Avrupa altın güvesi (Axia olga)

Avrupa altın güvesi (Axia olga)
Avrupa altın güvesi (Axia olga)
Furkan Eren
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
1 dakika
176 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Avrupa altın güvesi
 • Bilimsel Adı Axia olga
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Avrupa altın güvesi
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı European gold moth
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Fındıklıkta çalışırken tesadüf eseri fotoğrafladığımız bir birey. Ormanlık alana yaklaşık 20-30 metre bir mesafede yaprakların arasında duruyordu ve oldukça sakin bir davranış sergiledi. Nem oranı çok yüksek olmayan ve yaklaşık 40-50 metrelik bir yükseltide bulunuyorduk. Bu fotoğraf Dünya'da ve Türkiye'de çekilen nadir Axia olga karelerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Nisan ile ağustos ayları arasında aktiftirler.

Tanım ve Genel Bilgiler

Yetişkin ve orta boy bir avrupa altın güvesi 23-30 mm kanat açıklığına sahiptir. Antenleri tüy şeklindedir yani bipektinat antenlidir. Kanatları uzun ve üçgensel yapıdadır. Genel hakim renk altın sarısıdır ve üzerinde turuncu desenler vardır. Kanat uçlarında ise pembeye yakın bir şerit bulunmaktadır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Avrupa altın güvesi (Axia olga), Altın Güveler diye bilinen Cimeliidae ailesine üyedir. Bu ailede bulunan tüm türler oldukça renkli ve göz alıcıdır. Axia cinsi ilk olarak 1821'de Jacob Hübner tarafından keşfedilmiştir. Tür olarak ilk tanımlanma ise 1889 yılında alman entomolog Otto Staudinger tarafından gerçekleştirilmiştir. Axiidae aile adı hem On Bacaklılar (Decapoda) hem de güveler için kullanılmıştır. Fakat yeni bir süper aile olan Cimelioidea, bilimsel olarak Axioidea'nin yerini almıştır.

Axia olga (Staudinger, 1899) – Karasu/Sakarya bölgesinde çekilmiştir.
Axia olga (Staudinger, 1899) – Karasu/Sakarya bölgesinde çekilmiştir.
Furkan Eren

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Türkiye, Ermenistan ve Rusya topraklarında dağılım göstermektedir.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Oldukça nadir görülen bir türdür. Koruma statüsü hakkında bir veri bulunmamaktadır.

Diyet ve Metabolizma

Larvaları için yapraklar oldukça besleyicidir. Larvalarının tamamı Sütleğengiller (Euphorbiaceae) ailesine ait bitkileri ile beslenirler. Örneğin bu ailenin diğer bir üyesi olan Axia nesiota türünün Euphorbia acanthothamnos ile beslendiği bilinmektedir.

Etimoloji

Axia olga bilinen adıyla Avrupa altın güvesi adını üzerinde bulunan altın sarısı renginden almaktadır. İngilizce olarak da "European gold moth" adı ile anılmaktadır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/04/2021 14:08:49 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8467

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Abd
Eğilim
Nörobilim
Komplo
Sars
Zeka
Element
Tehdit
Çocuklar
Obezite
Cinsel Yönelim
Anne
Uzaylı
Gelişim
Matematik
Galaksi
Habercilik
Covıd-19
Cinsiyet
Karbon
Teori
Evrim Ağacı Duyurusu
Cinsiyet Araştırmaları
Hidrojen
2019-Ncov
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku