Bu Reklamı Kapat

Axiom Uzay İstasyonu: Tarihin İlk "Özel" Uzay İstasyonu Projesi, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun Yerini Alabilir!

Axiom Uzay İstasyonu: Tarihin İlk "Özel" Uzay İstasyonu Projesi, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun Yerini Alabilir!
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
6 dakika
431 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 4 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (İng: "International Space Station" veya kısaca "ISS") görev süresi, bir uzatma olmadığı takdirde, 2024'te bitecek gibi görünüyor. Fakat bu süre sonunda İstasyon hemen düşüvermeyeceği için, bir süre daha yörüngede dolanmaya ve görev yapmaya devam edebilir. NASA'nın istasyon ile ilgili planı, en geç 2030'lu yıllara kadar İstasyon'u yörüngeden çıkarmak... Bununla ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Her ne kadar İstasyon artık görev süresinin sonuna yaklaşmış olsa da NASA, Alçak Dünya Yörüngesi'ndeki (kısaca "ADY") varlığını tamamen kaybetmek istemiyor. NASA yöneticisi Jim Bridenstine, 2020'deki senato panelinde yaptığı bir konuşmada şöyle dedi:

Bence bunca zaman ve tüm bu çabadan sonra, Alçak Dünya Yörüngesi'ni terk edip, o bölgeden vazgeçersek, bu bir trajedi olur.

Alçak Dünya Yörüngesi Giderek Ticarileşiyor!

NASA'nın Alçak Dünya Yörüngesi'ndeki varlığını devam ettirmesi, hem Ay'a bir üs kurmayı planladıkları Artemis Programı hem de gelecekteki Mars görevleri için vazgeçilmez nitelikte. Fakat NASA, alçak dünya yörüngesindeki varlığını tek başına sürdürmektense, özel sektörle işbirliği yaparak bu işin üstesinden gelmeyi planlıyor. Bu şekilde hem Alçak Dünya Yörüngesinde gelecek görevleri için kullanabileceği bir test alanı hem de o görevlere harcayabileceği yaklaşık 4 milyar dolarlık bir bütçe fazlası oluşturmuş olacak. NASA'da ticari uçuş geliştirme yöneticisi olarak görev yapan Phil McAlister şöyle diyor:

Bu Reklamı Kapat

Sanırım uzaydaki varış noktaları üzerinde gerçekten sadece bir hükümet tekeli olan Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan uzaklaşmaya ve o noktaları özel sektöre taşımaya başlamanın tam zamanı. NASA'nın derin uzay araştırmalarına yönelmesinin ve girişimcilerin arkamızdan hareket etmelerine izin vermenin zamanı geldi.

Eğer Uluslararası Uzay İstasyonu sonsuza dek Alçak Dünya Yörüngesi'ndeki bir tekel olsaydı, hayallerimizin sadece NASA bütçesi ile sınırlı kalacağını belirten NASA Ticari Alçak Dünya Yörüngesi direktörü McAlister, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun harika bir sistem olduğunu ama ne yazık ki eninde sonunda emekli olacağını da ekliyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu ömrünün sonuna geldiğinde, onu başka bir 100 milyar dolarlık istasyonla değiştirmeyeceklerinin açık olduğunu belirten Bridenstine, değişimin ticari bir uzay istasyonuna doğru olması gerektiğini söylüyor.

Space News

NASA, bu yılın başlarında Ticari Alçak Dünya Yörüngesi Varış Noktaları (İng: "Commercial LEO Destinations" veya kısaca "CLD") projesi ile Alçak Dünya Yörüngesi'ni ticarileştirmeyi planlayan şirketlere (en fazla 4 şirkete olmak üzere) toplamda 400 milyon dolara kadar yardımda bulunacağını açıkladı. Amerikan Senatosu'nda onaylanan yeni NASA yönergesi de NASA ve özel astronotların istasyonda yeni ticari aktivitelerde bulunmalarını teşvik eder nitelikte.

Bu Reklamı Kapat

NASA'nın Alçak Dünya Yörüngesi üzerindeki nihai planı ise ucuza servis ve hizmet alabileceği güçlü bir ekosistem kurmak.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Axiom İstasyonu: Dünya'nın İlk Özel Uzay İstasyonu!

2020'nin Ocak ayında Axiom Space şirketi, istasyona eklenecek yeni bir ticari modül geliştirmesi için NASA tarafından seçildi ve yukarıda bahsettiğimiz CLD projesinden ayrı olarak 140 milyon dolarlık bir sözleşme ile ödüllendirildi.

