'u bir krom izotopu olan Cr-54 ile bombaladığında sentezlendi.
 • Ortaya çıkan reaksiyon, beş bohriyum atomu üretti.
 • Sabit, doğal olarak oluşan bohrium izotopları yoktur.
 • Laboratuvar koşullarında bir dizi radyoaktif izotop üretilmiştir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 107. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Tebrikler! 1
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/06/2024 12:54:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10179

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sosyal Mesafelendirme
İstatistik
Böcek
Kütleçekimi
Hastalık Kontrolü
Koaservat
Albert Einstein
Kimya
Yüksek
Yapay
Genel Halk
Kan
Dalga Boyu
Eşcinsellik
Santigrat Derece
Nörobiyoloji
Fil
Gözlem
İngiltere
Beslenme Bilimi
Bitkiler
Hindistan
Şeker
Nanoteknoloji
Obezite
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Aslan, et al. Bohriyum. (21 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 15 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10179
Aslan, S., Bakırcı, Ç. M. (2021, January 21). Bohriyum. Evrim Ağacı. Retrieved June 15, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10179
S. Aslan, et al. “Bohriyum.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 21 Jan. 2021, https://evrimagaci.org/s/10179.
Aslan, Sevcan. Bakırcı, Çağrı Mert. “Bohriyum.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 21, 2021. https://evrimagaci.org/s/10179.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close