Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Ay lekeli kelebek olarak bilinen Phalera bucephala türünü 22 haziran 2016 tarihinde Sakarya'nın Karasu ilçesinde gözlemledik. İsminde "kelebek" olmasına rağmen aslında bir "güve" türüdür.

Tanım ve Genel Bilgiler

Kanat açıklığı 55-68 mm olan oldukça büyük gövdeli bir güve türüdür. Ön kanat (forewing) apeksinde büyük belirgin saman sarısı renginde bir yama vardır. Arka kanat (hindwing) grimsi renktedir. Erkek bireyler dişilerden daha küçüktür. Erişkin bireyler dinlenme halindeyken kırılmış bir dala benzemelerinden dolayı doğada muhteşem bir şekilde kamufle olabilmektedir. Bu türün tırtılları diğer türlerden kolayca morfolojik karakterleriyle kolayca ayrılabilir. Tamamen büyümüş olan tırtıl 75 mm uzunluğa sahiptir, sarı renkte olan gövdesi üzerinde ince soluk beyaz kıllara ve siyah desenlere sahiptir. Baş kısmında sarı renkli ters bir V olup bunun haricinde kalan kısmı siyahtır.

Sakarya'da gözlemlediğimiz erişkin birey.
Sakarya'da gözlemlediğimiz erişkin birey.
Gökhan Eren

Kelebek ve güveler arasındaki en temel farklardan biri dinlenme pozisyonunda kanatlarının duruşudur. Kelebekler, kanatlarını konduğunda yere dik kapatırken; güveler, dinlenirken vücutlarını örtecek şekilde kanatlarını yere paralel kapatırlar. Kelebeklerin antenleri ince, güvelerin antenleri kıllarla kaplı olabilir. Tabii ki taksonomide istisnalar vardır. Ancak durum genel hatları ile kabaca bu şekildedir.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

İlk olarak taksonominin babası sayılan meşhur İsveçli doğa bilimci Carl Linnaeus tarafından 1758 yılında tanımlanmış olan Phalera bucephala türü, Notodontidae ailesine ait bir türdür.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Avrupa ve Asya gibi geniş coğrafi alanlarda görülebilen bir türdür. Yaprak döken ağaçların bulunduğu karışık ormanlarda, kırsal alanlarda hatta kentlerde bulunan park ve bahçelerde de bulunmaktadır.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Çok geniş coğrafyalarda yaşam alanı bulabilen yaygın bir tür olduğundan popülasyonu için herhangi bir tehdit bulunmamaktadır.

Sakarya'da gözlemlediğimiz erişkin birey.
Sakarya'da gözlemlediğimiz erişkin birey.
Gökhan Eren

Davranış ve Etoloji

Yumurtalar, konukçu bitkinin yapraklarının alt tarafına kümeler halinde bırakılır ve 14-21 gün içinde yumurtadan çıkış gerçekleşir. Tırtıllar beslenmeleri sırasında ciddi yaprak dökülmelerine neden olabilirler. 4 instarı ile hızlı bir şekilde tamamlayarak yaklaşık 30 gün içinde tamamen büyürler. Tırtıllar haziran ve eylül ayları arasında gelişir. Erişkin bireyler, haziran ve temmuz aylarında, özellikle yaprak döken ağaçların oluşturduğu ormanlarda geceleri aktiftirler. Ağaç dallarının üzerinde muhteşem kamuflaj olabilirler. Kırılmış dalların ucunda konduklarında adeta kırılmış bir dalın ucu gibi gözükürler.

Diyet ve Metabolizma

Bu türün tırtılları (larva), çoğunlukla meşe (Quercus), ıhlamur (Tilia), söğüt (Salix), kavak (Populus), gürgen (Fagus), huş ağacı (Betula) ve kızılağaç (Alnus) olmak üzere yaprak döken ağaç ve çalıların yapraklarıyla beslenir. Erişkin bireyler çiçek özü ve nektar ile beslenir.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Tırtıllar normalde herhangi bir kalıcı hasara neden olmasa da küçük ağaçların kaybedilmesine neden olabilir. Böyle durumlarda tırtılların bulunduğu dallar kesilerek uzaklaştırılır. Tırtıllar dermatolojik rahatsızlıklara neden olabileceğinden taşınırken dikkatli olunmalıdır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ukmoths. Buff-Tip Phalera Bucephala. (2019, Mart 19). Alındığı Tarih: 19 Mart 2019. Alındığı Yer: ukmoths | Arşiv Bağlantısı
 • pyrgus. Phalera Bucephala (Linnaeus, 1758). (2019, Mart 19). Alındığı Tarih: 19 Mart 2019. Alındığı Yer: pyrgus | Arşiv Bağlantısı
 • wildlifeinsight. Buff-Tip Moth And Caterpillar, Phalera Bucephala. (2019, Mart 19). Alındığı Tarih: 19 Mart 2019. Alındığı Yer: wildlifeinsight | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/04/2020 21:26:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7691

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sahtebilim, virüs gibidir. Düşük dozda zararsız olabilir; ancak belli bir seviyeye ulaşınca mide bulandırır.”
Phil Plait
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder