Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Avrupa altın güvesi (Axia olga)

Avrupa altın güvesi (Axia olga) Furkan Eren
Avrupa altın güvesi (Axia olga)
1 dakika
467
Tüm Reklamları Kapat
Avrupa altın güvesi
 • Bilimsel Adı Axia olga
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Avrupa altın güvesi
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı European gold moth
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Gözlem Bilgileri

Fındıklıkta çalışırken tesadüf eseri fotoğrafladığımız bir birey. Ormanlık alana yaklaşık 20-30 metre bir mesafede yaprakların arasında duruyordu ve oldukça sakin bir davranış sergiledi. Nem oranı çok yüksek olmayan ve yaklaşık 40-50 metrelik bir yükseltide bulunuyorduk. Bu fotoğraf Dünya'da ve Türkiye'de çekilen nadir Axia olga karelerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Nisan ile ağustos ayları arasında aktiftirler.

Tanım ve Genel Bilgiler

Yetişkin ve orta boy bir avrupa altın güvesi 23-30 mm kanat açıklığına sahiptir. Antenleri tüy şeklindedir yani bipektinat antenlidir. Kanatları uzun ve üçgensel yapıdadır. Genel hakim renk altın sarısıdır ve üzerinde turuncu desenler vardır. Kanat uçlarında ise pembeye yakın bir şerit bulunmaktadır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Avrupa altın güvesi (Axia olga), Altın Güveler diye bilinen Cimeliidae ailesine üyedir. Bu ailede bulunan tüm türler oldukça renkli ve göz alıcıdır. Axia cinsi ilk olarak 1821'de Jacob Hübner tarafından keşfedilmiştir. Tür olarak ilk tanımlanma ise 1889 yılında alman entomolog Otto Staudinger tarafından gerçekleştirilmiştir. Axiidae aile adı hem On Bacaklılar (Decapoda) hem de güveler için kullanılmıştır. Fakat yeni bir süper aile olan Cimelioidea, bilimsel olarak Axioidea'nin yerini almıştır.

Axia olga (Staudinger, 1899) – Karasu/Sakarya bölgesinde çekilmiştir.
Axia olga (Staudinger, 1899) – Karasu/Sakarya bölgesinde çekilmiştir.
Furkan Eren

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Türkiye, Ermenistan ve Rusya topraklarında dağılım göstermektedir.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Oldukça nadir görülen bir türdür. Koruma statüsü hakkında bir veri bulunmamaktadır.

Diyet ve Metabolizma

Larvaları için yapraklar oldukça besleyicidir. Larvalarının tamamı Sütleğengiller (Euphorbiaceae) ailesine ait bitkileri ile beslenirler. Örneğin bu ailenin diğer bir üyesi olan Axia nesiota türünün Euphorbia acanthothamnos ile beslendiği bilinmektedir.

Etimoloji

Axia olga bilinen adıyla Avrupa altın güvesi adını üzerinde bulunan altın sarısı renginden almaktadır. İngilizce olarak da "European gold moth" adı ile anılmaktadır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/06/2024 20:07:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8467

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Sosyal Mesafelendirme
İstatistik
Böcek
Kütleçekimi
Hastalık Kontrolü
Koaservat
Albert Einstein
Kimya
Yüksek
Yapay
Genel Halk
Kan
Dalga Boyu
Eşcinsellik
Santigrat Derece
Nörobiyoloji
Fil
Gözlem
İngiltere
Beslenme Bilimi
Bitkiler
Hindistan
Şeker
Nanoteknoloji
Obezite
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
F. Eren, et al. Avrupa altın güvesi (Axia olga). (2 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 15 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8467
Eren, F., Türkoğlu, P. (2020, April 02). Avrupa altın güvesi (Axia olga). Evrim Ağacı. Retrieved June 15, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8467
F. Eren, et al. “Avrupa altın güvesi (Axia olga).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 02 Apr. 2020, https://evrimagaci.org/s/8467.
Eren, Furkan. Türkoğlu, Pedram. “Avrupa altın güvesi (Axia olga).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, April 02, 2020. https://evrimagaci.org/s/8467.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close