Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Seaborgiyum

Seaborgiyum Nedir? Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

Seaborgiyum Britannica
Seaborgiyum
2 dakika
1,719
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 106. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat

Özellikler

Seaborgiyum "Sg" sembolü ile gösterilen ve atom numarası 106 olan sentetik kimyasal elementtir. Amerikan nükleer kimyacı Glenn T. Seaborg'dan ismini alan element, yalnızca sentetik olarak laboratuvarda oluşturulabilir ancak doğada bulunamaz. Aynı zamanda radyoaktif bir element olan seaborgiyumun bilinen en kararlı izotopu 269Sg'dir ve yarı ömrü yaklaşık 14 dakikadır.[1]

Periyodik tabloda seaborgiyum bir d-blok geçiş elementidir. 7. periyodun bir üyesidir ve 6d serisi geçiş metallerinin dördüncü üyesi olarak 6. grupta bulunmaktadır. Element üzerinde yapılan deneyler seaborgiyumun 6. grupta tungstenden daha ağır homolog olarak davrandığını doğrulamıştır. Seaborgiyumun kimyasal özellikleri sadece kısmen karakterize edilir, ancak diğer 6. grup elementlerinin kimyası ile benzediği düşünülmektedir.

Bulunma Sıklığı ve Üretimi

Seaborgiyum yapay olarak üretilir ve bugüne kadar yalnızca küçük miktarlarda üretilebilmiştir. Doğal olarak oluşan elementler için atom ağırlığı, o elementin izotoplarının doğal bolluklarının ağırlıklarının ortalaması alınarak hesaplanır. Bununla birlikte, insan yapımı geçiş elementleri için "doğal" bolluk miktarı yoktur. IUPAC kuralı, periyodik tablodaki en uzun ömürlü izotopun atom ağırlığını listelemektir. Gelecekte daha uzun yarı ömre sahip yeni bir izotop üretilebileceğinden, bu atom ağırlıklarının geçici olduğu düşünülmelidir.

Uygulama ve Kullanım Alanları

Şimdiye kadar sadece birkaç seaborgiyum atomu yapılmıştır. Şu anda kullanımı yalnızca bilimsel çalışmalar içindir.

Tarihi

Seaborgiyum ilk kez Haziran 1964'te Rusya'nın Dubna kentinde bir kimyagerler ekibi tarafından rapor edilmiştir. Kurşun izotoplarını (206Pb, 207Pb ve 208Pb) bir siklotron aracılığıyla krom-54 (54Cr) iyonlarıyla bombardıman ederek 259Sg iyonları üretilmiştir. Sonuçlar, bombardıman sırasında dönen bir hedef diske maruz bırakılan folyoların mikroskobik olarak incelenmesiyle anlaşıldı. Folyolar, spontan fisyonu tespit etmek için kullanıldı, ardından fisyon izlerini ve fisyon aktivitesinin yarı ömürlerini tespit etmek için dağlandı ve mikroskobik olarak incelendi. Keşfin doğrulanmasını kesinleştirmek için başka deneyler de yapıldı.

Eylül 1964'te Albert Ghiorso’nun Berkeley'deki ekibi, bu elementi herhangi bir bilimsel şüphe olmaksızın ürettiklerini iddia etti. Dubna ekibinin sonuçlarının şüpheli olduğunu iddia ettiler. Berkeley ekibi, Süper Ağır İyon Doğrusal Hızlandırıcıyı kullanarak kaliforniyum-249 (249Cf) atomlarını oksijen-18 (18O) iyonlarıyla bombaladı. 1993 yılında, Berkeley ekibinin araştırması onaylandı ve keşifle, övgüleri topladılar.

Etimolojisi

Seaborgiyum; amerisyum, plütonyum, nobelium, mendelevium, berkelium, kaliforniyum, küriyum ve toryumu keşfeden ekiplerde yer alan etkili Amerikalı kimyager Glenn Seaborg'dan ismini almıştır. 1951'de Nobel Kimya Ödülü'nü Glenn Seaborg almıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Önlem ve Güven

Seaborgiyumun Sağlığa Etkileri

Çok dengesiz bir element olduğu için, oluşan herhangi bir miktar diğer elementlere o kadar hızlı ayrışır ki, insan sağlığı üzerindeki etkilerini araştırmak için hiçbir neden yoktur.

Seaborgiyumun Çevresel Etkileri

Son derece kısa yarılanma ömrü nedeniyle, seaborgiyumun çevreye herhangi bir etkisi yoktur.

İlginç Bilgiler ve Diğer

Sovyet ekibi, bir öncü hedefi krom izotoplarıyla bombalayarak elementi izole etti. Berkeley, bir oksijen izotop hedefini kaliforniyum iyonları ile bombardıman ederek sentezlenmiş seaborgiyum elde etti.

Ortaya çıkan keşif tartışması, Seaborgiyumun Nobel Ödülü sahibi Glenn Seaborg'dan sonra adlandırılması nedeniyle bilim camiası arasında uzun tartışmalara yol açtı. Keşif ve ortaya çıkan isimle ilgili tartışmalar, IUPAC'ın hiçbir elementin yaşayan bir kişinin adının verilemeyeceği kuralını oluşturmasına yol açtı.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
Evrim Ağacı Akademi: Periyodik Cetvel ve Elementler Yazı Dizisi

Bu yazı, Periyodik Cetvel ve Elementler yazı dizisinin 106. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrojen" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
14
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 2
 • Bilim Budur! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/06/2024 07:11:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10177

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Çevre
Evrim Tarihi
Diş Hekimi
2019-Ncov
İklim
Karar
Modern
Diş Hekimliği
Nükleer
Cinsel Seçilim
Tohum
Kök Hücre
Damar
Sinirbilim
Hava
Kuantum
Gıda
Roma
Radyoaktif
Tutarlılık
Kadın Doğum
Koaservat
Antropoloji
Safsata
Mars
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Aslan, et al. Seaborgiyum. (21 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10177
Aslan, S., Bakırcı, Ç. M. (2021, January 21). Seaborgiyum. Evrim Ağacı. Retrieved June 23, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10177
S. Aslan, et al. “Seaborgiyum.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 21 Jan. 2021, https://evrimagaci.org/s/10177.
Aslan, Sevcan. Bakırcı, Çağrı Mert. “Seaborgiyum.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, January 21, 2021. https://evrimagaci.org/s/10177.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close