2016 yılında kurulan Houston merkezli Axiom Space, 2024'ten itibaren Uluslararası Uzay İstasyonu'na modüller göndermeye başlayacak. İstasyonun Harmony Limanı'na bağlanacak olan modüller, yörünge laboratuvarının ticari bir genişletmesi olarak görev yapacak. Gönderilecek olan ilk iki modül, ekip üyelerinin konaklama ihtiyaçlarını giderirken üçüncü modül bir araştırma laboratuvarı; dördüncü ise platforma Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan bağımsız olarak güç sağlayacak bir güneş paneli modülü olacak.

Ayrıca şirket; Uluslararası Uzay İstasyonu emekliye ayrıldığında, istasyonda bulunan modüllerini ayırıp dünyanın ilk özel ticari uzay istasyonunu kurmayı da planlıyor.

Dünya yüzeyinin 400 kilometre üzerindeki yörüngesinde dönen ve saatte 27.300 kilometrenin üzerinde bir hızla seyahat eden Axiom İstasyonu'nun; mikro yerçekimi deneylerine, kritik uzay-çevre malzemeleri testlerine ve özel, profesyonel astronotlara ev sahipliği yapacak ticari bir laboratuvar olması planlanıyor. Şirkete göre bu istasyon, Alçak Dünya Yörüngesi'nde kalıcı insan varlığının ve gelişen bir ticari faaliyet ağının temel taşı olacak. Axiom Space şirketinin kurucu ortağı ve aynı zamanda CEO'su olan Micheal Suffredini şöyle diyor:

Uluslararası Uzay İstasyonundan Alçak Dünya Yörüngesindeki ticari bir uzay istasyonuna dönüşmenin doğru yolunun, ISS'e bağlı olarak başlamak olduğunu hissettim.
Bir sanatçının şirketin yörüngedeki uzay istasyonunu gösteren illüstrasyonu.
Bir sanatçının şirketin yörüngedeki uzay istasyonunu gösteren illüstrasyonu.
cnbc.com

Özel şirketlerin uzayda ticari bir istasyon kurmakla ilgili çok sayıda planı var; ama bu planlardan birçoğu, gerçekleşmekten çok uzak. Yaklaşık 10 yılını NASA'da ISS Program Yöneticisi olarak geçirmiş olan Suffredini, bu deneyiminin Axiom Space'i başarıya götüreceğini düşünüyor.

Bu Reklamı Kapat

Modüllerin Yapım Aşaması

Şirket, ticari yörünge platformunun iki önemli modülünün tasarımı ve inşası için Avrupalı uzay şirketi Thales Alenia Space ile 130 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. Bu; Thales Alenia'nın istasyon için inşa ettiği ilk modül olmayacak, hatta ne tesadüf ki Axiom'un göndereceği modülün istasyonda bağlanacağı Harmony Limanı da Thales Alenia tarafından inşa edilmişti.

Thales Alenia şirketi gönderilecek ilk modülün tasarımı, geliştirilmesi, birleştirilmesi ve mikro meteorit, enkaz koruma sistemlerinden sorumlu olacak.

2023'ün Temmuz ayında Houston'daki Axiom tesislerine ulaşması planlanan modül, uçuş için fırlatma tesisine gönderilmeden önce orada Axiom sistemleri ile donatılıp sistemlere entegre edilecek ve sertifikalandırılacak.

Eğer her şey planlandığı gibi giderse, ilk modülün 7 astronot kapasitesi, mutfak, uyku odaları, deney rafları ve yaşam destek sistemleriyle birlikte 2024'te fırlatılmaya hazır hale gelmesi bekleniyor. Yaklaşık 2 milyar dolara mal olması beklenen modül, ISS'in görev süresi sona erince, kendinden sonra gönderilen modüllerle birlikte istasyondan ayrılarak dünyanın ilk özel ticari uzay istasyonu haline gelecek.

Bu Reklamı Kapat

Daha Lüks Bir İç Tasarım

Dışarıdan bakılınca Uluslararası Uzay İstasyonu'nun bir kopyasına benzeyen Axiom İstasyonu’nun içi neredeyse tamamen farklı olacak.

Suffredini, Axiom İstasyonu'nun çok çeşitli müşteriler tarafından kullanılmasını bekliyor. Uluslararası Uzay İstasyonu gibi, devlet uzay ajansları ve ticari şirketler için bir araştırma platformu olarak hizmet edecek olan istasyon, aynı zamanda uzay turistlerinin ilk dalgası için de bir varış noktası olacak. Bu yüzden istasyon, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun sade konaklama dizaynından çok daha lüks bir şekilde tasarlandı.

Axiom İstasyonu'nun iç mekan tasarımı
Axiom İstasyonu'nun iç mekan tasarımı
Axiom Space

İstasyonun iç mekan tasarımını yapan Fransız mimar Philippe Starck, bu projenin havacılık ve uzay araştırmalarına gerçek bir hayranlık duyan kendisi için rüya gibi bir proje olduğunu söylüyor:

Axiom İstasyonu'ndaki yerleşim modülü için vizyonum, yumuşak duvarlarıyla sizi içine davet eden, rahat bir yumurta ve sıfır yerçekiminde insan vücudunun değerleri ve hareketleriyle mükemmel uyum içinde bir tasarım yaratmak.

