Evrim Ağacı

Avrupa altın güvesi (Axia olga)

Avrupa altın güvesi (Axia olga)
Avrupa altın güvesi (Axia olga)
Furkan Eren

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Fındıklıkta çalışırken tesadüf eseri fotoğrafladığımız bir birey. Ormanlık alana yaklaşık 20-30 metre bir mesafede yaprakların arasında duruyordu ve oldukça sakin bir davranış sergiledi. Nem oranı çok yüksek olmayan ve yaklaşık 40-50 metrelik bir yükseltide bulunuyorduk. Bu fotoğraf Dünya'da ve Türkiye'de çekilen nadir Axia olga karelerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Nisan ile ağustos ayları arasında aktiftirler.

Tanım ve Genel Bilgiler

Yetişkin ve orta boy bir avrupa altın güvesi 23-30 mm kanat açıklığına sahiptir. Antenleri tüy şeklindedir yani bipektinat antenlidir. Kanatları uzun ve üçgensel yapıdadır. Genel hakim renk altın sarısıdır ve üzerinde turuncu desenler vardır. Kanat uçlarında ise pembeye yakın bir şerit bulunmaktadır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Avrupa altın güvesi (Axia olga), Altın Güveler diye bilinen Cimeliidae ailesine üyedir. Bu ailede bulunan tüm türler oldukça renkli ve göz alıcıdır. Axia cinsi ilk olarak 1821'de Jacob Hübner tarafından keşfedilmiştir. Tür olarak ilk tanımlanma ise 1889 yılında alman entomolog Otto Staudinger tarafından gerçekleştirilmiştir. Axiidae aile adı hem On Bacaklılar (Decapoda) hem de güveler için kullanılmıştır. Fakat yeni bir süper aile olan Cimelioidea, bilimsel olarak Axioidea'nin yerini almıştır.

Axia olga (Staudinger, 1899) – Karasu/Sakarya bölgesinde çekilmiştir.
Axia olga (Staudinger, 1899) – Karasu/Sakarya bölgesinde çekilmiştir.
Furkan Eren

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Türkiye, Ermenistan ve Rusya topraklarında dağılım göstermektedir.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Oldukça nadir görülen bir türdür. Koruma statüsü hakkında bir veri bulunmamaktadır.

Diyet ve Metabolizma

Larvaları için yapraklar oldukça besleyicidir. Larvalarının tamamı Sütleğengiller (Euphorbiaceae) ailesine ait bitkileri ile beslenirler. Örneğin bu ailenin diğer bir üyesi olan Axia nesiota türünün Euphorbia acanthothamnos ile beslendiği bilinmektedir.

Etimoloji

Axia olga bilinen adıyla Avrupa altın güvesi adını üzerinde bulunan altın sarısı renginden almaktadır. İngilizce olarak da "European gold moth" adı ile anılmaktadır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 31/05/2020 07:31:33 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8467

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Kozmoloji
Darwin
Gerçek
Avcı
Beyin
Sanat
Bitki
Primat
Evrimsel Biyoloji
Ses Kaydı
Tutarlılık
Kedigiller
Bakteri
Genom
Doğa Yasaları
Bilgi Felsefesi
Canlı
Evren
Uçma
Astrobiyoloji
Mitler Ve Gerçekler
Göğüs
Erkek
Enfeksiyon
Kadın Doğum
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, tıpkı Aşil'in mızrağı gibi, kendisinin açtığı yaraları iyileştirebilir de...”
Andrew Lang
Geri Bildirim Gönder