Eğer ISS'in Görev Süresi Uzarsa...

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun 2028'in sonlarına doğru emekliye ayrılması bekleniyor, ama görev süresinde bir uzatma olduğu takdirde, Axiom'un modülleri istasyonda kalacak ve şirket başka bir uzay istasyonu inşa etmeye başlayacak. Michael Suffredini şöyle diyor:

Bu konseptin en önemli kısmı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun olan her şeyle birlikte, devletin sahip olduğu ve işlettiği bir tesisten ticari bir tesise çok yumuşak bir geçiş olması.

Axiom Space Hakkında Ek Bilgiler

Axiom Space'in şu anda 100'e yakın çalışanı var ve gelecek seneye bu sayıyı ikiye katlamak istiyorlar. Şirketin asıl hedefi ise 2024'te 1000 çalışana ulaşmak.

Şirket, NASA'nın Johnson Uzay Merkezi yakınlarındaki Houston Spaceport'ta yaklaşık 30.000 metrekarelik bir merkez inşa etmeyi planlıyor. Gönderilecek olan modüllerin donatılması ve muhafazası burada gerçekleştirilecek.

Ayrıca şirket Ocak 2022'de NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezinden ISS'e 4 kişilik bir ekip gönderecek. Ax-1 kod isimli bu görev ISS'e gerçekleştirilecek olan ilk özel uçuş unvanına sahip olacak. 8 gün sürecek olan görev kalkış için SpaceX'in Dragon Roketini kullanacak.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • C. Gohd. International Space Station Could Be Followed By Commercial Space Stations After 2030, Nasa Says. (25 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 31 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Space.com | Arşiv Bağlantısı
 • M. Bartels. Axiom Space Picks Thales Alenia To Build Commercial Space Station Modules. (24 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 31 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Space.com | Arşiv Bağlantısı
 • M. Sheetz. Private Spaceflight Specialist Axiom Space Raises $130 Million To Become The Latest Space Unicorn. (16 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 31 Ağustos 2021. Alındığı Yer: CNBC | Arşiv Bağlantısı
 • A. Leinfelder. With Axiom, Houston Spaceport Gets Commercial Space Station Tenant. (22 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 31 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Houston Chronicle | Arşiv Bağlantısı
 • A. Alamalhodaei. Axiom Space And Nasa Detail First Fully Private Human Launch To The Space Station, Set For January 2022. (10 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 31 Ağustos 2021. Alındığı Yer: TechCrunch | Arşiv Bağlantısı
 • S. Potter. Nasa, Axiom Agree To First Private Astronaut Mission On Space Station. (10 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 31 Ağustos 2021. Alındığı Yer: NASA | Arşiv Bağlantısı
 • P. Brinkmann. Nasa Moves Ahead With Plan To Support Private Space Stations. (12 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 31 Ağustos 2021. Alındığı Yer: UPI | Arşiv Bağlantısı
 • Thales Group. Thales Alenia Space To Provide The First Two Pressurized Modules For Axiom Space Station. (14 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 31 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Thales Group | Arşiv Bağlantısı
 • D. Mosher. How Axiom Space Plans To Save Nasa Billions Of Dollars Per Year. (07 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 31 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Business Insider | Arşiv Bağlantısı
 • C. Nast. What Comes After The International Space Station?. (27 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 31 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Wired | Arşiv Bağlantısı
 • A. Leinfelder. What Happens When Nasa Retires The International Space Station?. (22 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 31 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Houston Chronicle | Arşiv Bağlantısı
 • K. M. M. McFall-Johnsen. Nasa To Let Axiom Space Fly Private Astronauts To Space Station In 2022. (10 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 31 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Business Insider | Arşiv Bağlantısı
 • K. Northon. Nasa Opens International Space Station To New Commercial Opportunities. (07 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 31 Ağustos 2021. Alındığı Yer: NASA | Arşiv Bağlantısı
 • N. Hitti. Philippe Starck Designs "Foetal" Interiors For Axiom's Commercial Space Station. (14 Haziran 2018). Alındığı Tarih: 31 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Dezeen | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/01/2022 23:40:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10899

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Zihin
Maymun
Kütle
Deizm
Balıklar
Böcekler
Moleküler Biyoloji
Ölümden Sonra Yaşam
Manyetik
Çin
Küresel Isınma
Video
Stephen Hawking
Mikoloji
Boyut
Kemik
Işık Hızı
Wuhan
Yiyecek
Cinsellik
Mitler
Toplum
Coronavirus
Evrim Kuramı
Toplumsal Cinsiyet
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et